Facebook Pixel

Ягідно-фруктовий сезон. Що буде з врожаєм і цінами в Україні

Ягідно-фруктовий сезон в Україні у самому розпалі, проте садівники зіткнулися з деякими проблемами — погодні умови зимово-весняного періоду негативно вплинули як на величину врожаю, так і на якість плодів. The Page розбиралося в тому, на якому рівні буде урожай ягід і фруктів у країні 2020 року і як це вплине на ціни.

Який урожай фруктів і ягід буде в Україні?

Валовий збір плодів і ягід 2019 року склав понад 2,1 млн тонн у всіх категоріях господарств. На 2020 рік прогнозувався приблизно такий же обсяг, проте є чинники, через які виробництво плодово-ягідних культур може скоротитися на 15-20% проти 2019-го, повідомили The Page в пресслужбі Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. Йдеться про погодні фактори, а саме:

  • аномально теплий безсніжний зимовий період;
  • посушливу холодну весну з різкими коливаннями температур;
  • сильні тривалі заморозки у березні та квітні;
  • надмірну кількість опадів за низької температури повітря у травні.
Quote«Особливо значні втрати врожаю кісточкових культур (черешня, абрикос, персик) — в окремих регіонах спостерігається 70-80% загибелі врожаю. Втрати врожаю ягідних культур очікуються до 20%. Водночас найбільші втрати полуниці — у межах 50-60%», — розповіли в міністерстві.

Однак, на їхню думку, зниження виробництва не є критичним як для внутрішнього, так і зовнішнього плодового-ягідного ринку країни, попри те, що плодами вітчизняного виробництва українці забезпечені лише на 65-70% (виробництво плодів і ягід в Україні на одну людину становить 50-60 кілограмів на рік за обґрунтованої норми споживання 79 кілограмів).

Якими будуть ціни в Україні на ягоди та фрукти?

Аналітики EastFruit відзначали, що попри зниження доходів споживачів внаслідок кризи, викликаної пандемією COVID-19, ціни на фрукти та ягоди на ринку України вже на початку червня перебували на історично високих рівнях.

Найбільше зросли гуртові ціни на полуницю — в середньому у 2,6 раза. Головною причиною, на думку фахівців Української плодоовочевої асоціації, став вплив несприятливих погодних умов на врожай ягоди. Також різко подорожчали черешня та яблука.

Щодо останніх, то, на думку голови Національної ради економічного розвитку Олексія Дорошенка, про ціни на ці плоди українцям хвилюватися не варто.

«Щодо яблук, то все буде добре. Неврожай зараз не тільки в Україні, але й в Європі. Коли ми з вами говоримо про неврожай, то традиційно буває один поганий рік і три-чотири хороші. Тож цього разу ми очікуємо все-таки великий урожай, і тільки-но почнуть збирати перші яблука, ми з вами побачимо різке зниження ціни до 10-25 грн за кілограм. Така ціна фактично була й минулого року».

Олексій Дорошенко

Олексій Дорошенко

Голова Національної ради економічного розвитку

Однак у Мінекономіки не згодні з експертом. Там зазначають, що внаслідок зниження валового виробництва плодів ранніх зерняткових культур відбувається зростання роздрібних цін на плоди літніх сортів яблук.

Щодо інших плодів та ягід, то в міністерстві зазначили, що погодні умови в Україні не сприяли нарощуванню продуктивності плодово-ягідних насаджень, викликавши водночас поширення шкідників і збудників хвороб. Їх знищення потребує додаткових затрат, що зрештою обов'язково позначиться на ціні плодів та ягід.

Коли йдеться саме про ягоди, то, за словами Дорошенка, тут теж є проблема, і не тільки в Україні, а й в Європі, і пов'язана вона насамперед із погодними факторами. Він пояснює, що на ціни на полуницю вплинула повінь у Закарпатті, де завжди була перша полуниця, яка потім ще довго йшла до українців. Зараз же її відповідно немає.

Дорошенко зазначає, що сьогодні усе врівноважилося, але є великий попит на українську ягоду в Європі. Багато господарств у Західній Україні останніми роками суттєво нарощували виробництво ягід насамперед для європейських країн. Зараз в Європі є проблеми з погодою і відсутністю робочих рук, відповідно навіть коли ягода є, її просто немає кому збирати, вона залишається на полях, тому ціни просто захмарні. Таку ж ситуацію ми спостерігаємо і в Україні, розповідає експерт.

Quote«Тому особливого покращення ми з вами тут не побачимо. Фактично полуниці, дешевшої за 50 грн за кілограм, не буде, черешня зараз коштує від 85 до 140 грн за кілограм, і вона вже відходить. Тому ягода цього року буде дуже дорогою. А щодо наступного — то все залежить від погоди та пандемії», — резюмує Дорошенко.
Подякувати 🎉