Сьогодні, 2 жовтня, правління НБУ ухвалило рішення про відмову від фіксованого обмінного курсу та перехід до його керованої гнучкості. На пресбрифінгу керівники Нацбанку відповіли на запитання, що зроблено та чому.
Коли починає діяти новий механізм?
Відповідна постанова НБУ набирає чинності 3 жовтня.
Курс тепер визначатиметься так, як було до 24 лютого 2022 року?
Ні, повернення до повноцінного плаваючого курсу поки що не буде. «З огляду на структурний дефіцит валюти на ринку та наявний у НБУ обсяг міжнародних резервів таке рішення навіть не розглядалося», – сказав голова НБУ Андрій Пишний.
Але новий механізм курсу буде дуже схожим на тодішній – курс встановлюватиметься на основі результатів торгів на міжбанку. Головна відмінність – НБУ братиме набагато активнішу участь у цих торгах, продаючи та купуючи валюту, щоб не допустити різких коливань курсу.
Новий механізм формування офіційного курсу вплине на курсоутворення на ринку готівкової валюти?
У НБУ вважають, що не вплине, оскільки курс готівкових валют давно «плаваючий». Також не є фіксованими і карткові курси банків. Але динаміка готівкового курсу неминуче слідуватиме за змінами офіційного курсу.
Механізм визначення офіційного курсу гривні з 3 жовтня 2023 року (відео)
Що зміниться для банків?
Банки, які купують валюту за заявками клієнтів, тепер не обмежені вимогою встановлення курсу, який відрізняється від офіційного лише на 1%.
Чи можливе повернення до механізму фіксованого курсу?
НБУ не має бажання повертатися до нього, а є набір інструментів, які дозволять стримувати коливання курсу. Але голова НБУ зазначив, що ризики, пов'язані з повномасштабною війною, залишаються дуже великими. Тому регулятор готовий до різних варіантів зміни ситуації в економіці України.
***
«Нацбанк діятиме з позиції сили, забезпечуючи максимальний контроль. Зокрема, ми компенсуватимемо структурний дефіцит валюти. Це дозволить гривні рухатися в обидві сторони: як послаблюватися, так і зміцнюватися. Крім того, ми не терпітимемо значних коливань курсу», – резюмував Пишний.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також