За перші 5 днів вторгнення Росії в Україну на російський спорт було накладено понад 100 обмежувальних заходів.
Нічого подібного раніше не зазнавала жодна держава світу, заявив головний редактор Tribuna Digital, яка створює популярні в Росії, Україні та Білорусії спортивні сайти та мобільні застосунки Sports.ru и Tribuna.com.
«Спорт у Росії вмер. Більше жодних змагань. Не тільки російським командам заборонили участь, але й просто російських спортсменів виключають зі змагань», — написав у «Твіттері» Дмитро Навоша.
Унаслідок агресії Росія просто втратила світовий спорт до закінчення путінського режиму, вважає Навоша.
На думку експерта, «неприйняття всього російського спорту позначиться не тільки на футболі, а й на інших провідних видах спорту».
Росія — ізгой, прокажена країна
У перші дні війни виконавчий комітет УЄФА та ФІФА переніс фінал Ліги чемпіонів із Санкт-Петербурга до Парижа. Російській збірній заборонили виступати під прапором і під звуки гімну РФ. Росію виключають зі спортивних союзів.
Навіть російський олігарх Роман Абрамович через санкції втратив свою улюблену іграшку — ФК «Челсі», вимушено передавши клуб до надійніших рук. Сам ФК зазнав такої порції ворожнечі, що відмивається й досі.
За словами Навоші, ситуація, що склалася, безпрецедентна: нічого подібного ніколи раніше не застосовувалося проти Росії та Білорусі — другого агресора щодо України.
«Я нарахував понад 100 різноманітних спортивних санкцій за чотири дні. Це грандіозні події — скасування фіналу Ліги чемпіонів у Росії, відхід «Формули-1» із Росії, а також деякі дрібніші події. Неймовірна кількість відмов спортсменів різних країн навіть змагатися з нашими спортсменами! Усі сахаються від російського спорту, як від чуми, як від прокаженого», — заявив експерт у коментарі телеканалу «Дождь».
Як росіянам заборонили використовувати їхній прапор і гімн
І найболючіше — усі спортсмени, які номінально залишились у спорті, змушені виступати в нейтральних кольорах: їм заборонено виходити під своїм флагом і під звуки гімну РФ.
Міжнародна федерація футболу перша заборонила збірній Росії грати під прапором РФ через вторгнення Збройних сил РФ до України. Як ідеться в заяві ФІФА, росіяни гратимуть у нейтральному статусі. Домашні матчі відбуватимуться на нейтральних полях і без глядачів.
Більшість федерацій підтримали ці санкції, помноживши всі зусилля спорту «великодержавної країни» на нуль.
Перелік заходів, скасованих за дні війни
Футбол. Фінал Ліги чемпіонів з футболу, який мав пройти в Санкт-Петербурзі, проведуть у Парижі. Російські клуби та збірна відсторонені від участі в змаганнях FIFA та UEFA.
Хокей. Заборонена участь збірних Росії та Білорусі в міжнародних змаганнях.
Біатлон. Від Росії та Білорусі можуть виступати лише нейтральні атлети.
Фехтування. Команди відмовились фехтувати з Росією на чемпіонаті Європи — РФ знялася зі змагань.
Гандбол. Заборонена участь у змаганнях збірних Росії та Білорусі.
Ковзанярський спорт, фігурне катання, шорт-трек. Заборонена участь збірних РФ і Білорусі.
Лижний спорт. Усі змагання в Росії скасовані.
Бокс. Усі бої в Росії скасовані, російські та білоруські боксери виключені з рейтингових списків.
Волейбол. Перенесено чемпіонат світу з волейболу.
Плавання. Турніри з Росії перенесено, російські плавці можуть виступати лише в нейтральному статусі.
Гімнастика. Міжнародна федерація гімнастики скасувала всі змагання в Росії та Білорусі в межах Кубка світу. Заплановані змагання в РФ та Білорусі вилучені з календаря федерації та більше не визнаються нею.
«Формула-1». Організатори автоперегонів оголосили про скасування російського етапу чемпіонату світу.
Шахи. У Росії скасовано Всесвітню шахову олімпіаду 2022 року.
Дзюдо. Скасований етап гран-прі в Казані. Також Міжнародна федерація дзюдо позбавила Володимира Путіна звання почесного президента організації.
Тхеквондо. Міжнародна федерація тхеквондо позбавила Путіна чорного пояса.
Що буде далі?
Починаючи з 25 лютого на всіх світових змаганнях висловлюють підтримку Україні. Стадіон «Баварії» перший підсвітив свою будівлю в кольори українського прапора. Приклад Баварії повторили десятки стадіонів. Шквалом оплесків, українськими прапорами зустрічають на аренах українських спортсменів під час змагань.
Гаряче підтримав Україну і хокей. Національна хокейна ліга заявила, що припиняє всі ділові відносини з Росією. Легендарний хокейний воротар Домінік Гашек, за допомогою якого Чехія виграла фінал Олімпіади-1998 у Росії, назвав Путіна вбивцею, а керівництво НХЛ закликав зачистити заокеанський лід від усіх представників країни-агресора разом із зіркою ліги — фанатом Путіна Олександром Овечкіним.
Тепер світова спільнота, особливо спортивна, вимагає від спортсменів Росії чіткої реакції на війну, і це має бути не стандартне «Я проти війни», а публічне засудження дій Кремля.
Це також ламає систему. Адже в Росії раніше клас спортсменів виховувався начебто «поза політикою», але Кремль завжди використовував чемпіонів для утвердження своєї величі як поза, так і всередині країни. Згадати хоча б передвиборчі мітинги Путіна, на які залучали юних фігуристів.
Відомі спортсмени РФ постали перед вибором: або зніматися зі змагань, або виступати з антивоєнними тезами.
Російські хокеїсти клубу «Берсерки» (базуються в Харкові), який виступає в Українській хокейній лізі, вже зробили жорстку заяву в сторону Кремля.
«Фашисти не тут, фашисти — у Кремлі», — заявили російські хокеїсти, закликавши Росію припинити війну.
Отже, спорт безпрецедентно вийшов із тіні «нейтралітету», і щодо війни Росії з Україною більше ніхто не може сказати, що спорт поза політикою. Навпаки, спортивний світ намагається переконати кривавого диктатора Росії завершити безглузду криваву бійню в Україні.