Facebook Pixel

Топ-10 відмінностей майбутньої світової економічної кризи від попередньої – Bloomberg

Політики та економісти зараз сперечаються про те, наскільки економіка США та інших розвинених країн є близькою до рецесії. Виконавчий редактор агентства Bloomberg Джо Вайзенталь вважає, що глобальна економіка перебуває в періоді серйозного економічного стресу. Водночас нинішні умови дуже відрізняються від тих, що були під час фінансової кризи 2008 року та після неї. Експерт навів 10 найбільш очевидних відмінностей.

Інфляція. Вона перебуває на багаторічних максимумах не тільки в США та єврозоні, а й у таких країнах, де її раніше довгий час практично не було, наприклад, Японія та Швейцарія.

inflyatsiya.jpg

Працевлаштування. Ринок праці зараз є цілком здоровим. У США рівень безробіття становить 3,6%. А після фінансової кризи 2008 року безробіття там було на рівні 8% навіть у січні 2013 року.

Європейський стрес. 10 років тому економіка Німеччини була на підйомі, тоді як на периферії ЄС були серйозні проблеми. Нині головна історія пов'язана з тиском на німецьку промисловість через різке зростання цін на енергоносії та спроби замінити російський газ. У 2012 році Німеччина мала дуже велике позитивне сальдо торговельного балансу, зараз воно негативне.

Вартість запозичень. Країни на європейській периферії, як-от Італія, і далі сплачують вищу ціну за позики на ринку облігацій, ніж Німеччина. Але частково завдяки ЄЦБ ситуація, як порівняти з минулим десятиліттям, залишається спокійною. Відмінність прибутковості італійських і німецьких 10-річних облігацій зараз є набагато меншою, ніж у 2012 році.

Стан споживачів нині поганий. Проте важливі показники економічного здоров'я споживачів поки що набагато кращі, ніж у будь-який період останнього великого спаду. Показники споживчих дефолтів почали різко зростати у 2006 і 2007 роках, що призвело до фінансової кризи. Вони залишалися підвищеними впродовж кількох років навіть після того, як найгірше було позаду. Зараз нічого подібного поки що немає.

potrebitelskoe-doverie.jpg

Житло. Ціни на житло почали падати на початку 2006 року, задовго до великого краху. Зараз спостерігається деяка слабкість у житловому секторі, але й досі ціни у великих країнах не почали знижуватися.

Різні предмети дефіциту. 10 років тому світ страждав переважно через брак грошей, споживачі та уряди не могли виконати фінансові зобов'язання. У наші дні стрес переважно пов'язаний із браком реальних речей, насамперед енергії. ФРС США зіграла важливу роль у стримуванні стресу минулого разу, відкривши своп-лінії з іншими країнами, щоб послабити стрес доларової ліквідності. Нині країни шукають нові джерела газу та інших товарів, а не гроші.

Капітал проти праці. Починаючи з весни 2007 року рівень безробіття в США почав зростати, а потім, за кілька місяців, індекс S&P 500 досяг свого піка. Нині акції падають уже майже 8 місяців, а рівень безробіття не зростає.

bezrabotitsa-i-aktsii.jpg

Індустріальне виробництво. У США промислове виробництво почало падати на початку 2008 року. Цього разу воно й досі оновлює максимуми.

Розподіл заробітної плати. У США зростання заробітної плати низькооплачуваних працівників у порівняному вираженні набагато перевищує зростання вищих заробітків. Це дуже відрізняється від ситуації після 2008 року.

***

«Чи входитимуть формально США чи інші частини світу в рецесію чи ні, стане зрозуміло найближчим часом, – зазначає Вайзенталь. – Але в будь-якому випадку зараз зовсім інше макросередовище зі своїм власним набором стресів і больових точок».

Подякувати 🎉