Чому китайські ринки падають після посилення владної хватки Сі Цзіньпіна

Реакція ринків Китаю на третій строк Сі Цзіньпіна

Сьогодні, 24 жовтня, юань на торгах ослаб, а акції китайських компаній на біржі впали до найнижчого рівня з часу розпалу світової фінансової кризи 2008 року. Такою була реакція ринків після того, як Сі Цзіньпін домігся призначення на третій строк як керівника Компартії Китаю (КПК). Глава партії автоматично стає главою КНР.

Індекс Hang Seng China Enterprises, що відображає акції китайських компаній, зареєстрованих у Гонконгу, впав на 7,3%, що стало найгіршим показником після будь-якого з'їзду Комуністичної партії з моменту створення індексу в 1994 році. Іноземні інвестори залишили материкові ринки, продавши рекордну з 2016 року кількість акцій (на $2,5 млрд). Це призвело до зниження майже на 3% базового китайського індексу CSI 300. Юань упав на 0,6% до найслабшого рівня із січня 2008 року.

Падіння ринків свідчить про глибоке розчарування через можливе продовження політики, яка робить ставку на Covid Zero та державні компанії, зазначає Bloomberg.

Динаміка біржового індексу Китаю

Акції технологічних гігантів Alibaba Group Holding, JD.com і Meituan впали більш як на 11%, оскільки інвестори пам'ятають, що Сі давно скептично ставиться до відродження приватного підприємництва. Ці побоювання тепер посилилися, оскільки в нове керівництво КПК увійшло багато нових прихильників Сі та політики, яку він проводить.

«Ринок стурбований тим, що здатність Сі проводити політику, недружню до ринку, тепер зміцнено», — сказав Джастін Танг, голова відділу азійських досліджень в United First Partners.

«Чим централізованішою стає влада, тим вищий ризик надмірно старанної реалізації політики, заснованої на директивах зверху», – вважає Дункан Ріглі, головний економіст Китаю в Pantheon Macroeconomics.

Падіння китайських акцій контрастує з рухом світових акцій, які продемонстрували найкращі тижневі показники з липня. Індекс Hang Seng China торгується на найнижчому рівні щодо американського S&P 500 з 2001 року.

Динаміка продажів китайських акцій

Економісти, як і раніше, сумніваються в перспективах майбутнього зростання з огляду на обмеження, що тривають, і блокування в Китаї, пов'язані з Covid. Днями влада тимчасово зупинила очне навчання та роботу ресторанів у Гуанчжоу, що викликало побоювання щодо можливих збоїв у південному виробничому центрі.

«Ринок Гонконгу переживає момент панічного продажу, – сказав Дікі Вонг, виконавчий директор із досліджень Kingston Securities. – Відносини між Китаєм і США й далі погіршують настрої та додають невизначеності».

На валютному ринку юань знову наближається до свого нижнього кордону торгової межі 2% навколо фіксингу, що сигналізує про зростання ведмежих настроїв щодо нього. Народний банк Китаю встановив 24 жовтня фіксинг юаня на рівні 7,1230 за долар, що нижче за недавній показник приблизно 7,11 за долар.

За даними кредитних трейдерів, високоприбуткові доларові облігації Китаю, у яких переважають папери, що продають фірми, які займаються нерухомістю, 24 жовтня вранці впали на 1 — 3 центи щодо до долара.

«Ситуація на ринку зараз найгірша з тих, які я бачив у своїй кар'єрі. Настрої ще гірші, ніж під час глобальної фінансової кризи 2008 року», – сказав Харріс Ван, віцепрезидент iFAST Global Markets.

Читати на The Page