Facebook Pixel

Найкращі книги 2023 року – вибір журналу The Economist

Найкращі книги 2023 року від The Economist

Найкращі книги 2023 року від The Economist

Наш вибір топ-книг цього року переносить читачів на гірські вершини, до моря та назад у часі. Такими словами редакція журналу The Economist супроводжувала список книг, які у своїх категоріях були визнані найкращими.

1

Поточні справи та політика

Смертельно тихе місто (Deadly Quiet City). Автор: Муронг Сюецунь

У 2020 році, на початку пандемії ковіду, знаменитий китайський письменник взяв інтерв'ю у жителів Уханя про їхній досвід під час ізоляції. У книзі розповідається про вісьмох людей, включаючи лікаря в невеликій лікарні, водія мототаксі без ліцензії та громадянського журналіста, які за свої зусилля потрапили до в'язниці.

Страх — це просто слово (Fear Is Just a Word). Азам Ахмед

З початку 2000-х років кількість зниклих і досі не знайдених мексиканців зросла з кількох до більш ніж 100 000. Журналіст New York Times простежує Міріам, молодшу дочку якої викрадає, а потім убиває банда Зета. Зосередивши увагу на незвичайній історії однієї матері, автор нагадує про хворобливі наслідки існування картелів.

Квіти вогню (Flowers of Fire). Хавон Юнг

Вивчення боротьби південнокорейських феміністок за рівність. Розповідається про те, як багато південнокорейців досі бачать у жінках лише кухарів, прибиральниць та «машини з виробництва дітей», і розповідається про женоненависництво: від шпигунських камер у громадських туалетах до фанатиків на державних посадах.

Царство, Сила та Слава (The Kingdom, The Power and the Glory). Тім Альберта

Ця хроніка сучасного євангелістського руху в Америці – страшна історія, розказана зсередини. Її автор, штатний оглядач Atlantic, пише про релігійну громаду, в якій він виріс, коли її захопили владолюбні торгаші та праві націоналісти.

Деяких людей треба вбивати (Some People Need Killing). Патриція Євангеліста

Докладні погляди філіппінського журналіста на кампанію президента Родріго Дутерте проти незаконних наркотиків. Це також історія втраченої невинності, оскільки автор дізнається, що переважна більшість людей на Філіппінах підтримала беззаконну війну свого президента, в якій близько 27 000 людей було вбито у позасудовому порядку.

Іскри (Sparks). Ієн Джонсон

Журналіст, лауреат Пулітцерівської премії, описує зусилля китайських «підпільних істориків», різношерстої та наполегливої групи вчених, художників, кінематографістів та журналістів, які намагалися виправити офіційну версію правління Комуністичної партії Китаю та надати правдиві відомості про історію.

2

Бізнес та економіка

Золото Ананси (Anansi's Gold). Автор: Єпока Йібо

Історія одного з найбільших (але маловідомих) шахраїв у світі. Джон Ака Блей-Міза з Гани обдурив інвесторів на кількох континентах, пообіцявши, що знає, де заховано втрачене золото.

Спочатку найкраще (Best Things First). Бйорн Ломборг

Значний аргумент на користь заміни великих і розпливчастих цілей сталого розвитку, запропонованих ООН, економічно ефективними стратегіями допомоги бідним верствам населення світу. «Деякі речі складно виправити, вони дорого коштують і мало допомагають», — пише автор. Інші питання вирішуються «з невеликими витратами та із чудовими результатами».

Фіскальна теорія рівня цін (The Fiscal Theory of the Price Level). Джон Кокрейн

Професор економіки Стендфордського університету описує нову (майже) теорію у тому, як державний борг, а не відсоткові ставки, зрештою визначає ціни. Ця книга не для людей зі слабкими нервами: вона провокаційна для економістів і своєчасна в епоху великого дефіциту та високої інфляції.

Шлях комп'ютерника (The Geek Way). Ендрю Макафі

Гуру технологій та бізнесу з MTI пояснює, як можна з користю застосувати мислення, яке надихає Кремнієву долину, у житті та бізнесі. Він приділяє особливу увагу командній роботі, швидкому створенню прототипів та уникненню бюрократії за рахунок індивідуальної відповідальності.

Як відбуваються великі відносини (How Big Things Get Done). Бент Флівб'єрг і Ден Гарднер

Мегапроєкти часто перетворюються на мегакорявість. Ця цікава книга, написана у співавторстві вченим з Оксфордського університету та журналістом, розглядає, чому амбітні проєкти постійно не вкладаються у терміни та бюджети і що можна з цим зробити. Управління проєктами ще ніколи не було таким цікавим.

Матеріальний світ (Material World). Ед Конвей

Редактор британського видання Sky News з економіки та даних подорожує світом, вивчаючи, як шість найважливіших матеріалів — мідь, залізо, літій, нафта, сіль та пісок — змінили історію людства та лежать в основі сучасної економіки. Оскільки країни прагнуть декарбонізації, розгоряється битва контролю над їх поставками.

Зниклі мільярдери (The Missing Billionaires). Віктор Хагані та Джеймс Уайт

Книга присвячена важливому, але часто ігнорованому питанню в галузі фінансів: не що купувати чи продавати, а скільки. Навіть професіонали схильні погано відповідати це питання, що призводить до втрати стану. Але фінансова теорія дає відповідь – математичну, але про не надмірно. Вона сподобається всім, хто цікавиться ринками.

Масштабування людей (Scaling People). Клер Хьюз Джонсон

Хороші книги про основи управління рідкісні. Колишній керівник Google та Stripe пропонує практичний посібник з усіх питань: від зворотного зв'язку та делегування повноважень до проведення зустрічей та створення команд.

Без сценарію (Unscripted). Джеймс Стюарт та Рейчел Абрамс

Глибока і нещадна розповідь про останні роки життя Самнера Редстоуна, американського медіамагната, який помер у 2020 році. У ньому докладно розглядаються (іноді болючі) подробиці його владного характеру та надзвичайних витівок.

3

Біографії та мемуари

Гітлер, Сталін, мама та тато (Hitler, Stalin, Mum and Dad). Деніел Фінкельштейн

Обидві сторони родини автора були чудовими. Його дід по материнській лінії, Альфред Вінер, був видатним німецьким євреєм, який створив найширші архіви, що документують Голокост. Дружина та дочки Альфреда були відправлені до концтабору. Бабуся автора по батьківській лінії була відправлена до ГУЛАГу в Сибіру. Гарно розказана історія виживання.

Ян Флемінг (Ian Fleming). Ніколас Шекспір

Майже кожен на Землі чув про Джеймса Бонда. Але мало хто знає подробиці того, наскільки захоплюючим і болісним було життя творця агента 007 Яна Флемінга. Ця біографія має недоліки, але її, як і раніше, пам'ятатимуть як вичерпну, що простежує дитинство Флемінга, військову службу, шпигунство, любовні зв'язки та письменницьку кар'єру.

В Амазонку (Into the Amazon). Ларрі Ротер

Кандідо Рондон, сирота з бідної глибинки Бразилії, виріс до військового офіцера, який займався монументальними інженерними роботами в Амазонії і став піонером ненасильницького підходу до місцевих корінних народів. Яскравий погляд на героя, чий гуманізм випередив свій час від журналіста New York Times.

Дж.Л. Остін (J.L. Austin). М. У. Роу

Більшості людей пощастило, якщо вони зробили одну визначну кар'єру: у Дж.Л. Остіна їх було дві. Він похитнув вивчення філософії в Оксфорді. І, як показує ця скрупульозна та захоплююча біографія, зіграв вирішальну роль як аналітик розвідки під час вторгнення союзників до Франції у 1944 році.

Король (King). Джонатан Ейг

Ця книга є запізнілою спробою розібратися в Мартіні Лютері Кінгу у всій його складності. Автор, американський журналіст, робить мужність і моральне бачення лідера руху за громадянські права ще більш винятковими, враховуючи, що вони походили від людини з великою кількістю звичайних людських недоліків.

Мілтон Фрідман (Milton Friedman). Дженніфер Бернс

Найповніша біографія економіста, який зробив більше, ніж будь-хто інший, для натхнення до реформ вільного ринку у 1980-х роках. Автор розкриває роль Фрідмана у формуванні економічної політики невтручання та лібертаріанської думки та показує його неминучу актуальність, незважаючи на протекціоністський поворот у світі.

Моне (Monet). Джекі Вуллшлегер

Написаний співчутливо та вміло головним мистецтвознавцем Financial Times, це перший звіт англійською мовою про життя та творчість усіма улюбленого художника. Моне був запальною людиною, чиї найміцніші стосунки — як у мистецтві, так і в житті — були з водою.

Нерухомі зображення (Still Pictures). Джанет Малкольм

Різновид посмертних мемуарів, у яких автор журналу New Yorker (вона померла у 2021 році і одного разу порівняла журналістів із шахраями) досліджує пам'ять, дитинство та письменство. «Чи можемо ми коли-небудь писати про наших батьків, не роблячи шахрайства?» — запитує вона.

В очікуванні нічного арешту (Waiting to Be Arrested at Night). Тахір Хамут Ізгіль

Мемуари уйгурського поета, який нині живе у вигнанні в Америці. Він розповідає, як Сіньцзян перетворився на паноптикум державного контролю, коли китайський уряд почав затримання та тортури мусульман-уйгурів. Актуальна історія виживання та підривної діяльності.

Дружина: невидиме життя місіс Оруелл (Wifedom: Mrs Orwell's Invisible Life). Анна Фандер

У цьому, що змушує замислитися дослідженні життя Ейлін О'Шонессі, багатостраждальної дружини Джорджа Оруелла, мета автора – не «скасувати» Оруелла, мислителя, яким вона глибоко захоплюється. Натомість, творчо воскрешаючи Ейлін, вона досліджує патріархат і запитує, чому жінки досі часто грають другорядні ролі.

4

Історія

Один день із життя Абеда Салама (A Day in the Life of Abed Salama). Натан Тралл

Американський журналіст у Єрусалимі досліджує події, що призвели до автокатастрофи на Західному Березі у 2012 році, внаслідок якої загинули шестеро палестинських дітей та їхній вчитель. Книга переконливо доводить, що цю катастрофу і травму, що послідувала за нею, необхідно пам'ятати.

Палаючий світ (The Blazing World). Джонатан Хілі

Історія 17-го століття у революційній Англії. Цей звіт про час релігійних і політичних потрясінь, інтелектуального бродіння, наукових інновацій та потрясінь рясніє сучасними резонансами.

Імператор Риму (Emperor of Rome). Мері Бірд

Професорка Кембриджа, відома своєю пристрастю до розкопок «справжнього» Риму, описує цілу колісницю видатних персонажів, близько 30 імператорів протягом 250 років. Читачам сподобається дізнаватись про життя цих залитих кров'ю різнокольорових правителів.

У її природі (In Her Nature). Рейчел Х'юїтт

Протягом сотень років жінкам доводилося боротися за простір, щоби займатися спортом на відкритому повітрі. У цій книзі особиста історія втрати автора переплітається з історією жінок-першопрохідців, які стали велосипедистками, туристами, альпіністками та бігунами.

Суд у Токіо (Judgment at Tokyo). Гері Басс

Ретельний звіт про спроби переслідувати та карати японських генералів та політиків, які вважаються відповідальними за деякі жахи Другої світової війни. Автор розбирається, чому спроби досягти загальної справедливості зазнали невдачі.

Змова проти Лумумби (The Lumumba Plot). Стюарт Рід

Редактор Foreign Relations розповідає про зліт і смерть Патріса Лумумби, який був прем'єр-міністром Конго після здобуття країною незалежності менше трьох років. Він був убитий за участю ЦРУ. Ганебна історія, розказана з натхненням та вдумливістю.

Революційна весна (Revolutionary Spring). Крістофер Кларк

Історик із Кембриджу простежує події 1848 року, коли революції поширилися майже на всі країни Європи. «Ієрархії перемагають сіті. Влада взяла гору над ідеями та аргументами», – пише він. У книзі представлена добірка ідеалістів, мислителів, пропагандистів та циніків, і доводиться, що їхні жертви не були марними.

На диких берегах (On Savage Shores). Керолайн Доддс Пінок

Цікава розповідь про корінні народи Європи XVI століття. Використовуючи архівні документи та усні оповідання, книга руйнує європоцентристське припущення про те, що півтисячоліття тому люди та ідеї текли лише в одному напрямку, від старого світу до «нового».

Ставка (The Wager). Девід Гран

Захоплююча розповідь про аварії корабля біля берегів Патагонії в 1741 році від автора книги «Вбивці квіткового місяця» (нещодавно екранізованої Мартіном Скорсезе). Він обертається довкола трьох складних фігур. Тим, хто любить історії про гарматну стрілянину, морські скрині та грот-щогли в цю книгу варто поринути, як і тим, хто менш заінтригований епохою вітрильного флоту.

5

Наука та технології

Майбутня хвиля (The Coming Wave). Мустафа Сулейман та Майкл Бхаскар

Переконливий погляд на потенціал штучного інтелекту для перетворення економіки та суспільства, поряд із ризиками зловживань та стеження.

Спека вб'є тебе першим (The Heat Will Kill You First). Джефф Гуделл

Ретельне дослідження причин, з яких підвищення температури загрожує навколишньому середовищу та суспільству. Автор, кліматичний журналіст, розповідає свою історію через репортажі та персонажів, що запам'ятовуються.

Вижити (Outlive). Пітер Аттіа

Експерт із довголіття показує, наскільки відстала від часу сучасна медицина, частково тому, що вона часто прагне вилікувати, а не запобігти хронічним захворюванням. Є дуже прості речі, які люди можуть робити, щоб жити довше та здоровіше.

Час подумати (Time to Think). Ханна Барнс

Книга присвячена медичному скандалу в педіатричній клініці у Великій Британії, але вона також торкається протиріччя, яке розігрується у всьому багатому світі: як лікувати дисфорію гендерної ідентичності у дітей. Протверезний погляд на спірну тему.

Ультраоброблені люди (Ultra-Processed People). Кріс ван Таллекен

Можна радіти з того, що харчові калорії дешеві і рясні, хоча протягом більшої частини історії вони не були ні тим, ні іншим. Але дешевизна та розмаїтість «ультраперероблених» продуктів харчування коштують дорого. (Попередження: ця книга може зруйнувати задоволення від нездорової їжі.)

Що знає сова (What an Owl Knows). Дженніфер Акерман

Авто спирається на недавні дослідження, щоб пояснити чари та привабливість сов.