Facebook Pixel

Що не так із чемпіонатом світу з футболу в Катарі

Чемпіонат світу (ЧС) з футболу 2022 року, що супроводжується низкою скандалів, відкрився 20 листопада. Церемонія пройшла на стадіоні за 30 км від столиці Катару – Дохи. У самій столиці пройшов парад човнів із вітрилами-прапорами країн-учасниць чемпіонату. Організатори також влаштували піротехнічне шоу, під час якого дрони склали в небі фігури футболістів і напис: «Ласкаво просимо».

Збірної України на ЧС-2022 немає – у вирішальному відбірковому матчі вона програла Уельсу.

Катар витратив на чемпіонат рекордну суму — $220 млрд. Водночас на спорудження стадіонів витрачено лише $7 млрд. Решта – на будівництво аеропортів, доріг та іншої інфраструктури.

Матчі проходитимуть на восьми стадіонах, сім з яких було збудовано з нуля. Відомо, що після чемпіонату один стадіон розберуть.

У ФІФА впевнені, що доходи від прав на трансляції, спонсорства та продажу квитків перевищать попередній рекорд у $5,5 млрд, встановлений на ЧС-2018 у Росії.

Але головне, чим встиг відзначитися ЧС-2022, це багаторічна, різнобічна й масова критика. Лейтмотив критики: завдяки корупції у ФІФА обрали найнепридатнішу для проведення ЧС країну. The Page розбиралося, що не так із чемпіонатом у Катарі.

Чемпіонат світу 2022: звинувачення ФІФА в корупції

У ФІФА заявляють, що одна з їхніх цілей – популяризація футболу по всьому світу, зокрема в країнах, дуже далеких від футболу. Тож у переліку претендентів на проведення ЧС-2022 і з'явився Катар.

Проте після перемоги заявки Катару у 2010 році журналісти кількох ЗМІ провели розслідування та дійшли висновку, що в такому рішенні є й корупційний складник.

Карикатура на ЧС-2022 у Катарі. Джерело: Dutch Soccer

Карикатура на ЧС-2022 у Катарі. Джерело: Dutch Soccer

Наприклад, вони з'ясували, що головною рушійною силою заявки був Мохаммед бін Хаммам, тепер уже колишній президент Азійської футбольної конфедерації. Він оплачував дорогі відрядження членів журі ФІФА та дарував подарунки їхнім сім'ям. Пізніше його довічно усунули від футболу, але заявка Катару не постраждала, бо офіційно Мохаммед не входив до катарської делегації.

Велику роль у перемозі Катару відіграв і тодішній президент Франції Ніколя Саркозі. Можливо, як подяку Суверенний фонд Катару у 2011 році придбав футбольний клуб «ПСЖ» (улюблена команда Саркозі, яка зараз вважається однією з найбагатших у світі) і запустив у Франції телеканал BeIN Sports (філія Al Jazeera). Катар також купив у Франції винищувачі на $14,6 млрд.

Більшість із 22 членів виконавчого комітету, які брали участь у голосуванні на користь Катару, перебували під слідством чи підозрою в корупції.

Розслідування щодо того, що Катар міг дати хабарі футбольним чиновникам на суму $3,7 млн, тривало два роки й закінчилося зняттям звинувачень.

Однак у 2015 – 2020 роках у рамках антикорупційного розслідування, яке веде влада США, звинувачення було висунуто проти 42 функціонерів ФІФА, включно з її колишнім віцепрезидентом Джеком Ворнером. Суду ще не було.

Зепп Блаттер, експрезидент ФІФА, зрештою визнав, що проведення ЧС у Катарі – помилка: «Це дуже маленька країна. Футбол і чемпіонат світу надто масштабні для цієї держави». Але рішення змінювати не стали.

Критика невдалого часу проведення ЧС-2022

2010 року катарські функціонери запевняли, що турнір, як завжди, відбудеться влітку. Зазначимо, що влітку в Катарі спека сягає 50 градусів, грати в таких умовах неможливо.

Кубок світу з футболу

Кубок світу з футболу

Катарці обіцяли створити штучні хмари, які б розмістилися над стадіонами та тренувальними базами. Вартість однієї хмари оцінювалася в пів мільйона доларів. Проєкт швидко поховали.

2013 року організатори визнали, що провести турнір влітку нереально й перенесли його на листопад – грудень, коли температура не має перевищувати 30 градусів.

Перенесення турніру спровокувало іншу проблему. Зазвичай у листопаді – грудні по всьому світу тривають клубні турніри, а ЧС відбувається влітку, коли клубний сезон закінчується. Заради Катару систему змінили: строки національних чемпіонатів переглянули, і клубам довелося частіше грати по два матчі на тиждень. Це різко збільшило фізичні навантаження на гравців.

Багато футболістів і тренерів заявляють, що чемпіонат світу в середині сезону збільшує ризик отримання серйозної травми – гравці вирушать до Катару без перепочинку, а традиційний відпочинок після ЧС не запланований — клубні турніри відновляться одразу після чемпіонату-2022.

Заяви про погане ставлення в Катарі до вболівальників на чемпіонаті світу по футболу

Задовго до відкриття чемпіонату повідомлялося, що більшість готелів у країні займатимуть делегації учасників. Через це багато фанатів будуть змушені жити в спеціальних контейнерних містечках (ніч проживання обійдеться в $200) або в сусідніх країнах. Для проживання вболівальників у порту пришвартовано круїзні лайнери.

Офіційний м'яч ЧС-2022

Офіційний м'яч ЧС-2022

Не додає привабливості турніру в очах уболівальників і те, що Катар в односторонньому порядку змінює встановлені ним правила. Так, лише за два дні до старту чемпіонату було оголошено, що на стадіонах не продаватимуть пиво. Його продаж був передбачений спонсорським контрактом між ФІФА та холдингом AB InBev, власником бренду Budweiser.

На захист цього рішення виступив глава ФІФА Джанні Інфантіно: його критику він назвав лицемірством, а заборону алкоголю – незначною проблемою. «Три години без пива можна прожити».

Зазначимо, що навіть просто перебування в нетверезому стані на публіці вважається в Катарі правопорушенням – за це можна потрапити до в'язниці на строк до шести місяців.

Звинувачення Катару в порушенні прав людини на ЧС-2022

У Катарі в чоловіків і жінок різні права, там переслідують представників ЛГБТ-спільноти. У країні не визнають одностатеві шлюби, за позашлюбні зв'язки можна позбутися волі на строк до семи років.

У вересні цього року повідомлялося, що під час ЧС у Катарі не планують затримувати представників ЛГБТ, якщо вони не «виявлятимуть неповагу до місцевої культури».

Задовго до старту чемпіонату світові ЗМІ повідомили про численні зловживання щодо трудових мігрантів, залучених на будівництво об'єктів ЧС-2022: наднормативна робота, багатомісячні затримки зарплати, відсутність умов для безпечної роботи. 2021 року газета The Guardian писала, що з 2010 року в Катарі загинули майже 6,5 тис. робітників з Індії, Непалу, Бангладеш, Пакистану та Шрі-Ланки. Пізніше видання уточнило, що на будівництві об'єктів ЧС-2022 загинули 37 із них.

Водночас влада Катару стверджувала, що під час будівництва стадіонів загинули лише троє осіб, а ще 34 померли в таборах, де живуть робітники. За офіційною інформацією, вони померли через гостру дихальну недостатність, спричинену спекою. Катар не вважає, що їхні смерті пов'язані з підготовкою до ЧС.

Реакція влади Катару на критику

Напередодні чемпіонату в Досі старанно відповідали на «нападки західного світу»: місцеві ЗМІ запустили власну кампанію боротьби із заявами європейських і американських медіа. У Катарі говорили, що чують від іноземних журналістів багато наклепницьких звинувачень, які «були сфабриковані й не мають нічого спільного з правдою».

Стадіон Khalifa International у Досі (Катар)

Стадіон Khalifa International у Досі (Катар)

Міністр закордонних справ шейх Мохаммед бін Абдулрахман Аль-Тані сказав: «Реформи займають час, і це працює в будь-якій країні – Катар не виняток. Звісно, ми ще маємо слабкі місця, але ми намагаємося все змінити».

«Нас дратують подвійні стандарти. З одного боку, уряд Німеччини дезінформує населення своєї країни. З іншого боку, у німецьких політиків немає жодних проблем із Катаром, коли йдеться про енергетичне партнерство та інвестиції. Або про порятунок громадян Німеччини з Афганістану. Кумедно, коли таке відбувається в країнах, які називають себе ліберальними демократіями», – додав міністр.

Подякувати 🎉