Як отримати електронний цифровий підпис в Україні. Фото: pixabay
Необхідною умовою для відкриття ФОП є отримання електронного цифрового підпису (ЕЦП) або кваліфікованого електронного підпису (КЕП). З його допомогою можна підписувати документи і оплачувати податки онлайн.
Водночас, підприємець може відкрити ФОП у одному банку, а отримати електронний підпис у іншому. Така практика зустрічається досить часто, адже не всі банки мають право видавати ЕЦП. The Page розібралося, як можна отримати електронний підпис в Україні.
Електронні ключі ЕЦП/КЕП
Електронний цифровий підпис — це набір символів, з допомогою яких фізична або юридична особа проходить ідентифікацію, підтверджуючи свою особистість. Однак після 7 листопада 2020 року всі установи видають лише кваліфіковані електронні підписи, які зберігаються не у вигляді коду або файлу на комп'ютері, а на спеціальному носії або в хмарному сховищі.
До 7 листопада 2020 року в Україні діяв дворічний перехідний період, введений урядом, упродовж якого можна було використовувати й ЕЦП, і КЕП. Однак він завершився, тож якщо електронний підпис було отримано до 7 листопада 2018 року, його необхідно замінити на актуальний КЕП.
Як отримати електронний підпис у Приватбанку
Отримати електронний підпис можна отримати в Приватбанку, через «Дію», в акредитованих центрах сертифікації ключів (АЦСК).Щоб отримати електронний підпис онлайн та безкоштовно, потрібно бути клієнтом Приватбанку та користувачем системи онлайн-банкінгу «Приват24».
Інструкція з отримання КЕП у Приватбанку онлайн:
- необхідно зайти в особистий кабінет «Приват24»;
- перейти в меню «Усі послуги» / «Бізнес» / «Завантажити сертифікат»;
- вказати свої дані, перевірити їхню коректність і натиснути «Дані вірні»;
- придумати пароль до файлу — сховища ключів;
- ввести пароль, який надійде в SMS або в мобільному застосунку «Приват24»;
- встановити галочку напроти пункту «Я ознайомлений і згоден з умовами»;
- натиснути «Далі».
У Приватбанку є спеціальне хмарне сховище SmartID. Для того щоб його створити, необхідно:
- натиснути кнопку «Налаштування» в «Приват24» для бізнесу;
- вибрати зі списку SmartID і компанію, для якої потрібно генерувати SmartID;
- вказати пароль SmartID англійською з використанням літер і цифр (щонайменше 8 символів).
Цю процедуру також можна здійснити онлайн у «Приват24 Бізнес» із проходженням відповідних верифікаційних процедур.
Як отримати електронний підпис у сервісі «Дія»
Щоб отримати електронний підпис у сервісі «Дія», треба придбати сертифікат кваліфікованого електронного підпису в одному з пунктів надання послуг, розташованих у різних містах України. На сайті необхідно обрати свою область проживання, а в списку пунктів — найбільш зручну адресу.
Після цього необхідно заповнити заяву з особистими даними для отримання електронного підпису. Крім того, є можливість перетворити власну SIM-картку на токен з електронним підписом. Однак така послуга є доступною лише для абонентів «Київстару». Сертифікат строком на рік коштує 300 грн, на два роки — 600 грн.
Якщо ж необхідно оновити сертифікат, це можна зробити онлайн — достатньо просто заповнити форму. Однак у Мінцифри пообіцяли, що незабаром КЕП можна буде отримати за декілька кліків у смартфоні.
Як отримати електронний підпис в АЦСК
КЕП також можна отримати в акредитованих центрах сертифікації ключів. Перелік уповноважених АЦСК можна знайти в Довірчому списку. Вартість послуг у таких центрах залежить від строку дії сертифікату та переліку реквізитів, які вносяться до нього.
Щоб отримати сертифікат, необхідно:
- визначитися з варіантом послуги та типом носія;
- заповнити онлайн-заявку на сайті;
- підписати заяву про приєднання до Договору на постачання електронних довірчих послуг (бланк заяви надходить на електронну пошту після реєстрації);
- оплатити послугу (доступна онлайн-оплата);
- сформувати пакет документів (перелік і вимоги надходять на електронну пошту);
- відвідати представництво АЦСК для отримання особистого ключа й підтвердження про випуск сертифіката.
Як отримати електронний підпис в Ощадбанку
Ощадбанк також отримав акредитацію на видачу електронних цифрових підписів. Такою послугою можуть скористатися фізичні особи. Особливо це буде вигідно ФОПам, адже без цифрового підпису неможливо подати звітність до податкової.
Отже, щоб отримати цифровий підпис в Ощадбанку, доведеться:
- прийти до відділення банку з флешкою (саме на ній зберігатиметься ключ);
- якщо рахунку в Ощадбанку немає, то доведеться його відкрити;
- сплатити 50 грн за відкриття рахунку;
- також потрібно щомісяця сплачувати 129 грн за ведення рахунку.
Як отримати електронний підпис в Укрсиббанку
Щоб отримати електронний цифровий підпис в Укрсиббанку, потрібно заповнити відповідну заяву. У ній треба вказати місто, у якому ви плануєте обслуговуватися. Також потрібно вказати ваш статус: фізична чи юридична особа. Коштує така послуга 150 грн на рік.
Для оформлення ЕЦП потрібно прийти до відділення банку разом із паспортом, ідентифікаційним кодом і флешкою.