Ухвалений вночі 31 березня закон про землю передбачає поступове розблокування ринку сільськогосподарської землі та вимогу поки що не допустити до нього іноземних інвесторів. Також закон містить свої особливості роботи банків із кредитуванням під заставу землі. розпитало експертів про особливості нового законодавства.
Що передбачає прийнятий закон про обіг земель с/г призначення та коли буде знято мораторій?

Ухвалений закон передбачає довгоочікуване (хоча й поетапне) розблокування ринку сільськогосподарської землі, яка була під забороною впродовж майже 20 років.

**Нова модель ринку передбачає наступні ключові умови:
* Продаж земель державної та комунальної власності залишається під забороною. Такі ділянки можна орендувати (на земельних торгах).
* Обіг земель приватної власності (крім тимчасово окупованих) між:
— громадянами України — до 10 тис. га в «одні руки», шляхом участі в юридичних особах зокрема;
— юридичними особами, зареєстрованими в України, власниками яких є громадяни України, держава чи громада – до 10 тис. га.
Водночас жодних «проміжних» ланок, тобто очікується, власне, запровадження механізму контролю бенефіціарного власника відповідного активу;
— державою/ територіальною громадою.
* Першочергове право викупу отримають орендарі земельних ділянок.
* Обов’язковими умовами угод є безготівковий розрахунок та підтвердження джерела надходження коштів покупця.
* Можливість застави землі банками. У разі звернення стягнення банк зобов’язаний здійснити продаж на аукціоні впродовж наступних 2 років. Обмеження щодо консолідації на банки не поширюються.
* Право викупу з розстроченням оплати до 10 років земель селянського (фермерського) господарства громадянами, яким вони належать на праві постійного користування, довічного успадкованого володіння, чи орендарями, які переоформили такі ділянки до 2010 року.
* Скасування заборони зміни цільового призначення, окрім як для тимчасово окупованих територій.
* Конфіскація земельних ділянок у разі порушенням умов обігу чи консолідації.
Така модель ринку повноцінно почне працювати з 1 січня 2024 року. До цього часу, до 01.07.2021 (набрання чинності законом), обіг землі здійснюватиметься переважно між громадянами України з обмеженням до 100 га в «одні руки».
Для юридичних осіб у цей період продовжуватимуть діяти аналогічні умови чинного мораторію, крім зміни цільового призначення.
Всі зазначені твердження зроблені на основі редакції законопроєкту 2178-10 від 30 березня 2020 року, що наразі очікує підписання.
Продаж земель державної та комунальної власності залишається під забороною.
Які перспективи для іноземних інвесторів?

Згідно з текстом нового закону, іноземні інвестори не матимуть права інвестувати в с/г землі (як напряму, так й через участь в юридичних особах, зареєстрованих в Україні).
Відповідне питання (доступу іноземного капіталу до ринку с/г землі) повинні розглянути на референдумі.
У будь-якому разі, іноземні інвестори не матимуть права інвестувати в с/г землі, виділені з паїв, у зоні ближче 50 км від державного кордону України. А також діятиме ряд обмежень для резидентів країн, які знаходяться під санкціями.
Питання доступу іноземного капіталу до ринку с/г землі повинні розглянути на референдумі.
Які особливості для участі банків?

Земля набуває статусу bankability, тобто з 1 липня 2021 банки зможуть запускати програми кредитування під заставу землі, однак з обмеженнями, які діятимуть на відповідний період трансформації ринку.
Тут підкреслю: у заставу зможуть передаватись саме земельні ділянки, а не корпоративні права юридичних осіб-власників. Відчуження корпоративних прав останніх банкам чи іншим юридичним особам заборонено до схвалення відповідного рішення на референдумі.
Враховуючи обмеження та ризики з продажу такого активу, прогнозовано, що кредитування під заставу землі не набуде значного поширення.
Земля набуває статусу bankability.
Контекст. Верховна Рада прийняла законопроєкт про ринок землі у першому читанні ще восени 2019 року. Зокрема, він передбачав ліміт на концентрацію землі в одних руках у розмірі 200 тис. га. Після цього ліміт неодноразово переглядався.
Нещодавно Кабмін майже заблокував ринок землі, намагаючись урізати бюджетні витрати. Після шквалу критики уряд поспіхом вирішив усе виправити. Втім, 30 березня депутати відмовилися міняти держбюджет-2020.