Платниками податку на нерухоме майно, що відрізняється від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які є власниками житлової та нежитлової нерухомості (цілого об'єкта або його частини). Базою оподаткування є загальна площа об'єкта нерухомості. 2024 року податок на нерухомість сплачується за 2023 рік.
Фізособи-підприємці (ФОП) також є платниками податку на нерухомість, але як звичайні фізособи. Причина – окрема реєстрація нерухомості на ФОП відсутня, а є тільки на фізособу або юрособу.
Обчислення податку на житлову нерухомість для фізичних осіб
Обчислення податку для фізосіб здійснюють податківці за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника нерухомості на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухомість.
За наявності у власності більше одного об'єкта житлової нерухомості податок обчислюється виходячи з їх сумарної загальної площі.
Податковий орган надсилає фізичній особі податкові повідомлення-рішення про сплату податку та платіжні реквізити. Вони надсилаються до 1 липня.
Для новоствореного об'єкта нерухомості податок сплачується починаючи з місяця, у якому виникло право власності на об'єкт. Об'єкти незавершеного будівництва не обкладаються податком на нерухомість
Платник податку має право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу для звірки даних щодо площі об'єкта, ставки податку, прав власності тощо.
Податкове зобов'язання з податку сплачується фізичними особами протягом 60 днів із дня вручення повідомлення-рішення.
Обчислення податку на нерухомість для юридичних осіб
Юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня і до 20 лютого подають до контролюючого органу за місцезнаходженням об'єкта нерухомості декларацію з розбивкою річної суми рівними поквартальними частками.
За які об'єкти нерухомості сплачується податок
Фізособи сплачують податок за житлову нерухомість, яка перевищує:
- для квартир – 60 кв. метрів;
- житлових будинків – 120 кв. метрів;
- різних типів житлової нерухомості, у тому числі їх часткою, – 180 кв. метрів.
За якою ставкою сплачується податок на нерухомість
Ставка податку на нерухомість встановлюється органами місцевого самоврядування залежно від типу об'єктів та їх місцезнаходження у відсотках до мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року, та не може перевищувати 1,5% за 1 кв. метр.
На 01.01.2023 мінімальна зарплата була 6700 грн. Таким чином, ставка не може перевищувати 100,5 грн.
Податок на розкіш — за наявності у власності платника податку об'єкта житлової нерухомості, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку збільшується на 25 000 грн.
Відповідальність за несплату або невчасну оплату податку на нерухомість
Відповідальність за несплату чи невчасну сплату податку нерухоме майно така сама, як і інших податків. До порушника застосовуватиметься штраф у розмірі:
- 10% від суми податкового боргу – при затримці до 30 календарних днів;
- 20% суми – затримка понад 30 днів.
Якщо податок буде сплачено несвоєчасно, то після закінчення граничних строків для його сплати на суму боргу нараховуватиметься пеня з розрахунку 120% річних ставки НБУ, що діє на день виникнення податкового боргу.
Особливості сплати податку на нерухомість у 2024 році під час воєнного стану
На нерухоме майно, яке внаслідок бойових дій зазнало незначних ушкоджень та підлягає відновленню шляхом поточного ремонту, місцеві ради та військово-цивільні адміністрації мають право встановлювати меншу ставку податку або взагалі звільняти від сплати цього податку.
Зокрема, 13.07.2023 року Київська міськрада знизила ставку податку з 1-1,5% (залежно від об'єкта) до 0,5% розміру мінімальної заробітної плати.
Якщо нерухомість чи земельні ділянки, на яких вона розташована, використовують у своїх цілях ЗСУ, то законом не передбачено ні звільнення від сплати податку, ні його зменшення.
Хто може не сплачувати податок на нерухомість у 2024 році:
- громадяни, які проживають на територіях, де продовжуються воєнні дії;
- власники житла, яке опинилося на тимчасово окупованій території;
- власники, чиє житло стало непридатним для проживання внаслідок війни;
- багатодітні сім'ї;
- самотні матері, які виховують сиріт чи дітей з інвалідністю;
- учасники АТО;
- навчальні заклади;
- релігійні організації.
Щодо пенсіонерів, то їхня нерухомість підлягає оподаткуванню. Вік власника житла не скасовує його обов'язки сплачувати податок за надлишкову житлову площу
За які об'єкти нерухомого майна не потрібно платити у 2024 році
Податок не нараховується та не сплачується за підсумками 2023 року:
- за знищені внаслідок бойових дій об'єкти житлової або нежитлової нерухомості, дані про знищення яких внесено до Реєстру пошкодженого та знищеного майна;
- за пошкоджені об'єкти житлової або нежитлової нерухомості (що потребують капітального ремонту, реконструкції або реставрації), які були пошкоджені у 2022 році та дані про них внесені до Реєстру майна.