Facebook Pixel

Як подати позов до суду в Україні: практичні поради та підводні камені

Як подати позов до суду в Україні. Фото: Succo/Pixabay

Як подати позов до суду в Україні. Фото: Succo/Pixabay

Що варто взяти до уваги, подаючи позов до суду в Україні?

Звернення до суду — справа клопітка, але за старанності та правильної підготовки вона може увінчатися успіхом. Однак, не маючи належних компетенцій, розібратися в усьому різноманітті судових документів та інших нюансів здається нездійсненним завданням.

Для тих, хто має намір оформити позов до суду самостійно, The Page пропонує статтю, де розбирається це питання.


1

Етапи подання позову до суду

Щоб ініціювати судову тяжбу, потрібно спочатку підготувати сам позов у письмовому вигляді, а також прикласти до нього пакет документів. Але про це трохи пізніше. Що робити, коли позов написаний? Далі позивача очікує судовий збір, який можна без проблем оплатити на сайті судової влади. Для подальшого оформлення судової справи також знадобляться три копії позовної заяви (одна з них залишається в позивача, друга — у відповідача, а третя надається безпосередньо суду).

З копіями позову та іншими документами вже можна вирушати до канцелярії суду, де на примірнику позивача повинні проставити спеціальну відмітку про те, що позов прийнятий (зрозуміло, якщо всі документи оформлені правильно). Після цього слід простежити за тим, щоб протягом трьох днів після подання позову вам повідомили про дату слухання.

2

Список документів для подачі позову

Щоб краще зрозуміти, як подати позов до суду, треба також ретельно вивчити список документів, що додаються до позову під час його подання. Ось докладний перелік:

  • документи, що підтверджують, що досудове вирішення спору пропонували сторонам і всіх необхідних заходів було вжито (стосується господарського кодексу);
  • документ, який доводить, що відповідачу відправили копію позову, подану позивачем;
  • оригінал квитанції про оплату держмита в повному обсязі;
  • нотаріальна довіреність на представлення інтересів, якщо замість позивача на засіданні буде присутній його представник;
  • оригінал квитанції про оплату витрат на забезпечення судового процесу;
  • докази, які підтверджують слова позивача та допомагають суду встановити факт провини (чи відсутності провини) відповідача.

Варто відразу взяти до уваги, що неправильно оформлений та поданий пакет документів не приймають до розгляду, а тому справі не дають ходу, доки канцелярія суду не отримає новий пакет. Найбільш часті помилки в поданні позову та супровідних документів такі:

  • неподання квитанції про сплату держмита (або ж подання її копії);
  • несплата держмита в повному обсязі;
  • відсутність фактичного доказу того, що відповідачу була надіслана копія позову.
3

Як скласти позов?

Щоб не допустити помилок, потрібно точно знати, як подати позов до суду в Україні. Хоча, як показує практика, навіть у цьому разі консультація професійного юриста не завадить, адже є безліч нюансів, розібратися з якими зможе тільки професіонал. Оскільки позов — офіційний папір, важливо точно дотримуватися правил його складання; зокрема, в ньому мають бути такі розділи:

  • назва суду, до якого подали позов;
  • паспортні дані (ПІБ) позивача та відповідача, а також їхні поштові адреси або аналогічні дані представників сторін;
  • зміст позову. У тексті заяви потрібно чітко та детально викласти своє прохання суду, а також аргументувати, на яких підставах суд має задовольнити вимоги позивача (з доказами);
  • ціна позову;
  • список усіх документів, що додаються в пакеті до заяви (потрібно скласти окремим листом).

Знання про те, як подати позов до суду, може суттєво заощадити позивачеві гроші та час і допомогти уникнути неприємних наслідків у разі помилок. Звичайно ж, ці наслідки не будуть фатальні, але можуть заподіяти незручності. Щонайменше суд може відмовитися розглядати вашу справу просто через помилкове оформлення документів, а може не прийняти справу, оскільки закінчився строк її давності (якщо позивач довго не виправляє помилок).

4

Скільки коштує подати заяву до суду

Чи не найперше важливе запитання, яке хвилює потенційного позивача ще до подання заяви: скільки коштує подати заяву до суду?

Україна в цьому питанні дотримується закону «Про судовий збір». Судовим збором називається державне мито, яке беруть із позивача під час подання заяви. Сплачене мито йде до бюджету та гарантує те, що суд розглядатиме позов. Однак слід знати, що розмір мита варіюється залежно від характеру позову, а також статусу позивача, що подає заяву.

Наприклад, юридичні особи та підприємці за позов майнового характеру повинні платити 1,5% від суми позову (але не більше 350 прожиткових мінімумів), а для фізичних осіб мито трохи менше — 1% від суми позову. За позови ж немайнового характеру позивачам доведеться заплатити 1 прожитковий мінімум і ¼ прожиткового мінімуму відповідно.

На перший погляд здається, що процес подання судового позову досить простий та не потребує від учасників жодних особливих зусиль. Однак варто ще раз звернути увагу на те, що навіть найдрібніша помилка може відкласти, а то й зовсім скасувати розгляд позову, тому пошук хороших юристів має стати пріоритетним завданням особи, яка подає позов.