Facebook Pixel

Чи потрібні ФОПам касові апарати. Позиції сторін

Верховна Рада у 2019 році ухвалила законопроєкти про фіскалізацію розрахункових операцій та про «кешбек». Вони зобов’язують найменших українських підприємців, які торгують, скажімо, зеленню, користуватися касовими апаратами або спеціальною програмою у смартфоні. На думку депутатів від партії «Слуга народу», закони допоможуть зменшити тінізацію ринку та зробити правила ведення бізнесу більш прозорими. Однак підприємці такого оптимізму фракції не поділяють, тому нещодавно розпочали акцію протесту під назвою «SaveФОП» , яка має захистити їхні права.

The Page обговорило це питання з прихильником жорсткого контролю за підприємцями — главою Центру економічної стратегії Глібом Вишлінським, а також із членом Спілки українських підприємців Павлом Себастьяновичем, який цьому протистоїть.

Про роботу ФОПів з касовими апаратами

«Малий та мікробізнес, на відміну від великого, — основа створення мільйонів нових робочих місць. Тому їх потрібно захищати».

Павло Себастьянович

Павло Себастьянович

Член Спілки Українських підприємців

Павло Себастьянович: «Завдяки малим підприємцям, яких в Україні 2-3 млн, в Україні зростає добробут. А закони №128 і №129 про зобов’язання ФОПів працювати з касовими апаратами, прийняті паном Гетманцевим та «Слугою народу», забезпечують додаткову звітність та перевірки. Система стане не спрощеною, а близькою до загальної системи оподаткування. Це просто вб’є малий бізнес, адже жоден ФОП не може утримувати бухгалтера, юриста, фінансового директора та інших працівників.

Для малих підприємців цей законопроєкт дуже незручний, тому що вони навіть не можуть перепрограмувати свій касовий апарат, якщо вирішили продати комусь товар із залишків і зі знижкою. Відповідного зручного програмного забезпечення наразі немає, а навіть якщо його і розроблять, то для цього, скажімо, 60-річному українцю, який продає на ринку шкарпетки, потрібно купувати смартфон і завантажувати туди відповідну програму. А якщо у такого підприємця декілька точок і продавців, то він буде змушений купувати смартфони й для них. Крім того, якщо у програмі щось піде не так (відсутність зв’язку або виникнення помилки), то податківці приходитимуть і перевірятимуть їх. І ніякого економічного ефекту від цього немає».

Quote«Це взагалі безглуздя: навіщо касовий апарат торговцям на ринку? Адже вони мають невеликий обіг грошей».

«Доречно говорити про наявність касових апаратів у великих магазинах та у мережах, але зараз я говорю про тих, про яких ми не знаємо, де вони торгують і що роблять, але хочемо встановити їм касові апарати».

«Касові апарати потрібні, адже вони забезпечують фіксацію продажів і сплату податків, на відміну від торгівлі виключно готівкою».

Гліб Вишлінський

Гліб Вишлінський

глава Центру економічної стратегії

Гліб Вишлінський: «В останньому випадку кількість проданого перевірити неможливо. І одна справа, коли йдеться про дрібний продаж біля метро, а інша — про дорогу електроніку.

Також варто згадати мережі магазинів, які сплачують 5% з проданого через термінал. А як щодо того, що продано за готівку? Вони можуть написати, що продали дві пари джинсів за готівку, а насправді їх було 25. Ось, наприклад, дочірні компанії групи Inditex (Zara та інші) не працюють через ФОПів, а чесно все продають з ПДВ. А одеська мережа MD-Fashion (Tommy Hilfiger та інші) має п’ять ФОПів, які, найімовірніше, працюють з готівкою, ніде її не публікують та не сплачують з цього податки.

Quote«І як іноземним інвесторам конкурувати з такими хитрими українцями?»

Щодо знижок, то ФОПи матимуть програмне забезпечення у смартфоні, яке буде ліцензоване для того, щоб працювати із сервером Державної податкової служби і з параметром «знижка».

Про державний апарат

Павло Себастьянович: «Щодо електроніки, то в 2017 році в Україні був закон, який зобов’язував усіх продавців побутової техніки видавати чеки та гарантії на продукцію. Але зараз ми бачимо, що це не працює. Причина — величезна дірка на митниці, яка пропускає контрабанду в Україну. І цю продукцію тут реалізують все одно, з ФОПами чи без них. У інших країнах неможливо купити дорогу техніку за готівку, на відміну від нашої, тому що в Україні величезний кримінальний державний апарат, якого влаштовує контрабанда, скрутки та схеми з ПДВ.

Quote«Потрібно почати з реформування державного апарату, а вже потім щось вимагати від ФОПів».

Потрібно залишити підприємців у спокої та провести податкову реформу, звільнивши 90% корумпованих податківців. Це злочинні угрупування, які нам не потрібні.

Гліб Вишлінський: «Як ви будете боротися з людьми, які самі перевозять через кордон контрабанду, якщо ви частина державного апарату? Вони просто заробляють на цьому, деякі вважають, що перевозити без податків — це легітимний бізнес, адже по-іншому вони не можуть заробити».

Про недобір податків до бюджету

Павло Себастьянович: «Ми постійно чіпаємо беззахисні ФОПи, але найбільше бюджет втрачає не від них. За словами голови Державної податкової служби Максима Нефьодова, через контрабанду Україна втрачає 60 млрд грн щороку. Ексміністр фінансів Олександр Данилюк зі свого боку зазначав, що загальні збитки нараховують близько 400 млрд грн. А радник президента Олег Устенко говорив, що в Україні розкрадається 5% ВВП, або 200 млрд грн. Поряд з цими цифрами ФОПи навіть поруч не стояли.

Крім цього, держава також втрачає від податку на землю, адже користувачі землі звертаються до місцевих громад, отримують пільги за домовленостями та зовсім не сплачують відповідні податки. До цього списку варто також віднести соціальні та Пенсійний фонди, які давно потрібно ліквідувати. Держава має зробити єдиний реєстр пенсіонерів та сплачувати їм пенсію на картку. Я вважаю, що завдяки цьому можна заощадити близько 100 млрд грн, адже в подібних закладах постійно проводять схеми, через які бюджет отримує великі діри. Про великих експортерів (наприклад, в агропромисловості) я взагалі мовчу, адже минулого року вони сплатили всього 500 млн грн податків із всього експорту».

Гліб Вишлінський: «Я вважаю, що для боротьби з найбільшими оптимізаторами податків в країні, а саме з великими групами, президент Володимир Зеленський має підписати законопроєкт №1210. Не лише олігархічні групи, а й середній бізнес часто створює офшорні компанії, на які виводять всі прибутки й сплачують в подібних юрисдикціях мінімальні податки, а в Україні цього не роблять. Президент мав підписати закон ще кілька тижнів тому, але досі цього не зробив, тому що олігархи тиснуть на президента, адже не хочуть сплачувати податки».

Про внутрішніх виробників

Павло Себастьянович: «Я вважаю, що ми повинні дозволяти мільйонам малих економічних суб’єктів приймати рішення і не контролювати їх. Потрібно не величезною дубиною знищувати внутрішніх виробників, а створити умови для їхнього розвитку. Проте зараз виробники при відвантаженні свого продукту мають одразу сплачувати 20% ПДВ, тобто авансом кредитувати уряд. До того ж роботу виробників з ПДВ держава може просто заблокувати. І як потім їм довести, що вони не злочинці? Лише йти та з купою документів доводити, що насправді це не так.

Я вважаю, що загальну систему оподаткування потрібно зробити настільки зручною, щоб навіть ті, хто зараз використовує ФОПів і так звану спрощену систему оподаткування, йшли на загальну систему. Вона має бути простою, щоб «по-білому» було працювати вигідно».

Гліб Вишлінський: «Внутрішнє виробництво зараз у нас не розвивається через те, що під час імпорту виробник не сплачує податків, тому що ніхто не зацікавлений у тому, щоб бодай щось дісталось бюджету України. А якщо якийсь український підприємець створить виробництво, то до нього приходитимуть податківці, і воно стане неконкурентноздатним, адже буде вимушене сплачувати податки і за робочу силу, і за те, що купує всередині країни».

Подякувати 🎉