Як зазвичай, по вівторках, хочу повідомити вам неофіційні новини та версії, які стосуються відомих і прихованих подій в українському корпоративному світі, в бізнес-середовищі, в нашому акваріумі. Тут всі про всіх все знають іноді більше, ніж хотілося б.
Цього тижня з'явилося безліч тривожних для бізнесу новин. Головна новина: завтра три тютюнові компанії – ВАТ, Philip Morris і JTI – збираються оголосити про закриття своїх заводів в Україні. Чи стануть ці виробники бодай коли-небудь знову запускати свої підприємства – велике питання. Швидше за все, вже ні, оскільки заводи і так стоять незавантаженими. А зростання цін на тютюн зробить їхню роботу взагалі непотрібною.
Головна причина – ухвалений в цілому закон №1049. У нього нардеп від «Слуги народу» Олександр Дубінський вніс правку, яка повністю перерозподіляє фінансові потоки в тютюновій галузі. Згідно з поправкою, компанії-виробники повинні будуть продавати сигарети оптовим компаніям за ціною, що не перевищує 80% від максимальної роздрібної ціни. А оптові торговці зможуть продавати сигарети роздрібним компаніям за ціною, яка не вище 87% від роздрібної.

Зараз акцизи, ПДВ та інші податки становлять близько 65% від ціни сигарет. Якщо сюди ще додати собівартість продукції, вартість виробництва, зарплати, то у 80% від роздрібної ціни вкластися неможливо. Залишається або значно підвищити роздрібні ціни на сигарети (що знизить попит на них), або відразу закрити заводи. Виграє від всього, що відбувається, Львівська тютюнова фабрика – виробник сигарил, які під нову систему регулювання не потрапляють. Фабрика ця контролюється головою місцевої податкової.
Наступна новина особливо цікава. Як стало відомо від джерел в Офісі президента і в «АрселорМіттал Кривий Ріг», нещодавно президент Володимир Зеленський зустрічався з підприємцем Лакшмі Міталлом – акціонером компанії ArcelorMittal. На зустрічі вдалося домовитися про припинення тиску на криворізький завод. Зеленський, по суті, відіграв назад свій наступ на підприємство, проте вирішив публічно про зустріч не поширюватися.
Ще про металургів. Як розповіло джерело в Офісі президента (ОП), причиною кримінального переслідування Костянтина Жеваго став його конфлікт з Андрієм Богданом – головою ОП. Богдан попередив олігарха про неприпустимість інформаційної атаки на Володимира Зеленського через підвищення рентних ставок на видобуток руди. Але Жеваго до слів глави Офісу президента не прислухався. Після чого отримав проти себе кримінальні справи.
Ще дві цікаві події, але вже не настільки драматичні. Власники компанії «Сварог» – брати Буряки – вийшли на фінішну пряму в переговорах про продаж свого активу. За інформацією , вони хотіли виручити від продажу підприємства $40-50 млн, в той час як «Епіцентр» і Salic, які ведуть з ними переговори, пропонували близько $30 млн. Переговори повинні бути завершені вже найближчим часом.
Нарешті остання новина про продаж «Президент Готелю». Джерело, близьке до ФДМ, розповіло , що готель виставлять на продаж вже до кінця року. Держава розраховує виручити 200-250 млн грн. Головна ставка – на компанії, які володіють казино, на великих учасників грального бізнесу. Вони, як розраховують у ФДМ, стануть основними інтересантами конкурсу – після прийняття відповідного закону про легалізацію грального бізнесу.
На сьогодні це всі новини. Ситуація, як бачимо, розгорається, і первинна ейфорія бізнесу від приходу до влади Володимира Зеленського змінилася серйозною пересторогою.