Facebook Pixel

КРАІЛ викорінює російський гемблінг з українського ринку

Автор

З початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну питання щодо остаточного розірвання всіх видів відносин із рф перетворилося на першочергове завдання для всіх вітчизняних владних інституцій.

Сфера економічних зв’язків не стала винятком. Так, у березні поточного року був ухвалений і незабаром набув чинності Закон України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності російської федерації та її резидентів». Цей закон визначає правові засади примусового вилучення об'єктів права власності рф як держави, що почала повномасштабну війну проти України та її резидентів.

Майже одночасно з його ухваленням постановою КМУ № 187 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією російської федерації» від 03.03.2022 року було заборонено виконання будь-яких зобов’язань, а також будь-яких платежів на користь рф, її громадян і компаній, а також українських компаній, у яких хоча б 10% належать росіянам. Тобто відомий принцип римського права pacta sunt servanda («договори мають виконуватися») на росіян відтоді не поширюється.

Розширюючи блокування російського бізнесу в Україні, 9 квітня 2022 року Кабінет міністрів юридично закріпив припинення торговельних відносин із росією, видавши Постанову № 426 «Про застосування заборони ввезення товарів із Російської Федерації», що запроваджує повне ембарго на імпорт російських товарів. Це означає, що жодну продукцію з росії не може бути ввезено чи поставлено в Україну.

Саме цим законом також надано визначення того, які компанії є російськими. Зокрема, резидентами рф вважаються юридичні особи (їхні філії, представництва), що проводять свою діяльність на території України, у яких прямо або опосередковано росія є засновником (учасником, акціонером), бенефіціаром чи має інші форми участі.

Спираючись на це визначення, національні регуляторні інституції почали роботу над викоріненням російського бізнесу з української економіки.

На вітчизняному ринку азартних ігор таку роботу виконує Комісія з регулювання азартних ігор і лотерей (КРАІЛ) у співпраці з правоохоронними органами, які допомагають встановити реальних бенефіціарів гемблінгових компаній.

Нагадаємо, що незаконна діяльність з організації або проведення азартних ігор, лотерей (стаття ККУ 203-2) належить до підслідності Бюро економічної безпеки України (БЕБ). І після аналізу матеріалів ліцензійної справи компаній у разі встановлення фактів подання до КРАІЛ неправдивих даних для отримання ліцензій БЕБ буде ініційовано питання щодо позбавлення їх ліцензій.

Варто зауважити, що профільний закон із моменту свого ухвалення та набуття чинності містив заборону на отримання гральної ліцензії для компаній, кінцеві бенефіціарні власники яких є громадянами держави, визнаної згідно із законом державою-окупантом та/або державою-агресором щодо України.

І фактично єдиною складністю для виконання цієї умови могло бути приховування реальних бенефіціарів під час подання документів. Саме тому співпраця національного регулятора та правоохоронних органів так важлива.

Як зазначила в.о. голови КРАІЛ Олена Водолажко, Комісія зі свого боку вже звернулася до Європейського форуму регуляторів грального бізнесу (GREF) щодо підтримки України та поширення актуальної інформації про російську військову агресію. Асоціація Європейських лотерей (European Lotteries (EL) теж підтримала нашу країну й зупинила членство операторів лотерей із росії та білорусі.

Крім того, КРАІЛ ініціювала застосування санкцій до російських суб’єктів букмекерської та лотерейної сфери, розробила та подала на розгляд Кабінету міністрів проєкт розпорядження «Про внесення пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», яке було ухвалено 7 вересня на засіданні уряду.

Зауважимо, що перелік достатньо суттєвий – у ньому 38 організацій: 26 суб’єктів букмекерської діяльності й тоталізатора, три оператори російських державних лотерей, вісім суб'єктів (наземні казино та зали гральних автоматів), що проводять діяльність на території гральних зон, і одна фінансова компанія-монополіст, через яку приймаються всі букмекерські ставки.

Важливо зазначити, що в цьому списку є ТОВ «Букмекер Паб», яке працює під брендом «1хСТАВКА», що публічно заявило про фінансову підтримку російських військових, які виконують терористичні дії в Україні.

Обмежувальні заходи, передбачені розпорядженням КРАІЛ, дадуть змогу:

  • – заблокувати доступ до вебсайтів організаторів азартних ігор країни-агресора;
  • – унеможливити подальше передавання персональних даних українців, які беруть участь в азартних іграх на російських сайтах;
  • – припинити надходження коштів з України до бюджету держави-агресора;
  • – зупинити функціонування нелегалів;
  • – виключити нашу країну з ланцюжка дій, спрямованих на відмивання доходів, одержаних у злочинний спосіб через російські гемблінгові компанії, та застосувати санкції на міжнародному рівні через наших міжнародних партнерів.

Незабаром навіть натяку на російські компанії на українському ринку азартних ігор не буде.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉