Наприкінці 2021 року мінімальна зарплатня в Україні зросла з 6 тис. до 6,5 тис. грн, а прожитковий мінімум зріс до 2481 грн. Ці показники напряму впливають на розмір податків, які платять фізичні особи-підприємці (ФОП). Крім того, у жовтні 2022 року очікується наступне зростання мінімалки.
Також у 2022 році певні групи ФОПів повинні встановити РРО та почати вести відповідну документацію. The Page зібрало найважливіші зміни для підприємців у 2022 році.
Які податки платять ФОП у 2022 році
ФОП усіх груп платять Єдиний соціальний внесок (ЄСВ), який становить 22% від мінімалки, тобто 1430 грн на місяць. Платити ЄСВ потрібно незалежно від того, чи був дохід протягом місяця чи ні.
Також підприємці сплачують Єдиний податок (ЄН), який залежить від групи ФОП:
- 1 група – не більше 248,1 грн на місяць (тобто 10% від прожиткового мінімуму);
- 2 група – 1300 грн (20% від мінімальної зарплати);
- 3 група — 5% від доходу або 3% від доходу + ПДВ.
Однак з 1 жовтня 2022 року мінімальна зарплата зросте до 6700 грн, а прожитковий мінімум зросте 1 липня до 2600 грн та 1 грудня — до 2684 грн.
Такі зміни спровокують зростання податків для ФОП. Отже, з жовтня ЄСВ зросте до до 1474 грн. Максимальний розмір ЄН для першої групи ФОП зросте до 260 грн, а з грудня 2022 — до 268 грн. Єдиний податок для другої групи ФОП з липня 2022 року зросте до 1340 грн.
А от ЄСВ зросте до 1474 грн, максимальна сума внеску зросте до 22 110 грн у жовтні.
ФОПи на загальній системі платять ПДФО, військовий збір та ЄСВ, але не з доходу, а з прибутку (тобто доходи мінус витрати). ЄСВ не може бути меншим за 22% від мінімалки та не більше 22% від 15 мінімалок.
РРО для ФОП у 2022 році
Головною зміною для ФОПів у 2022 році стануть реєстратори розрахункових операцій (РРО), тобто касові апарати, або їх програмні аналоги — ПРРО, які можуть бути у вигляді програм чи застосунків на смартфонах, планшетах чи комп'ютерах.
Не зважаючи на протести підприємців та пропозицій депутатів щодо відтермінуваня цього нововведення ще на рік, закон про РРО набув чинності.
Однак РРО використовувати потрібно не всім ФОПам. Підприємці першої групи на єдиному податку не зобов'язані використовувати РРО. Також РРО не потрібні підприємцям, які ведуть незалежну професійну діяльність: айтішники, юристи, консультанти, журналісти.
Також уряд звільнив від використання касових апаратів підприємців, які займаються роздрібною торгівлею у сільській місцевості. Однак використовувати РРО у селі необхідно:
- якщо водночас ведеться торгівля підакцизними товарами;
- якщо йдеться про дистанційну торгівлю, зокрема, через інтернет;
- якщо сільрада та рада ухвалила рішення про обов'язкове використання РРО.
Також ФОП можуть не використовувати касовий апарат, якщо:
- переказ із поточного розрахункового рахунку здійснюється на розрахунковий рахунок одержувача (IBAN, онлайн-банкінг), тобто не еквайринг;
- платіж проходить через термінал самообслуговування банку (програмно-технічний комплекс самообслуговування). Небанківськими терміналами РРО необхідний;
- переказ грошей через касу банку;
- здійснюється дистанційна оплата послуг (доступ до контенту в інтернеті, кабельне ТБ, консультації тощо) через електронні платіжні засоби.
У разі оплати товарів в інтернеті та доставкою їх кур'єром або через пошту використання РРО обов'язкове.
Крім того, якщо ФОП продає підакцизні товари, технічно складні побутові товари, що вимагають гарантійного ремонту, лікарські засоби чи вироби медичного призначення в одній зі своїх торгових точок, то РРО потрібно використовувати у всіх.
Штрафи за порушення правил використання РРО
Ті підприємці, які порушують правила можуть отримати штраф. За першу операцію без фіскального чека, підприємець заплатить 100% вартості товару, а за другу та наступні — 150%.
Також попри використання РРО, низка ФОПів повинні вести облік товарних запасів у спеціальній формі, де мають фіксуватися надходження та збут товарів. Це стосується ФОПів на спрощеній системі оподаткування, які:
- продають технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту;
- продають лікарські засоби та вироби медичного призначення;
- продають ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каменю, займаються огранкою дорогоцінного та напівдорогоцінного каменю;
- ФОП 3 групи на спрощеній системі, які сплачують ПДВ.
Підприємці на загальній системі оподаткування ведуть такий облік, якщо вони працюють у сферах торгівлі, громадського харчування та послуг.