Facebook Pixel

Фінансування дефіциту держбюджету: Мінфін знову відмовився підвищити ставки за ОВДП

Учора, 12 липня, Міністерство фінансів знову відмовилося підвищувати прибутковість військових облігацій у гривні на первинних аукціонах із розміщення військових ОВДП, унаслідок чого обсяг їхнього продажу залишився на низькому рівні – 143,5 млн грн. Однак прибутковість доларових облігацій було трохи підвищено, що дозволило залучити $330,5 млн (приблизно 9,7 млрд грн в еквіваленті).

Ставки за гривневими ОВДП були такі:

  • тримісячні – 9,5%;
  • шестимісячні – 10,0%;
  • 12-місячні – 11,0%

Доларові ОВДП на три місяці продали з прибутковістю 3,5% річних, на шість місяців — 4%, на 12 місяців — 4,5%. Раніше піврічні облігації розміщувалися під 3,5%, річні — під 3,7%.

Найбільше було продано 6-місячних облігацій — на $183,8 млн, 3-місячних – на $140,6 млн і річних – на $6 млн.

Щодо гривневих ОВДП, то, сподіваючись на можливе підвищення Мінфіном ставок, обсяг заявок на них зріс до 3,92 млрд грн з 2,94 млрд грн тижнем раніше.

Потенційні покупці просили до 23,5% за чотиримісячні папери, 22% – за 6-місячні, 15% – за річні та 18% – за дворічні. Проте Мінфін усі такі заявки відкинув і задовольнив лише ті, що відповідали його орієнтирам прибутковості.

293401131-404025978427305-5207352250388373467-n.jpg

Для чого Україні потрібно розміщувати ОВДП

Через падіння доходів держбюджету в умовах війни Мінфіну гостро бракує коштів для фінансування навіть найнеобхідніших витрат: військових і соціальних. Ця проблема днями загострилася, оскільки депутати ухвалили закон про збільшення видатків держбюджету-2022.

Зараз дефіцит бюджету покривається коштом міжнародної фінансової допомоги та продажу ОВДП, зокрема військових. Такі облігації в значному обсязі купує Нацбанк. У такий спосіб він фактично друкує гроші, що пов'язано з низкою потенційних прикрощів для економіки, зокрема, у вигляді зростання інфляції.

Керівництву НБУ подібне фінансування бюджету (воно називає його монетизацією Національним банком дефіциту бюджету) обґрунтовано не подобається, і воно давно прямо говорить про це. Зокрема, про це 12 липня в телеефірі сказав заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук. Загалом він говорив про причини та ризики зростання фінансування бюджету з боку НБУ та альтернативу цьому інструменту.

У червні обсяг монетизації Національним банком дефіциту бюджету був найбільшим із початку повномасштабної війни – 105 млрд грн.

Причина – повільні темпи надходження міжнародної допомоги на початку місяця та обмежені залучення від розміщення ОВДП на тлі низьких доходів бюджету. До того ж міжнародна допомога надходить неритмічно, і бувають періоди, коли без емісійного фінансування НБУ покрити бюджетні витрати дуже важко.

«Водночас подальше фінансування бюджету Національним банком у поточних обсягах призведе до збільшення тиску на національну валюту, ціни та міжнародні резерви. А вичерпання міжнародних резервів серйозно загрожуватиме фінансовій стабільності», — підкреслив Ніколайчук.

Щоб уникнути такого розвитку подій, потрібно з-поміж іншого збільшувати залучення коштів на внутрішньому ринку. За словами Ніколайчука, банківська система, населення та бізнес мають потенціал для того, щоб суттєво наростити обсяги купівлі ОВДП. Водночас для цього треба створити необхідні умови. Насамперед підвищити відсоткові ставки за цими цінними паперами.

Зазначимо, що, відмовляючись підвищувати прибутковість ОВДП, у Мінфіні зараз зазвичай називають дві причини.

Перша – у міністерстві вважають військові ОВДП інструментом не інвестування (тобто заробітку), а допомоги країні в умовах війни.

Друга – держава просто не матиме коштів для виплати високої прибутковості за ОВДП.

Актуальна статистика з ринку ОВДП від депозитарію НБУ

З 24 лютого до 10 липня 2022 року:

  • сума, спрямована на погашення ОВДП, становить 90,3 млрд грн, 920,8 млн доларів і 168 млн євро;
  • сума, отримана урядом завдяки продажу ОВДП на аукціонах, – 85,7 млрд грн, 496,1 млн доларів і 283,4 млн євро.

Обсяг військових облігацій, що придбали громадяни та бізнес України, становить:

  • 11,5 млрд грн (13,9% загального обсягу військових ОВДП, номінованих у гривні);
  • 118,6 млн доларів (23,9% загального обсягу військових ОВДП, номінованих у доларах);
  • 136,4 млн євро (48,5% загального обсягу ОВДП, номінованих у євро).

У власності нерезидентів перебувають військові облігації на 1,4 млрд грн.

Подякувати 🎉