Як США розраховували взаємні тарифи
Адміністрація президента США казала, що взаємні тарифи, накладені у ніч із 2 на 3 квітня за київським часом, будуть простими.
«Взаємні означає, що вони роблять це нам, а ми робимо це їм», — сказав президент Дональд Трамп 2 квітня. — Дуже просто, простіше не буває».
Проте потім з'явився повний список тарифів для різних країн і, на думку Financial Times, він не є таким вже й простим. Принаймні, не в значенні «легко зрозумілий».
Як команда Дональда Трампа розробила нові взаємні тарифи
Президент США Дональд Трамп 2 квітня на пресконференції оголосив обіцяний список взаємних тарифів. Загалом у списку 184 країни, окремі території і додатково ЄС загалом.
Як зазначив FT нобелівський лауреат з економіки Пол Кругман, ставки нібито базувалися на розрахунках Торгового представника США щодо «тарифів, накладених на американські товари», але вони не походили з очевидних ставок, які фактично були накладені.
На думку редакції, ці цифри отримали іншим шляхом, і логіка складання формули для їх розрахунку «безглузда, якщо це те, про що ми думаємо».
Можлива формула, за якою йшов розрахунок. Вона відповідає цифрам для перших 24 перелічених країн
Для прикладу FT пропонує розглянути Бангладеш. США імпортували товарів з Бангладеш на $8,4 млрд у 2024 році, що дало дефіцит торгівлі з цією країною в $6,2 млрд.
6,2/8,4 = 0,738.
Білий дім заявляє, що країна «стягнула» 74% «тарифів» проти США, «включаючи маніпуляції з валютою та торговельні бар'єри». Адміністрація Трампа заявила, що ставки будуть розраховані з урахуванням як тарифів, так і нетарифних бар'єрів, включаючи податки. Але найцікавіше у цьому те, що надати нормальне економічне обґрунтування тезам Білого дому вкрай важко.
«Чи натякають США, що всі торговельні дефіцити є результатом нечесних практик або маніпуляцій з валютою? А як щодо порівняльних переваг? А як щодо бананів? Вони не ростуть у США! Це просто безглуздя», — підкреслює FT.
Вкрай схожою формулою поділився Bloomberg, але в їхньому випадку замість коефіцієнта в ½ маємо більш гнучкі інструменти коригуванні, які на практиці також часто становлять ½, як в іншому прикладі з Китаєм.
2024 року КНР мала позитивне сальдо торгівлі зі США у розмірі $295 млрд при загальному обсязі експорту в $438 млрд, тобто співвідношення становило 68%. Якщо поділити це співвідношення на два за формулою Трампа, то вийде ставка тарифу в 34%. Такі ж розрахунки приблизно дають ставки для інших економік, таких як Японія, Південна Корея та ЄС.
Проте країни, де США мають позитивний торговельний баланс, також постраждали через фіксовану ставку в 10%, так само як і країни, де обсяги торгівлі були приблизно рівними.
Варто зауважити, що більшість країн світу справді мають вищі тарифи на товари США, ніж Штати запровадили цього разу. Проте замість того, щоб домовлятися, Дональд Трамп вирішив діяти у «найтопорнішому» стилі — ввести тарифи у відповідь, що може просто призвести до підвищення тарифів іншою стороною, а заплатить за це пересічний американець.
Тим часом Goldman Sachs підвищив ймовірність рецесії в США з 20% до 35%, оскільки тарифи Трампа розхитують світову економіку і «перевертають» фінансові ринки. Брокерська компанія також знизила прогноз зростання ВВП найбільшої економіки світу на 2025 рік до 1,5% з 2,0%.