Facebook Pixel

Бізнес-акваріум: катастрофа з «Північним потоком — 2» та податками

Олег Гавриш
перший заступник головного редактора The Page

Як завжди, хочу повідомити вам неофіційні новини та версії, які стосуються відомих і прихованих подій в українському корпоративному світі, у бізнес-середовищі, у нашому акваріумі. Тут усі про всіх усе знають, іноді більше, ніж хотілося б.

Як розповіло The Page джерело, наближене до «Нафтогазу», у США значно посилилася лобістська робота німецької та російської сторін щодо забезпечення запуску газопроводу «Північний потік — 2». Особливо активно робота ведеться напередодні зустрічі канцлерки Німеччини Ангели Меркель і президента США Джо Байдена, яку заплановано на 15 липня.

Quote«Напередодні пройдуть переговори Меркель і президента Володимира Зеленського, на яких німецьке керівництво розповідатиме про якусь компенсацію за будівництво «Північного потоку — 2». І якщо Зеленський із цим погодиться, Меркель приїде до США із заявою, що, мовляв, Україна вже на все згодна», — розповів співрозмовник видання.

За його словами, мета Німеччини — домогтися того, щоб США вдали, що нічого не відбувається. Єдине, що може зупинити будівництво газопроводу, це введення санкцій проти будь-якого покупця газу з «Північного потоку — 2». Це жорсткі заходи, до яких Америка, імовірно, не вдаватиметься.

Щойно «Північний потік — 2» запрацює, може так статися, що Росія спробує створити в Україні форс-мажор, який зірве транзит палива, і, користуючись цим, відмовиться платити за договором Ship-or-pay, який діє зараз. Коли «Газпрому» треба було відмовитися оплачувати туркменський газ, на газопроводі з Туркменістану стався вибух. В Україні це також абсолютно реальний сценарій. Якщо «Північний потік — 2» запрацює на повну потужність, Україна втратить $2 млрд доходів на рік. Крім того, це позбавить Росію єдиної економічної причини не починати широкомасштабну військову кампанію за українські території.

Quote«Наприклад, Угорщина, у разі якщо транзит газу через Україну повністю припиниться, уже може забезпечити себе через «Турецький потік» і LNG-термінал у Хорватії. Ще п'ять років тому така ситуація була б неможливою», — пояснив співрозмовник.

Ще одна тема, яку активно розкручує Німеччина, виставляючи Україну некчемним союзником США, якого не варто захищати, — це той факт, що санкції проти Дмитра Фірташа, на яких наполягали США, не працюють.

Quote«Американське посольство досить сильно тисне на українську сторону з тим, щоб проти Дмитра Фірташа було введено санкції. До того ж той факт, що Ostchem і «Регіональна газова компанія» й далі працюють, дратує США», — пояснив The Page співрозмовник, наближений до Офісу президента.

За його словами, партнер Дмитра Фірташа Сергій Льовочкін, який безпосередньо зустрічається з послом США в Україні, запропонував підприємцю переоформити його активи на нього та Юрія Бойка, щоб забезпечити їхню стабільну роботу на період санкцій.

Ще одна новина — від джерела The Page у фракції «Слуга народу». За його словами, депутати мають намір до осені прибрати принаймні кілька пунктів із ресурсного законопроєкту № 5600.

Quote«Найімовірніше, буде видалено податкові вимоги, що покликані зобов'язати забудовників сплачувати ПДВ за операціями з нерухомістю. Також, імовірно, не проводитиметься індексація рентної плати за користування радіочастотним ресурсом, проти чого виступають асоціації мобільного зв'язку. Нарешті, з документа, можливо, буде викреслено норми про оподаткування землі, отриманої внаслідок самозахоплення», — розповів співрозмовник видання.

Водночас, за його словами, підвищення рентної плати на залізорудну сировину попри всі аргументи (низька якість української сировини, висока вартість її доставки до споживачів) поки що залишається без змін. Усі спроби внести корективи до цього пункту наштовхуються на жорстке неприйняття Банкової.

Quote«Ба більше, сумнівні пункти щодо нерухомості, самозахопленої землі та мобільного зв'язку — це багато в чому димова завіса, що дає змогу поприбирати ці тупі податки, але залишити головне — фіскальний удар по експорту руди з країни», — пояснив співрозмовник видання.
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]