Facebook Pixel

Блокування податкової накладної: що робити

Ірина Марчук
адвокатка, співзасновниця theDoc

Поетапну обов’язкову реєстрацію податкових накладних у Єдиному реєстрі запровадили з 1 січня 2011 року. А вже з 1 січня 2017 року ввели систему їхнього блокування. Аналіз судової практики за останні декілька років свідчить про стійку тенденцію до збільшення справ щодо блокування реєстрації податкових накладних.

ЗМІ теж переповнені засиллям повідомлень про тиск на бізнес через включення підприємств до переліку ризикованих платників податків на додану вартість (далі – платник податків) і блокування податкових накладних. На жаль, ця тема не втрачає своєї актуальності. Що робити, якщо податкову накладну все таки заблокували?

Як відбувається зупинення та відмова в реєстрації податкової накладної

Треба розуміти, що спочатку податкова накладна зупиняється, і тільки потім на підставі поданих пояснень та документів ухвалюється рішення про її реєстрацію чи відмову в реєстрації. Є кілька ключових моментів у цьому процесі:

  • рішення про зупинення приймає не якась конкретна посадова особа, а інформаційна система: наявну податкову інформацію обробляє цифровий алгоритм;
  • перед блокуванням податкової накладної податковий орган повинен пересвідчитися, чи є достатньо підстав для такої дії;
  • контролюючий орган у квитанції про зупинення податкової накладної повинен не тільки запросити, а конкретизувати, які ж саме документи має подати платник податків (див. постанови Верховного Суду від 16.04.2019 справа № 826/10649/17, від 28.10.2019 справа № 640/983/19).

Платник податків має подати письмові пояснення та копії документів до контролюючого органу в електронній формі упродовж 365 календарних днів, від дати виникнення податкового зобов’язання, вказаного у податковій накладній.

Всі ці письмові пояснення та копії документів розглядає вже комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісі великих платників податків ДПС (далі – комісія регіонального рівня). І власне ця комісія зрештою й ухвалює рішення про реєстрацію чи відмову в реєстрації податкової накладної.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної ухвалюється протягом п'яти робочих днів від дати отримання документів. Це рішення можна оскаржити в адміністративному та судовому порядку. Платник податків може оскаржити рішення комісії регіонального рівня відразу ж в судовому порядку, оминувши процедуру адміністративного оскарження.

Адміністративне оскарження

Для адміністративного оскарження платник податків має подати скаргу на рішення комісії регіонального рівня. При цьому він повинен враховувати три моменти:

  • термін подання — 10 календарних днів від дня набрання чинності рішенням комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної;
  • скарга та додатки до неї подаються в електронній формі;
  • термін розгляду — 10 календарних днів від дня отримання скарги.

ВАЖЛИВО: в скарзі потрібно вказати інформацію про причини незгоди платника податків із рішенням комісії регіонального рівня. А тому подаємо розгорнуту версію пояснень, формуємо свою позицію і бачення.

Головне, чітко відповісти на питання: чому комісія ухвалила рішення неправильно? Якщо рішення комісії регіонального рівня було оскаржене в судовому порядку, то за таких умов платник податків втрачає право на адміністративне оскарження?

Додатковим інструментом для вирішення ситуації з блокування податкової накладної є звернення до Ради бізнес-омбудсмена. Але цією можливістю можна скористатися лише на стадії адміністративного оскарження.

Так, регламентом Ради бізнес-омбудсмена передбачена процедура додаткового оскарження протиправності дій контролюючого органу з обов’язковим наданням рекомендацій для ухвалення законного рішення.

Використання, так би мовити, «подвійного оскарження» дозволяє в підсумку краще донести позицію платнику податків податковому органу.

Судове оскарження

Розглянемо інший шлях оскарження рішення про відмову в реєстрації податкової накладної — судовий. Строк подання позовної заяви залежить від того, чи використовував платник податків процедуру адміністративного оскарження.

Якщо платник податків оминув процедуру досудового оскарження, то строк звернення до суду становить 6 місяців з дня, коли він дізнався або мав дізнатися про порушення своїх прав.

Але, якщо інструмент адміністративного оскарження використали, то термін звернення до суду скорочується на половину і становить три місяці (див. постанову Верховного Суду від 20.11.2020 у справі №1.380.2019.006517).

За звернення до суду позивач сплачує судовий збір, нині це — 2270 грн за кожну вимогу немайнового характеру. Це означає, що якщо треба оскаржити відмови в реєстрації кількох податкових накладних, то судовий збір потрібно платити за кожну податкову накладну окремо.

У суді це пояснюють тим, що оцінювати законність кожного з оскаржуваних рішень будуть окремо (див. постанову Верховного Суду від 28.02.2019 у справі № 160/7601/18).

Судова практика показує, що податковий орган у цій категорії справ з-поміж інших аргументів дуже часто вказує на недостатність наданих платником податків первинних документів для визнання господарської операції реальною.

Щоб уникнути такої ситуації, платник податків на різних етапах оскарження має довести:

  • (1) рух активів у процесі здійснення господарської операції (наявність матеріальних, трудових ресурсів; належно оформлених первинних документів із відомостями про господарську операцію; фактичну зміну в структурі активів та зобов’язань або власному капіталі);
  • (2) належну податкову правосуб’єктність учасників;
  • (3) зв’язок із господарською діяльністю, включаючи наявність ділової мети у платника податків.

Звісно, блокування податкової накладної створює для бізнесу певні труднощі, але якщо будуть враховані всі нюанси судової практики, то це дозволить підприємцю якісніше захистити свої права та законні інтереси.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора