Facebook Pixel

Автономні обігрівачі для дому: переваги та недоліки

Коли людина замерзає, вона готова зігрітися від капота автомобіля з двигуном, що працює, і навіть від його вихлопної труби. Поліпшеними варіантами такого «обігрівача» можна назвати різноманітні автономні обігрівачі, що працюють на газі (стиснутому або зрідженому), бензині, гасі, дизельному паливі, спирті. Вони є альтернативою електричним обігрівачам.

Які бувають автономні неелектричні обігрівачі

За принципом роботи обігрівачі на рідкому або газоподібному паливі бувають двох видів:

  • з відкритим горінням (теплові гармати) ;
  • каталітичним горінням.

Перші можуть бути прямої дії та непрямої. В обігрівачі прямої дії паливо та повітря подаються в камеру згоряння, а розпечені продукти згоряння надходять до приміщення, яке потрібно обігріти.

Перевагою таких пристроїв є їхня простота та дешевизна. Головний недолік – категорична неможливість використання в житлових приміщеннях, попри те, що багато пристроїв оснащуються фільтрами.

В обігрівачах непрямої дії продукти згоряння виводяться з приміщення через спеціальну трубу (димохід), але перед цим вони проходять через теплообмінник, від якого нагрівається повітря в приміщенні. Однак ці пристрої не відрізняються високою екологічністю.

Які бувають обігрывачі «теплові гармати»

Які бувають обігрывачі «теплові гармати»

Теплові гармати можуть бути інфрачервоними. У них паливо, що згоряє, нагріває керамічну або металеву пластину, яка генерує ІЧ-випромінювання. Це випромінювання нагріває не повітря, а предмети в приміщенні.

До обігрівачів із відкритим горінням можна віднести й гасові опалювальні прилади. Фактично вони є гасовою лампою великої потужності, вогонь якої розігріває металевий випромінювач. З низки причин великого поширення ці пристрої не отримали.

Теплові гармати переважно використовуються у виробничих приміщеннях, гаражах тощо. У житлових приміщеннях використовують обігрівачі з каталітичним горінням.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, як вибрати автономний генератор для дому.

Каталітичний обігрівач: як працює

У каталітичному обігрівачі теплова енергія утворюється в процесі окиснення (безполум'яного горіння) парів палива на поверхні пластини-каталізатора. Щоб реакція окислення почалася, каталізатор має бути гарячим. Його розігрівають, запустивши на короткий час процес відкритого горіння палива.

Каталітичні обігрівачі: як працюють; переваги і недоліки; ціна.

Каталітичні обігрівачі: як працюють; переваги і недоліки; ціна.

Звичайні каталітичні обігрівачі нагрівають повітря в приміщенні, а інфрачервоні — генерують ІЧ-випромінювання, яке нагріває навколишні предмети.

Каталізатор зазвичай виконано зі скловолокна з нанесеними на нього частинками платини, паладію або іншого такого самого дорогого матеріалу.

Температура на поверхні каталізатора не перевищує 500°C. Працюють каталітичні обігрівачі на газі (трубопровідному або балонному), дизельному паливі, бензині, спирті.

В асортименті таких обігрівачів є моделі з різною продуктивністю. Вважається, що пристрої потужністю до 3 кВт здатні прогрівати площу 30 — 35 кв. м. Потужність 4 кВт підходить для приміщень до 60 кв. м.

Ціни на каталітичні обігрівачі

Діапазон цін на такі обігрівачі – від кількох тисяч до десятків тисяч гривень.

Переваги каталітичних обігрівачів

Такий обігрівач споживає кисень, проте це споживання порівняно невелике. Часто продавці стверджують, що їхній обігрівач взагалі «не спалює кисень» у приміщенні. Але цього не може бути, оскільки для реакції окислення кисень необхідний.

Порівняно висока екологічність. Через невисоку температуру каталітичної пластини в опалювальному приміщенні відсутній неприємний запах продуктів горіння. Продавці часто говорять і про неможливість появи там чадного газу, але це перебільшення. Чадний газ (окис вуглецю, CO2) утворюється під час горіння, якщо є брак кисню. Під час експлуатації неможливо гарантувати, що на каталітичній пластині завжди буде оптимальне співвідношення палива та кисню, тому можливість утворення чадного газу залишається. Через те такі обігрівачі не рекомендують використовувати для обігріву приміщень, площа яких менша за 20 кв. м. Не рекомендують їх використовувати й у спальнях.

Безпека та автономність роботи. Більшість моделей мають датчик контролю наявності в повітрі вуглекислого газу, який відключає прилад у разі перевищення максимального значення.

Каталітичний газовий обігрівач у вигляді каміна

Каталітичний газовий обігрівач у вигляді каміна

Декілька режимів роботи. Часто обігрівачі мають кілька режимів роботи з різними витратами палива. Наприклад, в одного з газових обігрівачів їх три:

  • потужність 1200 Вт — витрата палива 100 г/год;
  • 2400 Вт — 200 г/год;
  • 2900 Вт – 300 г/год.

Принцип роботи обігрівача дає змогу надати йому різного вигляду, щоб зробити органічною частиною інтер'єру кімнати або будинку.

Недоліки каталітичних обігрівачів

Строк служби каталізатора обмежений. Виробники говорять про 7 — 8 років, але на практиці це приблизно 2500 годин безперервної роботи або 5 місяців. Ціна каталізатора може перевищувати половину вартості обігрівача.

Каталітичний обігрівач є приладом підвищеної пожежної небезпеки. І хоча каталізатор закритий решіткою або склом, не варто забувати про його високу температуру.

Якість і строк роботи обігрівача залежать від того, наскільки добре очищене паливо використовується. Наприклад, у бензинових обігрівачах рекомендується використовувати бензин для запальничок або авіаційний. Такий бензин важко знайти в Україні, ще важче знайти чисте дизпаливо. Домішки, що містяться в паливі, швидко вбивають будь-який каталізатор (про це добре знають автомобілісти). «Брудне» паливо неминуче призводить до появи в продуктах горіння додаткових шкідливих речовин.

Чи потрібно отримувати дозвіл на використання автономних обігрівачів

Обігрівач із відкритим горінням не можна використовувати у квартирі багатоповерхового будинку через норми пожежної безпеки. Забороняється виводити димову трубу як у кватирку, так і у вентиляційну систему будинку. Не можна встановити обігрівач на балконі.

Використання каталітичних обігрівачів не нормується. Але якщо пристрій підключається до мережі газорозподілу, то це має робити уповноважений фахівець.

Подякувати 🎉