Facebook Pixel

Націоналізація та конкуренція: відверта розмова з гендиректором «Моршинської» Марком Ткачуком

Торік у червні суд заарештував 100% акцій українських бізнесів групи IDS Ukraine. Причиною стало те, що з-поміж їхніх співвласників є російські бізнесмени Михайло Фрідман і Герман Хан, на яких накладено санкції. Восени Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) отримало в управління заарештовані корпоративні права. У лютому 2023 року АРМА оголосило конкурсний відбір управителя для арештованих активів, а 14 квітня обрало оцінювача для них.

The Page розпитало генерального директора групи IDS Ukraine Марка Ткачука про те, що зараз відбувається з компанією, та про ринок, на якому вона працює.

Непростий шлях до націоналізації IDS Ukraine

Днями ви офіційно висловили свою позицію щодо вибору оцінювача корпоративних прав IDS Ukraine. Тобто проти вилучення активів компанії через наявність з-поміж акціонерів людей із громадянством РФ ви вже не заперечуєте?

– Ми ніколи не заперечували необхідність націоналізації російських активів і законні дії держави. Усі наші питання щодо процесу завжди стосуються винятково непідсанкційних акціонерів, права яких було порушено. Ми називаємо війну війною, ми допомагаємо армії, ми за боротьбу з агресором, і ми є законослухняною компанією. Для нас головне – щоб процес націоналізації проходив прозоро, у рамках українського та міжнародного законодавства (частина непідсанкційних акціонерів є громадянами інших країн) зі збереженням операційної діяльності та вартості компанії.

Що відомо про IDS Ukraine

Компанія – найбільший національний виробник бутильованих вод. До складу групи входить Моршинський завод мінеральних вод «Оскар», Миргородський завод мінеральних вод. Компанія володіє торговими марками «Моршинська», «Миргородська», «Аляска», «Аква Лайф» тощо. Імпортує воду Borjomi.

Один із ваших конкурентів почав називати себе управителем активів IDS. Чи має він на це підстави?

– Ні, це суперечить закону. Для нас це не стало сюрпризом, вочевидь, ми маємо прямий конфлікт інтересів з обраним управителем. Дійсно, переможець конкурсу після його оголошення почав чинити дії, які кваліфікуються як несумлінна конкуренція. І це ще до підписання договору з АРМА про управління, якому має передувати ціла низка процедурних кроків, зокрема, оцінка вартості активів, отримання дозволу АМКУ. Управителем може стати та компанія, з якою буде підписаний договір на управління. Наразі цього не відбулося.

Подібні дії з боку конкурента ми категорично засуджуємо й вважаємо такими, що направлені винятково на завдання шкоди нашому бізнесу, вартість якого управитель зобов’язаний примножити. Тобто ще до підписання договору з АРМА управитель уже завдає шкоди активу, який намагається отримати в управління. Як це назвати інакше, ніж свідоме знищення конкурента?

На вашу думку, чим може пояснюватися така квапливість конкурента?

– У конкурсній програмі наш конкурент зазначив намір змінити керівництво нашої компанії та звільнити частину персоналу. Подібні рішення в рамках цього процесу суперечать законодавству України, й подібні дії можна класифікувати як рейдерство. Ми вбачаємо в цих та інших подібних намірах бажання знищити нашу компанію для забезпечення розвитку власного бренду. Вони не змогли нас перемогти в чесній боротьбі, тому намагаються це зробити за допомогою незаконних дій, скориставшись моментом, коли Україна, так само як і Європа, не має ще законодавчої бази, яка б дала змогу правильно націоналізувати активи російських власників.

50,01% акцій групи IDS Ukraine належать непідсанкційним особам, які не пов'язані з РФ, але арешт накладено й на їхні акції. Ви знаєте, як вони можуть і, можливо, уже захищають свої права?

– Непідсанкційними акціонерами здійснювалися спроби оскаржити арешти та надавалися всі необхідні документи до Офісу Генерального прокурора, Мін'юсту, Бюро економічної безпеки для підтвердження власності на цей актив. Проте проблему поки що не розв'язано. Ми, як менеджмент, і непідсанкційні акціонери розуміємо, що держава не має іншого шляху, щоб зберегти активи громадян РФ, окрім як арештувати все, а вже потім розбиратися, кому й що належить. Ми навіть готові погодитися з арештом акцій і ТМ задля убезпечення від виведення активів.

Але навіщо потрібно позбавляти непідсанкційних акціонерів ще й можливості управляти цим активом і призначати на це місце конкурента? Саме ці дії викликають найбільше питань і несуть суттєві ризики як для активу, частину якого держава планує конфіскувати в підсанкційних осіб, так і для держави через потенційні позови до міжнародних судів через позбавлення права власності непідсанкційних акціонерів. Такі дії також призводять до зменшення вартості самого активу, що суперечить цілі – продати з вигодою для отримання значних коштів для відбудови України.

Бізнес і ринок, на якому працює IDS Ukraine

Що зараз являє собою бізнес IDS Ukraine?

– Наша компанія є лідером галузі з відривом у три рази від найближчого конкурента. У 2022 році скорегована EBITDA групи становила 291 млн грн, також ми мали позитивний операційний грошовий потік. Це свідчить про те, що бізнес генерує достатньо коштів для підтримання операційної діяльності.

Під час війни далі розвиваємо індустрію: ввели в експлуатацію асептичну лінію, випустили два нові продукти. Маємо стабільний бізнес, що працює, попри всі труднощі, зростання витрат на логістику та втрату підприємства в окупованій Голій Пристані.

З початком повномасштабного вторгнення ми допомагаємо армії й тим, хто цього найбільше потребує. Співпрацюємо з 200 благодійними організаціями, загальна сума допомоги у 2022 році склала понад 100 млн грн.

Як ви оцінюєте український ринок мінеральних вод станом на квітень 2023 року?

– Конкурентний тиск у категорії зростає. Значною мірою це зумовлено змінами в поведінці споживача, який став раціональнішим і чутливішим до ціни. З іншого боку, виробники були змушені скоротити певні позиції та зосередитися на основному асортименті, що також сприяло підвищенню рівня конкуренції.

Щодо співвідношення попиту та пропозиції: якщо раніше в категорії була певна економічна рівновага, то зараз у виробників з’явилися вільні виробничі потужності, і ринок став залежнішим від споживача. Тому виробники змушені стимулювати попит, посилюючи промотиск у категорії.

В останній період ціни в категорії мають тенденцію до зростання, що значною мірою зумовлено інфляційними процесами в економіці. Як порівняти з лютим 2022 року, середня ціна за літр бутильованої води зросла більш як на 40%.

Основними каналами продажів у 2023, як і у 2022 році, залишаються сучасний роздріб і традиційна торгівля. Спеціальні канали (HoReCa, АЗС, аптеки) поступово, але повільно відновлюються після суттєвого скорочення у 2022 році.

Подякувати 🎉