Учора, 9 червня, Національний банк укотре купив військові облігації уряду – цього разу на 70 млрд грн.
Унаслідок цього загальна сума прямого фінансування Нацбанком дефіциту держбюджету досягла 190 млрд грн. Облігації на перші 20 млрд грн НБУ придбав 8 березня, у квітні та травні – по 50 млрд грн.
Але якщо раніше доходність облігацій була 11%, то тепер вона стала рухомою та прив'язаною до облікової ставки (зараз ставка 25%). Відповідне рішення напередодні ухвалив Кабмін.
«Зростання обсягу фінансування бюджету Національним банком у червні пов'язане зі збереженням значних потреб і зменшенням надходжень на тлі знижених податків, незначних обсягів ринкових боргових залучень і уповільнення надходження офіційного фінансування. Міжнародна підтримка України триває, проте організаційні процедури для виділення нового фінансування вимагають часу», – йдеться в повідомленні НБУ.
У НБУ повторили, що регулятор прагнутиме якнайшвидшої повної відмови від фінансування дефіциту державного бюджету й за мінімізації ризиків розбалансування ситуації у фіскальному секторі реалізує це прагнення.
Аналітик «Альфа-банку Україна» Олексій Блінов, оцінюючи повідомлення про новий викуп військових ОВДП, зазначив, що з огляду на параметри випуску ці борги жодним чином не вплинуть на витрати державного бюджету у 2022 році. А 2023 року обслуговування цих цінних паперів уже буде профінансовано інфляцією.
Додамо, що пряме фінансування держбюджету Нацбанком фактично означає, що він друкує гроші. Це не може не призводити до прискорення інфляції в Україні.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також