Facebook Pixel

Чи варто відбудовувати Україну, поки триває війна?

Євген Довгун
Співзасновник виробництва світлопрозорих конструкцій OKME

Останнім часом часто чую таке питання. І хочу відповісти на нього аргументовано. По-перше, як ви собі уявляєте, ефективну оборону чи перемогу без відновлення вже зараз мостів, доріг та електростанцій? По-друге, зрозуміло, що ця війна на виснаження. Країна живе в режимі, коли в одному куточку воюєш, а в іншому будуєш. Потрібно «тримати на плаву» економіку, щоб були робочі місця та податки в бюджеті. По-третє, мільйони людей втратили дім. Вони мають десь жити. Ті, хто виїхав, не повернуться, якщо не буде куди. А це значить, що ворог, принаймні частково, досягне своєї мети знищити українське майбутнє.

А взагалі, усім, хто «замислюється» над питанням відбудови «на часі/не на часі», раджу поїхати, наприклад, до Нікополя і поспілкуватися з тими, хто вже втретє чи вп'яте вставляє розбиті вікна або ремонтує пробитий дах.

Чи варто довіряти «закордонній» відбудові?

Відомо, що майже 30 країн готові взяти участь у відновленні наших "300"-х регіонів. Наприклад:

  • Греція та Італія відбудують Маріуполь;
  • США та Туреччина – Харків;
  • Данія вже активно працює з Миколаївською областю;
  • Балтія підтримує Житомир;
  • Австрія – Запоріжжя;
  • Чехія готова відновити Дніпропетровську область.

Так от дискусія полягала в тому, чи буде Дніпро «чеською Прагою», а Харків – «висотним Чикаго». Чи не втратимо ми свою архітектурну автентичність через «втручання» іноземних ресурсів?

Перш за все, усвідомимо: так, як було – вже ніколи не буде. Крапка.

Нам не потрібні однотипні «картонні» коробки, потьомкінські села та «реконструкції» а-ля автодор. Потрібне стійке, якісне, захищене житло за всіма європейськими стандартами та сучасними технологіями.

По-друге, деякі закордонні специ вже мають досвід з відбудови країн після війни. Що значно пришвидшує процес. Головне, аби це було у співпраці з українськими фахівцями. Бо для іноземця – це буде просто робота в країні, яку зруйнували, а для українця – це може стати справою всього життя.

Я на власні очі бачив, як відбудова починається буквально одразу, як тільки ДСНС знімають огороджувальні стрічки і дозволяють повернутися до зруйнованих осель.

Тож зараз не треба гадати, на що будуть схожі наші відбудовані міста. Бо жити у них будемо ми. А значить – нам своє робить.

Завжди захоплювався залізобетонним Харковом

Коли одразу після прольотів розгрібалися завали і висаджувалися квіти. Коли вранці прилітає по центру, а ввечері туди вже сходяться люди, аби попити кави. Здається, що харків’яни «заточені» на виживання.⠀

Ви чули, що там вже майже рік циркулярне будівництво?

У центрі маленького села створили майданчик, куди звозять залишки пошкоджених будівель, вживані будматеріали, а потім відсортовують вцілілі елементи.

Місцеві самостійно перебирають і знаходять там усе необхідне їм для тимчасового відновлення житла. Або люди приходять і перебирають, наприклад, цеглу з пошкоджених будинків, а потім можуть отримати кошти від тих, хто хоче придбати її.

Це спочатку був швейцарський проєкт, а коли він закінчився, волонтери й активісти продовжили та поширили цю ідею. Більше того, підключили й сусідні громади.

Це я до чого?

Циркулярне будівництво поки не визнано на офіційному рівні. Але воно є доказом того, що Україна – це спочатку люди, а потім держава.

Ми точно наробимо помилок

І вже років за 5-6 побачимо, що кудись було не варто інвестувати, що не всі процеси відбудови може контролювати держава і що є людські фактори, які так чи інакше впливають на ці процеси.

Ті, хто повернуться з-за кордону, вимагатимуть більшого від влади. Ті, хто залишився на заході країни – впливатимуть на місцеве самоврядування.

Головний замовник відбудови – народ. І зараз, мабуть, її найбільший мінус – це відсутність нормального публічного обговорення, відповідність пріоритетів розвитку з реальними можливостями держави у відновленні зруйнованого.

Саме звідси у народу постійні підозри у «зраді», а у влади – відвертий ризик розчарувати українців.

Потрібно перш з все зосередитися не на архітектурі, а на тому, як повернути тих, хто вже виїхав і ще виїде з України. Передбачити такі можливості, через які в країну повернуться люди, аби її відновлювати.

Зважаючи на масштаби, Україна повністю не відбудується навіть за 20 років. І зараз ніхто не має/не дає остаточного уявлення, як правильно координувати відбудову. Зрозуміло лише те, що вона має бути без швидких рухів, аби помилок все ж таки було якнайменше.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]