Глобальні продажі творів мистецтва та антикваріату в 2023 році знизилися приблизно на 4% у річному обчисленні і склали $65 млрд, що значно нижче максимуму 2014 року в $68,2 млрд, йдеться в новому звіті UBS та Art Basel.
Аукціони були хороші, але не дуже хороші; продажі на арт-ярмарках були хорошими, але не скаженими; а дилери щосили намагалися зробити хоробрий вигляд, пише Bloomberg.
Аукціонний будинок Christie's повідомив про падіння продажів на 25% у вартісному вираженні. Sotheby's стверджує, що його кількісні показники збереглися на торішньому рівні, хоча у його «меню» з'явилися такі нехудожні речі, як аукціони нерухомості та автомобілів.
«Минулий рік був важким, – сказав Алекс Логсдейл, генеральний директор Lisson Gallery. – Це не рецесія, а просто спад».
Але оскільки артринок набирає обертів у зв'язку з мегааукціонами у Нью-Йорку у травні та перед виставкою Art Basel у Швейцарії у червні, багато учасників обережно припускають, що найгірше вже позаду.
«З грудня 2022 року всі постійно запитують, коли все це закінчиться, – зазначив Маріон Манекер, автор галузевого інформаційного бюлетеня Artelligence. – У вас виникає відчуття, що ринок уже впав настільки низько, як це можливо».
Протягом 2023 року однією з домінуючих скарг людей, що тиняються арт-ярмарками та аукціонами, була відсутність свіжих тенденцій. Не було ні гарячих молодих художників, прозваних новою модою, ні масштабних історичних відкриттів, які підштовхують вторинний ринок вгору, ні широкої вказівки на те, що колекціонерам доводиться кувати залізо, поки воно гаряче, пише Bloomberg.
Це затишшя в ентузіазмі збігається з помітним посиленням фінансових умов. Гроші більше не течуть світовою економікою, як раніше, і, враховуючи, що мистецтво, можливо, є найбільш дискреційною статтею витрат у житті колекціонерів, вищі витрати за кредитами неминуче сприяли відкату.
Ринок може повернутися до свого звичайного стану після одного гарного аукціонного сезону, вважає Логсдейл. «Це певною мірою залежатиме від якості матеріалу, але насамперед від зниження відсоткових ставок».
Реальною ознакою того, що ринок перебуває на підйомі, каже Манекер, стане те, що фінанси колекціонерів стануть досить міцними, і вони перестануть турбуватися про те, чи правильно розрахували час для покупки.
Логсдейл з обережним оптимізмом дивиться на те, що 2024-й обіцяє бути кращим. «Я думаю, ще зарано вважати, що ситуація змінилася, але початок року був надзвичайно обнадійливим і набагато активнішим і стійкішим, ніж роком раніше». Він бачить найбільшу активність на «первинному ринку якісних художників, де ціни не надто завищені».
Арт-ринок: основні цифри та тенденції
У звіті Art Market 2024, опублікованому Art Basel та UBS, представлено всебічний макроекономічний аналіз стану світового ринку мистецтва у 2023 році. Звіт проливає світло на складні глобальні події, що впливають на ринок мистецтва, та аналізує ключові тенденції, що сформували ринок за останній рік. наводить ключові висновки звіту.
1. Після двох років зростання продажу на арт-ринку сповільнилися у 2023 році, впавши на 4% у річному обчисленні, до $65 млрд. На тлі високих процентних ставок інфляції та політичної нестабільності продажі у верхній ціновій частині ринку були меншими, і динаміка деяких основних арт-ринків розійшлася.
2. Попри падіння вартості, кількість угод у 2023 році збільшилася до 39,4 млн. (на 4% більше, ніж у 2022 році).
3. Публічні аукціонні продажі впали на 7%, а дилерські продажі у 2023 році знизилися на 3%. Приватний продаж в аукціонних будинках пішов проти тенденції, збільшившись на 2%.
4. США зберегли позицію провідного ринку у світі, на їх частку припадає 42% продажів у вартісному вираженні, що на 3 в.п. менше порівняно з аналогічним періодом минулого року. Китай, включаючи Гонконг, став другим, його частка зросла до 19%. Велика Британія повернулася на третє місце з часткою 17%. Франція залишилася на четвертому місці – 7%.
5. США залишилися ключовим центром світу з продажу найдорожчих витворів мистецтва.
6. Онлайн-продажі продовжували зростати, досягнувши у 2023 році $11,8 млрд, що на 7% більше, ніж у 2022 році. На їхню частку припало 18% загального обороту ринку.
7. Найдорожчі твори переважно продавали офлайн. Переважна більшість (понад 95%) транзакцій на онлайн-аукціонах відбувалася за цінами менш як $50 000.
8. Продаж пов'язаних з мистецтвом NFT на платформах за межами арт-ринку знизився з піку в $2,9 млрд у 2021 році до $1,2 млрд у 2023 році.