Прогноз курсу валют на березень-2021. Фото: УНІАН
З початку лютого національна валюта продемонструвала невелике зміцнення. Так, з 1 числа цього місяця гривня зміцнилася щодо долара на 19 копійок — до 27,94 грн, а щодо євро — на 23 копійки, до 33,92 грн.
Що відбувається з курсом національної валюти, на якому рівні вона буде в березні, які чинники впливатимуть на неї, а також про те, чи варто купувати долари та євро наступного місяця, — у матеріалі The Page.
Що відбувається з гривнею
Попри зміцнення на початку лютого з 10 числа цього місяця курс майже не змінювався. Водночас Національний банк стримав різке зміцнення курсу з 1 до 10 лютого, викупивши з ринку валюту на $204 млн, пояснюють експерти Ukraine Economic Outlook. Після цього гривня так і не повернулася до ревальваційного тренду.
Експерти вважають, що зараз зміцненню гривні заважає негативне рішення місії Міжнародного валютного фонду (МВФ) і виведення капіталу з України низкою осіб і компаній, яких торкнулися санкції Ради національної безпеки та оборони проти Віктора Медведчука та пов'язаних із ним структур. До того ж із 10 до 23 лютого українські єврооблігації втратили приблизно 2,5 — 3% своєї прибутковості.
За словами керуючого партнера компанії «Атлант Фінанс» Юрія Нетесаного, головним чинником стримування зміцнення національної валюти стало те, що регулятор купував валюту в коридорі від 27,6 до 27,8 грн за долар. Водночас експерт зазначає, що останні політичні новини негативно впливають на курс гривні, тому найближчими днями варто очікувати здороження долара. Серед негативних новин він називає такі:
- Рада національної безпеки та оборони підтримала санкції проти 19 юридичних і 8 фізичних осіб. За словами Нетесаного, якщо санкційний список розширюватиметься, це може призвести до певних валютних коливань;
- мітинги на підтримку Сергія Стерненка, що також спричиняють певний дисбаланс на міжбанківському валютному ринку.
Фінансист також зазначив, що кінець місяця – це період відшкодування ПДВ експортерам, тому вони, як головні продавці валюти на міжбанківському валютному ринку, зазвичай зменшують обсяги продажу валюти з огляду на повернення ПДВ.
«Як порівняти із січнем, курс у лютому зміцнився. Утім, в останні два тижні попит і пропозиція на валютному ринку були більш-менш врівноваженими. Виглядає так, що на ринку є потужні гравці, які намагаються перешкодити подальшому зміцненню курсу, і поки їм це вдається. Принаймні попит на валюту може нівелювати додаткову пропозицію, пов’язану із продажем валюти для потреб інвесторів-нерезидентів на купівлю гривневих ОВДП», — пояснила аналітик інвесткомпанії Concorde Capital Євгенія Ахтирко.
Які чинники вплинуть на долар і євро в березні
Зараз час стабільний, тому позитивні чинники дорівнюють негативним, пояснює фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса. За його словами, на курс зараз добре впливають експортні ціни на наші продукти, а погано — те, що торік в Україні зібрали маленький урожай, і зараз запаси вичерпуються. Позитивно впливають також нерезиденти, які й далі заходять на ринок, і хоча їх небагато, але на аукціонах вони присутні постійно.
«Ми особливо не бачимо, щоб Нацбанк стримував зміцнення. Але чому попри хороші чинники зміцнення не відбувається, — зараз сказати важко. Можливо, це пов'язано з психологічним чинником у вигляді побоювань бізнесу через проблеми з МВФ. Взагалі зараз ситуація для гривні є сприятливою, оскільки цього тижня в нас закінчиться повернення ПДВ, і ситуація з курсом поліпшуватиметься. Тому ослаблення гривні в березні ми не чекаємо, а от зміцнення — так, оскільки, за всіма прогнозами аналітиків, вона має зміцнитися, але поки що вперто відмовляється це робити».
Сергій Фурса
інвестиційний банкір
Нетесаний називає такі чинники впливу на долар у березні:
- податкові платежі. До кінця цього тижня компаніям треба розрахуватися за значною кількістю різних бюджетних податків і зборів, що створює певний дефіцит гривневих ресурсів на ринку та стимулює активний продаж валютної виручки експортерами;
- подальші перемовини з МВФ. Принципово важливо цього року завершити програму співпраці й отримати наступний транш, адже це відкриє можливість отримати транші й від інших світових організацій і дасть сигнал іноземним інвесторам, які сьогодні купують українські ОВДП, знизити ризики, а Міністерству фінансів — зменшити відсоткову ставку на розміщення таких паперів;
- участь нерезидентів у купівлі національних ОВДП. Якщо Міністерство фінансів залишить ставку залучення на рівні 12%, то варто розраховувати на те, що іноземні інвестори й далі збільшуватимуть власний портфель державних цінних паперів, який сьогодні перевищує 100 млрд грн;
- посівна кампанія українських аграріїв. На початку нового сезону аграрії активно продають валюту. Якщо погодні умови будуть сприятливими, то посівна компанія може стартувати вже із середини березня, а це означає, що аграрії почнуть готуватися до посівної вже на початку березня, продаючи на міжбанку більше валюти для фінансування посівної.
За словами Ахтирко, упродовж весни в Україні відбувається сезонна ревальвація гривні, яка триває до початку — середини літа. Якщо найближчим часом на ринку з’являться додаткові ревальваційні чинники, тенденція помірного зміцнення курсу триватиме. Однак на коливання курсу як в один, так і в інший бік можуть впливати психологічні чинники, пов’язані із потоком новин.
Щодо курсу євро, то він традиційно залежатиме від ситуації на міжнародному валютному ринку та від котирувань євро/долар на ньому, нагадує Нетесаний.
Прогноз курсу долара та євро на березень-2021
Спеціалісти Ukraine Economic Outlook впевнені, що курс долара до 1 березня буде на рівні 27,7 — 27,9 грн, а згідно з опитуванням валютних скарбників, до початку березня курс буде в коридорі 27,6 — 27,9 грн за долар.
«З огляду на всі перераховані чинники в березні ми очікуємо, що більшу частину місяця долар перебуватиме в діапазоні 27,7 — 28,2 грн із можливим посиленням або послабленням поза межі цього діапазону на нетривалий проміжок часу до 10% під впливом фундаментальних чинників. Євро щодо гривні варто очікувати в широкому діапазоні 33 — 35 грн, а у вузькому, у якому котирування перебуватимуть основну частину березня, — 33,4 — 34,4 грн за євро».
Юрій Нетесаний
Партнер «Атлант-Фінанс»
Чи потрібно купувати валюту в березні
Нетесаний резюмує, що з огляду на вищезазначене купувати валюту в березні недоцільно. Ба більше, варто придивитися до варіантів продажу валюти.
«Звісно, ситуація може змінитися, якщо уряд знову введе локдаун або інші обмеження. Але якщо ніяких фундаментальних змін не відбудеться, то валюти перебуватимуть у бічному коридорі або дешевшатимуть щодо гривні», — пояснив експерт.