Facebook Pixel

Підсумки енергетичного тижня: нова проблема – профіцит генерації

Підсумки енергетичного тижня

Підсумки енергетичного тижня

В енергосистемі України 2 лютого виник профіцит електроенергії. Її надлишки обсягом 1600 МВт•год були передані енергосистемі Польщі, повідомило Міністерство енергетики.

Ольга Буславець, екскерівниця Міненерго, зазначила: навесні відкривається вікно можливостей для експорту надлишкової електроенергії з України до Європи. Минулого року, на її думку, експортну кампанію було провалено.

«Дуже хотілося б, щоб цього року Україна не пропустила можливість заробити валюту, адже навесні наявні генеруючі потужності дозволятимуть нам експортувати повною мірою», — вважає експерт.

Вже сьогодні потрібно вести активну підготовку до експортної кампанії, а саме завершити процес імплементації спільних аукціонів на розподіл перетину з країнами ЄС, вимагати збільшення експортного перетину з України до країн Європи. Сьогодні узгоджений перетин становить лише 400 МВт, а потрібно, щоб він був на рівні дозволеного перетину на імпорт електроенергії (1700 МВт разом із Молдовою), пояснила Буславець.

«За умови успішної експортної кампанії Україна здатна заробити лише за три місяці весни, коли буде відчутним профіцит електроенергії щонайменше 60 млн євро. За збільшеного перетину ця сума може бути 100 млн євро експортної виручки», — вважає вона.

Сергій Макогон, екскерівник компанії ОГТСУ, також наголосив на важливості експорту надлишків е/е навесні. «Інакше потрібно просто обмежувати виробників сонячної електроенергії та платити за обмеження, що є прямими втратами для українських споживачів. Минулого року втратили до $60 млн, а ще й збільшили заборгованість перед виробниками ВДЕ», – додав експерт.

Підсумки енергетичного тижня з 29 січня до 2 лютого

В роботі знаходяться 23 блоки ТЕС та ТЕЦ. Серед них 5 енергоблоків ТЕС працюють на газі.

Обсяг вугілля на складах ТЕС та ТЕЦ зріс на 40 тис. тонн та становить близько 800 тис. тонн.

9 енергоблоків АЕС, що знаходяться на неокупованих територіях, працюють в енергосистемі України.

Виробництво електроенергії на ГЕС знаходиться на максимально можливому рівні з огляду на водний режим.

Виробництво електроенергії СЕС та ВЕС залишається на сезонному рівні.

Борг «Укренерго» перед «Гарантованим покупцем» знизився на 5,5 млрд грн і становить 26 млрд грн завдяки тому, що «Укренерго» залучило кредит під цю виплату. Ці кошти потрібно буде повертати разом із відсотками, які будуть закладені надалі у тарифі на передачу «Укренерго».

Споживання газу в Україні у січні 2024 року вище за рівень минулого року на 18% (погодний фактор і споживання для генерації), але нижче за аналогічний період 2021 року на 19%.

Видобуток газу в Україні у січні 2024 року вищий за аналогічний період 2023 року на 3%.

Загальний рівень запасів газу в українських ПСГ становить 9,9 млрд куб. м. Відбір газу з ПСГ у січні 2024 року в середньому становив 80 млн куб. м на добу.

З початком нового року «Нафтогаз» продовжує закупівлю природного газу українського видобутку через «Нафтогаз Трейдинг» на УЕБ: 30 січня купив 2,3 млн кубометрів по 11,8 тис. грн без ПДВ за 1 тис. куб. м. Минулого року «Нафтогаз» у 1-му кварталі імпортував 1 млрд кубометрів із Європи замість закупівлі газу внутрішнього видобутку.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉