Ставка прибутковості військових облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП), через які фінансується держбюджет, тепер буде рухомою та прив'язаною до облікової ставки, тоді як нещодавно вона становила 11% річних. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів № 659 від 7 червня.
Рухома ставка обчислюватиметься з огляду на середнє значення облікової ставки Національного банку за річний період, що закінчується першого числа місяця, який передує місяцю здійснення чергових купонних виплат, і починається з першого числа цього самого місяця попереднього року.
Раніше постановою від 13 травня Кабмін збільшив граничний строк обігу військових облігацій із 15 до 30 років.
Інші умови випуску цих цінних паперів залишилися без змін: номінал – 1 тис. грн, купонний період – один рік, обсяг випуску – до 400 млн грн.
Раніше експерти повідомляли, що після підвищення облікової ставки банки мають підвищити дохідність депозитів і вартість кредитів для населення та бізнесу. Ставки за депозитами вже почали повільно зростати. Після подорожчання військових ОВДП цей процес прискориться, оскільки банки побоюватимуться, що вкладники перевкладатимуть свої гроші в держоблігації.
Щодо кредитів, то їхні ставки теж мають зрости. Але в умовах війни процес кредитування дуже обмежений неринковими чинниками. Можуть виникнути проблеми з держпідтримкою в рамках програми «Доступні кредити 5-7-9%», оскільки державі доведеться витрачати більше коштів на компенсацію кредитної ставки.
Контекст. Нацбанк із 3 червня підвищив облікову ставку з 10% до 25% річних, очікуючи, що Мінфін потім збільшить дохідність ОВДП. Проте Мінфін відмовився це робити, зберігши ставки на аукціонах 7 червня в діапазоні від 9,5% до 11,5% річних.
З початку війни Нацбанк придбав військові облігації на 120 млрд грн, тоді як обсяг запозичень із ринку становив 93 млрд грн, а загальне фінансування держбюджету за цей час – 412 млрд грн.