Як віддалена робота може стимулювати економічне зростання та принести інші вигоди

Робота вдома або віддалена збільшилася приблизно в десять разів після початку пандемії і зараз приблизно в п'ять разів перевищує рівень до пандемії. Це може протистояти уповільненню продуктивності та забезпечити сплеск економічного зростання протягом наступних кількох десятиліть. Якщо ШІ забезпечить додатковий обсяг виробництва, доба повільного зростання може закінчитися. Про це написав Ніколас Блум, професор економіки Стенфордського університету, у блозі на сайті МВФ. Він проаналізував чинники, які сприятимуть швидшому зростанню.

Праця

Дані опитування, проведеного у Сполучених Штатах, Європі та Азії, показують, що гібридна робота для людей еквівалентна приблизно 8% збільшення заробітної плати. Типові працівники проводять близько 45 годин на тиждень в офісі, але вони витрачають ще близько 8 годин на тиждень на дорогу на роботу і назад. Таким чином, робота з дому три дні на тиждень економить їм близько п'яти годин на тиждень, або близько 10% їхньої щотижневої роботи та часу на дорогу на роботу і назад.

Поширеність віддаленої роботи у США

Більшість людей не люблять їздити на роботу і тому надають ще більшого значення цій економії часу. Дослідження лауреата Нобелівської премії Даніеля Канемана показало, що поїздки на роботу і назад є ненависним заняттям протягом дня, ненависним навіть більше, ніж сама робота. Віддалена робота також дає працівникам більше гнучкості, оскільки можуть жити далі від місця роботи.

Цінність роботи вдома дуже впливає на пропозицію робочої сили. У світовій економіці десятки мільйонів людей перебувають на межі можливості працевлаштування. Тому невеликі зміни у привабливості роботи можуть привести значну частину з них до працевлаштування. Ця потенційна робоча сила включає тих, хто має обов'язки щодо догляду за дітьми або літніми людьми, близький до пенсійного віку, та деяких людей у сільській місцевості.

У довгостроковій перспективі віддалена робота може підвищити рівень народжуваності, оскільки полегшує батьківство. Попередній аналіз, заснований на даних опитування в США, передбачає, що можливо буде більше на 0,3–0,5 бажаних дітей на пару, якщо обидва батьки працюють із дому один день або більше на тиждень.

Капітал

Інтенсивніше використання домашнього капіталу — простору та обладнання в будинках і квартирах — може дозволити суспільству заощадити на використанні транспорту та офісного капіталу, який може бути перерозподілений для інших цілей. У центрах великих міст близько половини землі зайнято офісними приміщеннями, і, враховуючи, що зайнятість офісів зараз значно нижча за допандемічний рівень, існує великий потенціал для скорочення офісних площ.

У довгостроковій перспективі дозвіл співробітникам працювати частково або повністю віддалено також відкриває землі, які не використовуються зараз для розміщення житла. Багато великих міст сильно перевантажені, оскільки більшість людей не хочуть жити далі, ніж за годину їзди від роботи. Якщо вони будуть потрібні в офісі лише пару днів на тиждень, то легше ставляться до більш тривалих поїздок.

Продуктивність

Віддалена робота приносить користь працівникам, позбавляючи їх виснажливих поїздок і забезпечуючи спокійніше робоче середовище. Але скорочуючи час в офісі, вона може знизити здатність співробітників вчитися, впроваджувати інновації і спілкуватися. Ці позитивні та негативні ефекти приблизно компенсують один одного, не створюючи жодного чистого впливу гібридної роботи на продуктивність, припускають дослідження.

Вплив повністю віддаленої роботи багато в чому залежить від того, наскільки добре вона керується. Деякі дослідження, в яких вивчалася повністю віддалена робота в перші дні пандемії, виявили значні негативні наслідки, можливо через хаос ранніх карантинів. Інші дослідження виявили значні позитивні наслідки, як правило, у самостійних видах діяльності, таких як робота в кол-центрі або введення даних у добре керованих фірмах.

Число патентів, спрямованих на віддалену роботу

У той час, як вплив віддаленої роботи на продуктивність для окремої компанії може бути нейтральним, величезна сила включення ринку праці означає, що сукупний макроекономічний вплив, ймовірно, буде позитивним.

Очні вакансії можуть бути заповнені лише людьми, які знаходяться поблизу. Але як тільки вакансії можна заповнювати віддалено, роботодавці переходять від найму найкращого місцевого співробітника до найму найкращого регіонального співробітника для гібридної роботи та найкращого глобального співробітника для віддаленої роботи.

Зростання кількості потенційних кваліфікованих кандидатів на посаду дозволяє набагато якісніше підбирати персонал, особливо якщо ШІ допоможе відсіювати кандидатів.

Позитивний зворотний зв'язок

Позитивний цикл зворотного зв'язку — від роботи з дому до більш швидкого економічного зростання і назад — посилює ці дії. Тривала історія ефектів масштабу (розміру ринку) в економіці показує, що компанії завжди прагнуть впроваджувати інновації для обслуговування великих ринків. Коли кількість віддалених працівників зростає, компанії з виробництва обладнання та програмного забезпечення, стартапи та спонсори звертають на процес більше уваги. Це приводить до прискорення появи нових технологій для обслуговування цих ринків, покращуючи їх продуктивність та зростання.

Цей цикл зворотного зв'язку вже почався. Частка нових патентних заявок у Патентному та товарному бюро США, в яких використовувалися слова «віддалена робота», «робота вдома» або подібні, залишалася незмінною до 2020 року, але потім почала зростати. Це вказує на покращення технологій. Більш досконалі камери, екрани, програмне забезпечення та технології, такі як доповнена та віртуальна реальність та голограми, підвищать продуктивність гібридної та віддаленої роботи.

***

«Бути економістом зазвичай означає балансувати між переможцями та тими, хто програв. Аналіз змін у технологіях, торгівлі, цінах та регулюванні зазвичай має неоднозначні наслідки, з великими групами переможців та тих, хто програв. Коли справа доходить до роботи з дому, переможці значно переважують переможених. Фірми, співробітники та суспільство загалом отримали величезну вигоду. За все своє життя як економіст я ніколи не бачив змін, які були б настільки широко корисними», – резюмує Блум.

Читати на The Page