Після нападу на Україну Росія зіткнулася з великою кількістю економічних проблем і різними санкціями з боку багатьох країн і міжнародних організацій. підготувало добірку останніх повідомлень про це.
Економіка
На початку торгів на Мосбіржі 3 березня рубль зміцнився щодо долара й сягнув позначки 99, проте пізніше повернувся в діапазон вище за 104 руб. за долар. Курс євро під час торгів перевищив 125 руб.
Міжнародне рейтингове агентство Moody's знизило довгострокові рейтинги Російської Федерації за борговими зобов'язаннями в іноземній і національній валюті одразу на шість ступенів – до «B3» із «Baa3». Отже, рейтинги переведено з інвестиційної категорії до категорії високоризикових. Рейтинги залишаються на перегляді з можливістю подальшого зниження.
Ціна нафти Brent перевищила $118 за барель уперше з 2013 року. Російська «військова спецоперація» в Україні спричинила проблеми з постачанням на всіх товарних ринках. Водночас попит на спотові партії російської нафти Urals майже відсутній, а дисконт Urals Brent досяг рекордних значень.
Німецький автовиробник Mercedes-Benz припиняє експорт і виробництво автомобілів у РФ. Компанія стала останнім європейським автовиробником, який заявив про припинення бізнес-операцій у Росії через бойові дії в Україні.
Daimler Truck Holding, яку було виділено з Mercedes-Benz у грудні минулого року, раніше заявила, що припинить діяльність у Росії та перегляне перспективи спільного підприємства з «КАМАЗом».
Автоконцерн MAN, що належить Volkswagen, припинив постачання вантажівок і складників до Росії та Білорусі.
Ціна депозитарних розписок на акції практично всіх російських компаній, що торгуються на Лондонській фондовій біржі (LSE), 2 березня впала більш як на 90% щодо закриття 23 лютого. Виняток становили лише папери Polymetal, «Роснефти» та VK, що впали на 77 – 84%. Розписки компаній здебільшого коштували менш як один долар.
Виробники харчових продуктів почали відмовлятися від продажу товарів за акціями та скорочувати асортимент на тлі санкцій, падіння рубля та проблем із постачанням. У деяких категоріях частка акційних товарів у Росії була більшою за 50%.
АвтоВАЗ оголосив 5, 9, 10, 11 березня днями простою на своїх підприємствах. Зміни графіка роботи пов'язані «з кризою постачання електронних компонентів».
Група Світового банку зупинила всі програми в Росії та Білорусі. Нові проєкти та інвестиції у РФ Світовий банк не фінансує з 2014 року.
Шведська компанія Hennes & Mauritz, якій належать бренди H&M, COS, Monki тощо, оголосила про тимчасове зупинення продажів у Росії. Раніше аналогічне рішення ухвалили Apple та Nike.
Майже 99% великих брендів, що входять до топ-100 рекламодавців на російському ринку, відмовилися від будь-яких комерційних публікацій у соцмережах найближчим часом.
Санкції
Компанія SWIFT підтвердила, що 12 березня від'єднає російські банки, що потрапили під санкції Євросоюзу, від міжнародної платіжної системи.
Міністр закордонних справ Канади оголосила про нові санкції у відповідь на дії Росії щодо України. Нові обмежувальні заходи вводяться щодо 10 ключових осіб із двох важливих компаній енергетичного сектору Росії – «Роснефти» та «Газпрому».
Уряд Японії заморозить активи ще чотирьох російських банків: ВТБ, «Відкриття», Совкомбанк і Новікомбанк. Обмеження набуде чинності на початку квітня. Раніше Токіо вже заморозив активи трьох інших банків: «Росія», Промзв'язокбанк і ВЕБ.РФ.
Влада Німеччини заблокувала яхту Dilbar олігарха Алішера Усманова, яка перебувала на ремонті на гамбурзькій корабельні. Це найбільша за водотоннажністю моторна яхта, її вартість оцінюється в $600 млн. Раніше Усманов уперше потрапив під персональні санкції.
Санкції США проти Росії через війну в Україні не поширюються на автомобілі, смартфони та побутову техніку південнокорейського виробництва, заявили в Міністерстві торгівлі Республіки Корея. Влада країни провела консультації з Міністерством торгівлі США. Там пояснили, що на побутову техніку, автомобілі та смартфони обмеження не поширюватимуться, оскільки ці товари призначені для масового споживача.
Суспільство
Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон повідомив, що 38 країн подали найбільше звернення до Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі через вторгнення Росії в Україну.
Міжнародний паралімпійський комітет вирішив не допускати росіян і білорусів до участі в зимовій Паралімпіаді-2022 року. Вона пройде в Пекіні з 4 до 13 березня.
Англійський футбольний клуб «Евертон» тимчасово відмовився від спонсорства російських компаній USM, «Мегафон» і YOTA. Раніше УЄФА та німецький клуб «Шальке» припинили співпрацю з «Газпромом».
Венеціанський кінофестиваль заборонить брати участь у заході офіційним делегаціям із Росії. Водночас незалежні російські режисери матимуть змогу показати свої картини на фестивалі.
Міжнародна федерація кішок (FIF) повідомила, що забороняє кішкам із Росії брати участь у міжнародних виставках. Крім того, жодна виведена в Росії кішка не зможе бути вивезена або зареєстрована в будь-якій родовідній книзі Міжнародної федерації за межами Росії.
Нагадаємо, що 24 лютого о 04:50 президент РФ Володимир Путін фактично оголосив війну Україні, а російські війська розпочали вторгнення на територію нашої країни. стежить за розвитком ситуації та регулярно інформує про найважливіші події.