Останні новини про боротьбу з коронавірусом обнадіюють. Два нові противірусні препарати визнані настільки ефективними, що клінічні випробування закінчилися достроково. Даних цих випробувань ще не опубліковано. Проте регулюючі органи прагнуть розглянути можливість широкого використання цих препаратів. Вони закриють велику прогалину в інструментарії, який лікарі використовують для боротьби з ковідом, і цілком можуть допомогти покласти край глобальній пандемії. Про це йдеться у редакційній статті журналу The Economist, опублікованій 13 листопада.
Новими препаратами є:
- молнупіравір (Lagevrio), розроблений фармацевтичною компанією Merck, що працює з біотехнологічною фірмою Ridgeback Biotherapeutics
- паксловид (Paxlovid), розроблений Pfizer.
Усі три розробники – американські компанії.
Зазначається, що інфіковані коронавірусом із значно меншою ймовірністю будуть госпіталізовані або помруть, якщо вони пройдуть курс будь-якого з цих препаратів протягом п'яти днів після появи симптомів захворювання.
У жовтні Merck повідомила, що молнупіравір знижує ризик госпіталізації або смерті приблизно наполовину при призначенні пацієнтам з таким фактором ризику, як ожиріння або серцеві захворювання. Регулюючі органи США, Європі та Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) проводять оцінку препарату. Великобританія вже схвалила його та почне використовувати для лікування у грудні.
Pfizer 5 листопада заявила, що її ліки знижують ризик госпіталізації або смерті на 89%, якщо її приймати протягом трьох днів. Під час дослідження жоден з пацієнтів не помер під час прийому паксловиду протягом п'яти днів після появи симптомів.
Молнупіравір – це так званий пролік. Він перетворюється на свою активну форму, коли потрапляє всередину клітин. Потрапивши туди, він вбудовується в генетичний матеріал вірусу та порушує його здатність до реплікації (розмноження). Помилки накопичуються в генетичному матеріалі вірусу та виникає процес, відомий як «катастрофа помилок».
Паксловид являє собою комбінацію двох препаратів: ритонавіру разом з новим інгібітором протеази, відомим як aspf-07321332. Інгібітор протеази був розроблений для зв'язування та блокування ферментів протеази, які коронавірус SARS-COV-2 використовує для реплікації. Ритонавір запобігає занадто швидкому розщепленню інгібітору протеази в організмі.
Молнупіравір та паксловид відносяться до низькомолекулярних препаратів, тому їх легко виробляти.
Merck і Pfizer заявляють, що ціна на ліки змінюватиметься залежно від добробуту країни, яка їх купує. Це, ймовірно, означатиме, що багаті країни платитимуть $700 за п'ятиденний курс таблеток, тоді як бідніші можуть заплатити близько $20, а може й менше, оскільки вартість виробництва швидко знизиться.
Merck вже видала ліцензії, які дозволяють іншим компаніям виробляти її препарат, і зарезервувала 3 млн доз для країн з низьким і середнім рівнем доходів. Це зроблено для того, щоб багаті країни не монополізували постачання нових ліків, як вони це зробили щодо вакцин. Merck розраховує виробити 10 млн доз цього року і 20 млн наступного року. Виробники дженериків зроблять набагато більше.
Pfizer, яка ще не отрималажодних дозволів регулюючих органів, очікує, що до кінця цього року буде вироблено 180 тис. упаковок таблеток, а в першій половині 2022 року – 21 млн.
Ці препарати знаменують другий поворотний момент у пандемії (першим стала поява вакцини), зазначає The Economist.
Додатково. Про роботу вчених над молнупіравіром писало ще у грудні 2020 року.