Прем’єр-міністр Денис Шмигаль на зустрічі з представниками Американської торговельної палати заявив, що Україна за рік вийде на створення фондового ринку. За його словами, консультації з фахівцями на цю тему вже почалися.
Утім, це не перша подібна заява глави уряду. Раніше він говорив, що відсутність фондового ринку через майже 30 років незалежності України — це злочин. Однак що на початку місяця, що сьогодні Шмигаль не повідомив деталей, тому розпитало найвідоміших українських інвестбанкірів, що вони думають із цього приводу, коли можна чекати на фондовий ринок в Україні та як він вплине на державу.

«Наскільки реально це зробити за рік — залежить від обсягу проєкту. Поки що ті наміри, які декларуються, звучать вкрай позитивно. Вони правильні, логічні й довгоочікувані, але не революційні. І так зрозуміло, що фондовий ринок має бути й що його бракує економіці.
Що для мене здається важливим, так це те, що ми зараз маємо виконати роботу над помилками. Адже Україна є незалежною майже 30 років, а й досі не має нормального ефективного фондового ринку.
Причини, чому цього немає, такі: у фондового ринку немає стейкхолдера або замовника, який вимагатиме, щоби у бізнесу в Україні була можливість легко і просто випускати облігації або щоб IPO можна було зробити простіше, ніж у Польщі. Такого замовника в нас поки що немає, але ним, на мою думку, могли б стати Мінекономіки, Мінфін спільно з Мінекономіки або навіть профільний віцепрем'єр. Тобто хтось, хто конкретно даватиме чарівних пенделів нашому фондовому ринку й матиме можливість ставити завдання, оскільки зараз вони не стоять.
Фондовий ринок зараз кудись котиться, а саме під укіс. Ніякого розвитку за останні роки немає. Є окремі проблиски, тобто не все погано, не все негативно, але спільний знаменник такий, що ми загалом відстаємо від тих економік, з якими маємо конкурувати щодо інструментів фондового ринку, його ролі в економіці тощо.
Але загалом це потрібно було зробити давно. Головне — щоби це не закінчилося так, як заяви всіх попередніх прем'єр-міністрів, які теж заявляли про фондовий ринок, однак ніхто нічого не зробив. Це головна помилка, яку потрібно намагатися не повторити, щоби це не залишилося просто заявою».

«Жодна нормальна економіка не може розвиватися без фондового ринку. Взагалі Україна займає найперші місця з кінця за рівнем розвитку фондового ринку щодо ВВП, наприклад. Навіть у Монголії він більш розвинений, ніж в Україні.
Це результат неправильної приватизації, олігархічної економіки, монополізації тощо. Він штучно гальмувався на всіх етапах розвитку країни, щоби не було правильної, адекватної оцінки тих підприємств, які приватизуються — там такий комплекс проблем, що трактат можна написати. Йдеться про відсутність нормального внутрішнього інвестора, відсутність другого рівня пенсійної реформи, яка відкладається з року в рік уже 20 років. Відсутній також захист прав інвесторів, і взагалі все це правове свавілля призводить до того, що люди йдуть і розміщуються в інших юрисдикціях із залучення капіталу, і фондовий ринок України, звісно, перебуває просто в жахливому стані.
Про фондовий ринок просто смішно говорити. Звісно, він є в тому плані, що існує ринок облігацій, переважно державних, проте основну свою функцію — абсорбцію капіталу для спрямування його в реальний сектор — наш фондовий ринок, на жаль, не виконує.
Можливо, Шмигаль говорить про якісь інфраструктурні речі, які будуть створені. Для початку хотілося б другий рівень пенсійної реформи. Ось якби прем'єр сказав: «Ми впроваджуємо другий рівень пенсійної реформи», тоді можна було б якось серйозно сприймати його слова. Це був би перший крок до того, щоби з'явився інвестиційний ресурс, щоби держава дійсно замислилася над створенням фондового ринку. Якби в Україні з'явився інвестиційний ресурс, з нього підприємства фактично могли б черпати ресурс для розвитку.
Таке відчуття, що він впав із Марса. Цих концепцій уже було штук 20. Концепції пишуть усілякі ентузіасти фондового ринку, люди, які в бізнесі перебувають на цьому фондовому ринку. За ці роки, звісно, створювалася якась інфраструктура — наприклад, депозитарна система обліку хороша. А все інше, звісно, сумно».

«Це не перша заява на цю тему пана Шмигаля — подібна вже була декілька тижнів тому. Для мене це приємні слова, адже фондовий ринок дійсно потрібен Україні. Про що конкретно йшлося, ми не почули, як і минулого разу. Дуже хочеться вірити, що це не просто популізм.
Створити фондовий ринок за місяць, рік, п’ять років — нереально, і сподіватися на те, що ми раптом станемо розвинутими в цьому напрямку, як США чи Британія, не варто. Але рухатися в цьому напрямку ми мусимо — для цього потрібні такі загальні речі, про які говориться вже багато років. Передусім якась конкретика щодо спрощення випуску акцій чи облігацій. Фондового ринку в країні немає, бо тут для цього бракує базових речей.
Перше, що хочу згадати, — це верховенство права. Коли суд може забрати активи, коли правоохоронна система приходить і арештовує обіг акцій (приклад — Служба безпеки України, яка заборонила обіг акцій «Мотор Січі», і вже два роки всім начхати, що акції не мають обігу) — це абсолютно неприйнятно, щоби в країні була така практика. Найголовніше — це захист прав інвесторів. Якщо інвестор вклав свої кошти в щось, його права треба оберігати. Шмигаль, Зеленський, хто завгодно можуть заявляти, що вони хочуть побудувати ринок, але його не буде доти, допоки описана практика не зменшиться».