Як на Південноукраїнській АЕС з'явився новий керівник: ланцюг подій

В'ячеслав Стоянов (ліворуч) та Петро Котін

Керівник «Енергоатому» Петро Котін 25 липня поклав обов'язки генерального директора Південноукраїнської АЕС (ПАЕС) на В'ячеслава Стоянова, який раніше обіймав посаду головного інженера – першого заступника генерального директора Рівненської АЕС.

Цьому призначенню передував ланцюг подій, пов'язаних із ПАЕС. The Page не стверджує, що зміна керівника ПАЕС стала їх наслідком, але замислитись є про що.

Інформація про аварії на Південноукраїнській АЕС

Керуючий директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко 18 липня повідомив, що «два дні тому на ПАЕС, судячи з усього від спеки (чи було при цьому порушення режимів роботи та температурного моніторингу обладнання, має з'ясувати службове розслідування – якщо в «Енергоатомі» ще такі проводять, звичайно), згоріли два трансформатори струму». Це призвело до відключення від мережі одного з реакторів. Розвитком ситуації стало відключення ще двох чи трьох високовольтних ліній уже у мережі «Укренерго».

З тих же причин 18 липня згорів ще один трансформатор струму на ПАЕС.

«В офіційних зведеннях про все це ні слова… Але людей потрібно інформувати. Їм потрібно дати розуміння необхідності готуватися до складної зими», – написав Харченко.

Офіційні спростування аварії на ПАЕС

18 липня «Енергоатом» назвав брехнею повідомлення «На Південноукраїнській АЕС сталася аварія». Однак далі в тексті компанії не заперечується, що аварія трансформаторів була. Брехливим названо твердження, що вона призвела до відключення енергоблоку. «Таку інформацію розповсюджують пропагандистські Telegram-канали», – заявили в «Енергоатомі».

19 липня міністр енергетики Герман Галущенко виступав на годині запитань до уряду у Верховній Раді. Депутат Анатолій Костюх запитав його: «Учора низка видань, посилаючись на слова одного експерта, повідомили, що у нас на ПАЕС вийшли з ладу трансформатори. Тому довелося зупинити роботу одного із енергоблоків».

Герман Галущенко

Судячи зі стенограми засідання, міністр відповів словами про російську ІПСО, що все це неправда і взагалі спецслужби мають перевірити експерта, а енергоблок працює.

Офіційне підтвердження аварії на ПАЕС

Депутат Ярослав Железняк після виступу Галущенка надіслав до «Укренерго» офіційний запит. Відповідь він отримав напрочуд швидко.

У ньому йдеться про те, що 15 липня на ПАЕС сталася позаштатна подія, внаслідок якої було пошкоджено трансформатори струму, що призвело до руйнувань на підстанції ВРП 330 кВ. В результаті відключився перший енергоблок із навантаженням 1000 МВт, а також три лінії електропередачі. Сталося коротке замикання вимірювального трансформатора струму з подальшим руйнуванням та займанням.

Як наслідок у Південно-Східному регіоні було запроваджено графіки аварійних відключень, а у центральних регіонах, у тому числі й у Києві, суттєво збільшився час відключення споживачів від енергомережі.

Міненерго продовжує заперечувати факт аварії на ПАЕС

«Фейк про «аварію на ПАЕС» вперше був закинутий в український інформаційний простір російською пропагандою у відповідь на власні спроби приховати аварію на Ростовській АЕС, інформація про яку з'явилася в медіапросторі раніше», йдеться у повідомленні Міненерго, опублікованому 25 липня.

Зазначимо, що про аварію на Ростовській АЕС стало відомо 19 липня, а повідомлення про аварію на ПАЕС з'явилося 18 липня – така хронологія руйнує аргументацію Міненерго.

«Ніякого відключення силового трансформатора, про який ішлося у поширеному фейку, на станції не було. Якби така подія сталася, це унеможливило б видачу електроенергії і справді призвело б до необхідності зупинити атомний блок. Ушкодження іншого обладнання не впливає на роботу блоку і може надати лише короткочасний (протягом годин) вплив на можливість видачі», – стверджує міністерство.

На закінчення воно закликало РНБО та СБУ «вжити невідкладних заходів щодо притягнення до відповідальності за спроби підігравати російській пропаганді та дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію в Україні».

Читати на The Page

AGRO UKRAINE SUMMIT 2025: оголошено перших 60 спікерів!

інформаційна підтримка