Facebook Pixel

Мистецтво на тілі — як працює тату-салон Free Art Tattoo, розповідає його засновниця

Зараз татуюванням нікого не здивуєш. Адже тату сьогодні для багатьох є способом самовираження.

Символізм татуювання змінювався з історією людства. Коріння цього мистецтва походить з епохи Льодовикового періоду. Тоді татуювання було поширене серед світлошкірих племен, а по тату можна було розпізнати професію або належність до певної групи.

Сьогодні попри наявний попит, перетворити таке мистецтво у бізнес доволі непросто. Про тонкощі цієї справи The Page розповідає Людмила, яка під псевдонімом Free Art Tattoo є власницею однойменної студії.

Як у сприйнятті людей тату пройшло шлях від тюремної наколки до мистецтва

Чому ви відкрили саме тату-салон?

Ми працюємо вже 13 років. Тоді ця культура тільки починала розвиватися. Але малювала я з самого дитинства. Це цікаво.

QuoteДо того ж майстер — вільна людина, котра працює сьогодні тут, завтра в іншому місці. Немає офісного режиму, є вільний графік. А ще кошти. Це все приваблює.
Татуювання зараз в моді. Джерело: Free Art Tattoo

Татуювання зараз в моді. Джерело: Free Art Tattoo

Спочатку ми зняли приміщення вдвох із хлопцем. Спочатку працював один майстер, потім два, далі три. Коштів не було, щоб вкласти у великий салон відразу. Тому потроху збирали і так розвивалися.

Як ви впораєтеся з конкуренцією?

У нас усі майстри з великим досвідом роботи. Працюємо вже довго, тому є база клієнтів, як старих, так і нових. Допомагає сарафанне радіо і реклама. І взагалі зараз людям це цікаво. Коли ми починали 13 років тому, люди рідко робили татуювання, але зараз вже багато хто хоче. Раніше тату сприймали як тюремну наколку і лякалися, що скажуть люди. Зараз такого ставлення вже немає, це сприймається як художнє зображення на тілі.

Які татуювання натепер у моді, що найчастіше замовляють?

Частіше роблять чорно-білі татуювання, ніж кольорові. З роками чорно-білі тату краще зберігаються, ніж кольорові, які потребують частішої корекції. Зараз дуже багато військових роблять татуювання, тому популярна українська тематика. До повномасштабного вторгнення українськи мотиви дуже рідко робили. Також багато замовляють Феніксів. Це символ для тих, хто повернувся з полону, бо вони наче із полум’я відновлюються.

Як можна охарактеризувати вашого клієнта?

В нашому салоні частіше роблять татуювання чоловіки. Нині це популярно не лише серед молоді, а й серед дорослих, котрі до повномасштабної війни не думали про татуювання, а зараз втілюють свою мрії в життя.

Як відкрити свій тату-салон

Скільки треба вкласти грошей, щоб розпочати такий бізнес?

Ми орендуємо приміщення і обладнання. А тату-машинки є у майстрів, бо кожен з них працює зі своєю, яка для нього зручніше. Але на старті треба хоча б від $10 тис., щоб закупити візки, столики, принтери, декор. Це все коштує недешево.

Усі ваші майстри мають художню освіту?

Є ті, хто в дитинстві займався малюванням. А є такі, хто спочатку почав робити татуювання, але зрозумів, що треба оволодіти академічним малюнком, і вони йдуть вчитися, проходять курси.

Кожен майстер має художню освіту. Джерело: Free Art Tattoo

Кожен майстер має художню освіту. Джерело: Free Art Tattoo

Скільки часу йде на одне татуювання?

Якщо невеликий обсяг роботи, то десь 6-7 годин. Це не враховує час на зустріч з клієнтом, обговорення, а лише сам процес роботи на шкірі.

Багато хто вважає, що татуювання — це небезпечно. Як у вас із цим?

Ми також переживаємо за своїх майстрів, тому що інколи клієнти здригаються, через що майстер може пошкодити свої руки або травмуватися. Тому перш за все ми даємо клієнтам анкету, у якій вони підтверджують, що не мають шкірних захворювань, гепатиту, венеричних захворювань. Інструменти обробляються. Тільки у присутності клієнта ми відкриваємо одноразові інструменти — модулі, голки, при них же виймається фарба. Також обов'язково при клієнті обробляється поверхня. Це все ми робимо, бо бережемо нашу репутацію, а клієнти почуваються більш упевнено, коли це бачать.

Як створюють шедеври на тілі

Як створюється малюнок?

Ми працюємо на комп’ютері. Спочатку клієнт приходить на консультацію, описує свою ідею. Ми фотографуємо його тіло, руку чи ногу, чи іншу частину, яку він хоче прикрасити тату. І потім на комп’ютері у Photoshop накладаємо сам малюнок.

Багато військових роблять татуювання. Джерело: Free Art Tattoo

Багато військових роблять татуювання. Джерело: Free Art Tattoo

Ми підбираємо малюнок до анатомії тіла. І клієнт бачить, як буде виглядати татуювання саме на його тілі. Якщо йому щось не подобається, ми міняємо, можемо ще раз запросити на консультацію.

QuoteОскільки люди різні, деякі ескізи не підходять на конкретну частину тіла. Наприклад, клієнт бажає портрет, а сам має велику масу, або навпаки — бодібілдер, тому зображення обличчя буде нерівним. І ми переконуємо, що краще не робити цього або зробити в іншому місці, наприклад, на передпліччі.

Що б ви порадили людині, яка щойно збирається робити тату — на що звернути увагу?

Треба оцінити досвід роботи самого майстра, його портфоліо. Прийти в студію на консультацію, подивитися, наскільки там чисто, стерильно, чи обробляється і кварцується приміщення. Варто подивитися і на самого майстра: наскільки він охайний, як він ставиться до своєї роботи.

Тату краще робити в салоні або в студії, аніж вдома. Тому що крім майстра, у салоні несе відповідальність ще й директор. Якщо щось не подобається, можна буде вирішити. Варто краще познайомитися. Інколи клієнт і майстер не можуть знайти спільну мову. Багато говорять про ескіз, але не розуміють, хто що хоче.

Підводні камені тату-бізнесу

Що треба знати перед тим, як відкрити салон?

Треба зрозуміти, чи готова людина нести відповідальність не тільки за себе, а й за всіх. Чи зможеш ти керувати 10-ма людьми? Коли ти працюєш сам, а не салон тримаєш, то ти сам по собі. А майстри різні — і молоді, і постарше. Вони художники, і не завжди тату-майстер працює тільки заради коштів. Треба приймати їхні погляди. А їм подобається різна музика, вони різних релігій і з кожним треба знайти спільну мову і зробити так, щоб кожному було комфортно працювати. Якщо не буде дисципліни, то в салоні буде дуже важко працювати.

Про що б ви попередили людину, яка також хоче відкрити салон?

Треба розуміти, що коли майстер звільниться, за ним підуть клієнти. Тому ти не можеш максимально вкладати в одного майстра. Студія на одного-двох майстрів не є прибутковою. Треба мати велику студію, щоб якщо хтось іде, на його місце приходив інший.

Мистецтво на шкірі. Джерело: Free Art Tattoo

Мистецтво на шкірі. Джерело: Free Art Tattoo

Ще треба мати гарного рекламщика, якому ти довіряєш. Бо ненадійна людина може купити 3 тис. ботів в Instagram, а потім профіль буде забанений і пів року студія нічого не зможе з цим зробити.

Ви колись рахували, скільки коштів вкладаєте в рекламу і як вона окупається?

До війни ми вкладали в рекламу 100 тис. грн, зараз — 40 тис. грн. Якби реклама не приносила дохід, ми б зачинилися. Без реклами дуже важко. Зараз у нас працюють двоє рекламщиків.

Чи є у вас конкуренція з іншими салонами за майстрів?

Так, конкуренція є. Майстер дивиться, який відсоток віддається йому, що надається безкоштовно з матеріалів. Якщо клієнтів немає і студія їх не надає, то майстер не прийде. Є багато студій, де майстри просто скидаються на оренду і працюють на себе. Ми студія, яка надає клієнтів майстру. У нас є майстер, який вже 7 років з нами, він приїхав з Дніпра. У нашому салоні у майстра лише одна робота — виконати гарно татуювання. Про все інше дбаємо ми.

У тату-бізнесі велика конкуренція. Джерело: Free Art Tattoo

У тату-бізнесі велика конкуренція. Джерело: Free Art Tattoo

На жаль, багато топових майстрів виїхали за кордон і дуже багато з’явилося нових, у яких не так багато клієнтів, але вони впливають на ринок. Є у нас дівчинка, яка щойно закінчила школу, у неї татуювання коштує 500 грн — дуже багато молоді до неї йде, але вона тільки робить своє портфоліо.

Окрім втрати майстрів, з якими викликами ви зіткнулися під час повномасштабної війни?

До війни у мене була студія в іншому місці. Ми сплачували оренду в доларах. Коли курс піднявся, хазяйка не знизила ціну і нам довелося переїхати.

Чи є певна сезонність попиту, коли клієнтів найбільше?

За ці 13 років дуже гарний потік був до карантину. Тоді були записи на 2-3 місяці вперед. Ми всі працювали 5/2. Коли почалася війна, люди не знають, іти на татуювання чи купити генератор. Чи завтра прилетить тобі в квартиру, чи ні. Якщо раніше вони записувалися відразу на 10 сеансів, щоб зробити руки і ноги, то тепер у людей зайвих грошей немає.

Українська тематика в моді. Джерело: Free Art Tattoo

Українська тематика в моді. Джерело: Free Art Tattoo

Військові роблять тату частіше, але вони приїжджають у відпустку, яка раніше тривала 30 днів, а зараз — 10 днів, і вони не мають часу на татуювання. Або починають малюнок, потім їдуть на фронт і невідомо, коли повернуться. Крім того, на загоєння татуювання потрібно приблизно два тижні, яких у них немає. На фронті не ті умови, щоб чистими руками обробити те татуювання, помити його, змастити кремом. Але все ж таки вони роблять, і багато хто повертається знов.

Є якісь протипоказання для тату?

Ми не рекомендуємо і не робимо татуювання до 16 років. З 16 до 18 ми робимо тільки тоді, коли тато або мама в студії. Ми не робимо тату, якщо є шкірні захворювання. Також ми не робимо тату вагітним або жінкам, що годують груддю. Відмовляємо й людям з цукровим діабетом.

Як ви вважаєте, звідки походить мода на татуювання?

Люди стали більш вільними. Через татуювання людина хоче виразити свої емоції. Хтось робить портрети своїх дітей або тварин. Якщо на людину з татуюванням раніше дивилися косо, то зараз оцінюють, наскільки тату гарно зроблено.

Подякувати 🎉