Віра бізнесу в довгострокове зростання попиту на СПГ змушує їх інвестувати в галузь.
Нідерландська SHV Energy, через свою дочку Liquigas, 30 листопада 2020 року придбала найбільшого регіонального дистриб'ютора скрапленого природного газу (СПГ) на північному сході Італії FriulanaGas.
У повідомленні для преси наголошується, що завдяки угоді Liquigas зміцнила своє лідерство в Італії з більш ніж 360 тис. клієнтів у побутовому та промисловому секторах, а сукупний оборот компанії після придбання склав 500 млн євро.
Придбання Friulanagas ідеально вписується в стратегію зростання SHV Energy, групи, що працює по всьому світу в галузі маркетингу скрапленого газу, дочірньою компанією якої є Liquigas.
У 2019 оборот Liquigas склав 473 млн євро. Компанія є провідним оператором на ринку Італії за розподілом СПГ. У Liquigas близько 330 тис. клієнтів у побутовому та промисловому секторах, і на її частку припадає приблизно 20% національного ринку.
Компанія має мережу з понад 5 тис. дилерів із продажу скрапленого газу в балонах, флот із 200 танкерів, два морських термінали й одну залізну дорогу.
SHV Energy — це дочірня компанія, що належить SHV, сімейному транснаціональному холдингу зі штаб-квартирою в Утрехті (Нідерланди). SHV керує, зокрема, групою спеціалізованих енергетичних компаній.
Йому також належать бренди: Calor, Ipragaz, Liquigas, Primagaz і Supergasbras. За заявою холдингу, він ставить завдання надавати децентралізовані, низьковуглецеві та екологічно чисті енергетичні рішення для 30 млн корпоративних і побутових споживачів.
Згідно з річним звітом SHV, чистий обсяг продажів холдингу в 2019 році склав 19,2 млрд євро (у 2018 році — 20,1 млрд євро). Дохід від операційної діяльності в 2019 році склав 305 млн євро.
Зростання споживання СПГ змінює економічний порядок денний
Описана вище угода відображає тенденцію, що намітилася на ринку газу. Експерти вважають, що в 2019 році відбулися ключові події, які змінили галузь: СПГ уже становить серйозну конкуренцію іншим видам палива, зокрема, трубопровідного газу.
Звіт Shell LNG Outlook 2020 року, який виходить уже четвертий рік поспіль, показує, що з 2000 року експорт-імпорт скрапленого газу в світі постійно зростав і збільшився до 2019 року більш ніж удвічі.
2019 року в світі було відзначено рекордний попит на СПГ — 359 млн тонн, що на 12,5% більше, ніж у 2018 році.
Більша частина всього скрапленого газу була імпортована в Європу. Підвищений попит на європейському ринку був обумовлений відразу декількома факторами.
СПГ витісняє інші види енергоносіїв, насамперед, вугілля
По-перше, під впливом декарбонізації та денуклеаризації європейці інтенсивно виводять з експлуатації енергопотужності, що працюють на ядерному паливі та вугіллі.
Наприклад, у 2019 році європейці заявили про поетапну відмову від вугільної генерації потужністю 64 гігават. Це створює додатковий ринковий простір, зокрема, і для газових електростанцій.
По-друге, газ активно використовується в європейських країнах, як більш екологічна альтернатива бензину та дизелю в двигунах внутрішнього згоряння.
У процесі переходу на екологічні види двигунів з'ясувалося, що установка електродвигунів на важкі вантажівки та водний транспорт економічно не так вигідна, як використання скрапленого газу.
Експерти прогнозують, що газ, як транспортне паливо, зростатиме в середньому на 2,6% на рік, головним чином за рахунок використання СПГ для вантажівок і водного транспорту.
Цей прогноз передбачає десятикратне збільшення обсягів СПГ, як палива для двигунів морських суден, в основному для контейнеровозів.
СПГ стає альтернативою трубопровідному газу
Зростання потреби в газі відбувається на тлі неухильного скорочення видобутку газу в Європі.
За оцінками фахівців, у Нідерландах гігантське родовище Гронінген (майже половина видобутку країни в 2019 році) має бути закрите не пізніше 2025 року, щоб запобігти можливому землетрусу в видобувному регіоні.
У Великобританії недавнє відкриття родовищ Глендронаха та Гленгорма поліпшило перспективи видобутку газу, але цього буде недостатньо для компенсації зниження темпів видобутку через виснаження родовищ континентального шельфу.
Видобуток норвезького газу, за оцінками експертів, залишиться стабільним до 2025 року, в середньому на рівні 120 млрд кубометрів на рік.
Альтернативою газу європейського видобутку може бути або російський або азербайджанський трубопровідний газ, або скраплений газ. Європа вирішила імпортувати СПГ, оскільки він дозволяє диверсифікувати джерела поставок і не прив'язуватися до російської труби.
Як наголошується в звіті Shell LNG Outlook 2020 року, європейський імпорт СПГ збільшився на 74% через зниження внутрішнього виробництва, зниження імпорту трубопровідного газу, а також переходу енергетики з вугілля на газ.
Зараз в Європі — 28 великих терміналів із регазифікації СПГ. Загальна потужність установок — 227 млрд кубометрів (після регазифікації), що досить для покриття приблизно половини потреби Євросоюзу в природному газі на рік.
СПГ — основний двигун торгівлі газом
Бізнесмени тонко відчувають кон'юнктуру ринку. Їхня віра в довгострокове зростання попиту на СПГ змушує їх інвестувати в галузь.
Зі свого боку, хвиля інвестицій в проєкти зі зрідження газу в 2018-2019 роках і газорозподільну інфраструктуру відкрила додаткові експортні можливості в Північній Америці, Африці і Росії, відзначають експерти Shell.
У гонку за скрапленим газом також включаються зростаючі економіки Китаю та Індії. За прогнозами експертів, Азіатсько-Тихоокеанський регіон продовжить збільшувати свою частку в загальному імпорті СПГ з 69% в 2019 році до 77% до 2025 року.
На один тільки Китай доведеться 22% загального попиту СПГ у 2025 році, що забезпечить майже 40% зростання загального обсягу імпорту за прогнозований період. Індія також є лідером зростання СПГ, на яку припадає близько 20% приросту торгівлі.
Відповідно до щорічного звіту міжнародного енергетичного агентства (IEA), СПГ стає основним двигуном міжнародної торгівлі газом.
Сьогодні на СПГ припадають 40% обсягів світової торгівлі газом, а до 2040 року його частка зросте до 60% (знизивши частку трубопровідного газу до 40%).
Експерти прогнозують, що в довгостроковій перспективі світовий попит на СПГ подвоїться до 700 млн тонн до 2040 року.
Що стосується пропозиції, то, на думку експертів, Північна Америка є майже єдиним джерелом зростання. На її частку прогнозується близько 80% додаткового експорту СПГ у період з 2019 по 2025 рік.
Очікується, що експорт із Північної Америки майже потроїться в наступні п'ять років.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора