Facebook Pixel

Держборг України за два роки війни зріс на 54%: чи є загроза дефолту

З лютого-2022 до лютого-2024 державний борг у валютному еквіваленті збільшився на $50,4 млрд, або трохи більше ніж наполовину. Зростання держборгу за умов війни – це закономірність для будь-якої країни. Але в Україні його рівень уже перевищив 85% ВВП. The Page розбиралося, що відбувається з держборгом зараз, чому і як він ще може зрости і що передбачається зробити для зниження ризику дефолту.

Стан державного боргу України на кінець лютого 2024 року

За даними Міністерства фінансів, на 29 лютого 2024 року державний та гарантований державою борг становив 5490 млрд грн, або $143,7 млрд. Основну частину боргу (94%) становить державний борг – 5167 млрд грн, або $135,3 млрд.

Структура державного боргу України на 29.02.2024:

  • зовнішній борг – 69% від загальної суми;
  • внутрішній борг – 31%.

Основну частину держборгу (72%) номіновано у валюті. Це весь зовнішній борг плюс валютні ОВДП.

У лютому величина державного боргу у гривні майже не змінилася, тоді як у валюті продовжувала скорочуватися. Така різна спрямованість тенденцій пояснюється насамперед зниженням офіційного курсу гривні з 37,87 до 38,21 грн/$ відповідно на кінець січня та лютого.

Дінамика держборгу

Дінамика держборгу

Як держборг змінився у березні 2024 року

За січень – лютий року держборг скоротився на 0,5% у гривні та у валюті – на 1,1%. Таке скорочення відбулося головним чином тому, що:

  • не було значних зовнішніх офіційних запозичень;
  • дещо ослабнув курс євро до долара та гривні, що привело до переоцінки та зменшення доларового та гривневого еквівалента боргу в євро.

Однак у березні, в якому Україна залучила близько $9 млрд пільгових кредитів, зростання держборгу відновиться та значно прискориться.

У березні-2024 Україна отримала такі зовнішні кредити:

  • $4,88 млрд від ЄС (Ukraine Facility);
  • $1,5 млрд від Світового банку (Development policy loan, DPL);
  • $1,47 млрд від Канади (на адміністративний рахунок МВФ);
  • $0,88 млрд – четвертий транш від МВФ;
  • $0,23 млрд від Японії (проєкт Світового банку на підтримку відновлення с/г).

Що Україна робить для зменшення тиску держборгу на держбюджет

Відразу зазначимо, що за умов війни Україна залучає кредити на пільгових умовах. Наприклад, останній кредит від Світового банку (під гарантії Японії та Великої Британії) має пільговий період до 2030 року, погашення розраховано до 15 серпня 2057 року. Ставки також пільгові (прив'язані до ставок міжбанківського ринку у країнах-гарантах). Крім того, передбачено капіталізацію відсотків на суму $100 млн для зменшення вартості обслуговування боргу.

Більшість зовнішнього боргу реструктуризовано:

  • перед офіційними кредиторами з G7, Паризького клубу – до кінця березня 2027;
  • перед комерційними кредиторами (єврооблігації, ВВП-варранти) – до серпня 2024 року Програма співпраці з МВФ передбачає, що до середини цього року будуть проведені переговори щодо продовження реструктуризації до 2027 року. Успішне їх завершення дозволить заощадити $4,5 млрд на боргових платежах, які зараз включені до бюджету-2024.

Реструктуризація істотно зменшуватиме навантаження на бюджет та економіку найближчими роками. Водночас у середньо- та довгостроковій перспективі боргові ризики залишаються значними.

«Поточні базові сценарії аналізу боргової стійкості виходять із зменшення масштабу бойових дій з 2025 року. Утім, усі ми розуміємо, що поки триватиме війна – державний борг продовжить зростати. У цьому плані вважаю надважливою дискусію, яка нарешті зрушила з місця, про можливість конвертації заморожених активів РФ у гарантії щодо чинних та майбутніх зовнішніх запозичень України», – зазначив голова фінансового комітету ВР Данило Гетманцев.

Подякувати 🎉