Facebook Pixel

МВФ написав владі України тривожного листа. Економічне зростання у 2020-му під загрозою

Підписання угоди про нову програму співпраці України з Міжнародним валютним фондом знову пробуксовує. Це загрожує стабільності гривні, цінам та економічному зростанню, відзначають експерти.

Як стало відомо The Page, керівник місії фонду в Україні Рон ван Роден наприкінці 2019-го надіслав листа низці українських чиновників. У ньому він перерахував ініціативи української влади, які не узгоджуються з раніше досягнутими домовленостями.

Листа отримали міністр фінансів Оксана Маркарова, заступник голови Офісу президента України Юлія Ковалів, а також ряд українських чиновників, розповіло джерело The Page в Міністерстві фінансів. Цю інформацію підтвердило ще одне джерело в представництві МВФ в Україні.

Quote«Фонд рекомендує владі не приймати жодних рішень, які б суперечили досягнутим раніше угодам», – розповів один із співрозмовників The Page, знайомий зі змістом листа.

У Мінфіні цю інформацію прокоментувати не змогли, оскільки міністр була недоступною для коментарів, але пообіцяла зробити це пізніше. Юлія Ковалів розповіла, що українська влада постійно веде діалог з МВФ. Про претензії до Міністерства фінансів вона не знає.

Співрозмовники The Page розповіли, що в листі йдеться про перегляд тарифів на тепло. З 1 лютого вони мають бути ринковими. Але уряд знову хоче впливати на їхній розмір, беручи таким чином на себе функції Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а також органів місцевого самоврядування.

Ковалів вважає, що у цій сфері турбуватися немає про що.

«Всі питання тарифної політики в енергетичному секторі, зокрема рішення уряду щодо зниження розміру платіжки за комунальні послуги, які відповідають ринковим цінам на газ, узгоджуються з принципами програми», – говорить вона.

Фонд також стурбований тим, що 12 грудня парламент у першому читанні прийняв законопроєкт №2290, яким вносяться зміни до Кодексу за процедурами банкрутства. Ці нововведення можуть призвести до неможливості застосовувати нові правила банкрутства.

Quote«Якщо закон ухвалять у другому читанні, МВФ буде просити президента його ветувати», – говорить співрозмовник The Page у фонді.

Турбують фонд плани збільшити ліміт для фізосіб-підприємців. Про це ще в листопаді 2019-го заявив заступник міністра економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства Дмитро Романович. Незадоволені у фонді й тим, що Кабмін планує переглянути правила індексації пенсій.

Крім того, глава українського представництва нагадав чиновникам, що неприпустимо загрожувати керівництву НБУ та залякувати його. Про це президенту Володимиру Зеленському говорила Директор-розпорядник МВФ Крісталіна Георгієва у телефонній розмові напередодні Паризького саміту в нормандському форматі.

Експерти зазначають, що український уряд зараз не відчуває гострої потреби в грошах МВФ, а тому дозволяє собі відступати від домовленостей.

«Крім політичної непопулярності вимог МВФ і бажання зберегти рейтинг, в діях влади нічого немає», – говорить виконавчий директор центру CASE-Україна Дмитро Боярчук.

Радник президента України, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко зазначає, що зараз програма важлива як прапор – не так важливі суми, які ми отримаємо.

«Наші золотовалютні резерви наприкінці року після перерахування коштів «Газпрому» піднімаються ледве не до історичного максимуму. Резерв у розмірі $30 млрд доларів з плаваючим курсом, зі зниженою інфляцією, непоганим зростанням дозволяє почувати себе впевнено».

Олег Устенко

Олег Устенко

радник президента України з питань економіки

Проте без програми МВФ у нас можуть виникнути серйозні проблеми.

«Основна загроза може надходити від інвесторів, які заходили в українські облігації. Якщо програми не буде, то вони можуть прийняти рішення про вихід з цих паперів», – говорить Боярчук.

Він нагадує, що кредитний рейтинг нашої країни «спекулятивний», а не «інвестиційний». А це означає, що якщо програму не підпишуть, то інвестори не будуть вкладати гроші в нашу країну.

«Крім того, хороших новин для іноземних інвесторів у нас немає, а це означає, що прискорення темпів зростання економіки до 3,5%, як планує уряд, малоймовірне».

Гліб Вишлінський

Гліб Вишлінський

глава Центру економічної стратегії

Відсутність програми може призвести до зростання курсу долара, а також до прискорення інфляції, вважає Вишлінський.

Подякувати 🎉