Після зміцнення гривні, яке спостерігалося раніше, в останні два дні валюта знову почала дешевшати, щоправда, поки несуттєво. Згідно з офіційним курсом Національного банку України на 27 травня, курс гривні щодо долара виріс до 26,9 грн, а це означає, що національна валюта другий день поспіль знизилася щодо долара — цього разу на три копійки. розпитало фінансистів, що може вплинути на курс валют у червні і на якому рівні буде долар наступного місяця.
Що вплине на курс валют у червні
За словами керуючого партнера компанії «Атлант Фінанс» Юрія Нетесаного, зараз ми маємо досить багато факторів, які впливають як на зміцнення гривні, так і на її девальвацію. Серед основних він виділив наступні:
- карантин і обмеження діяльності підприємств призводять до зниження ділової активності та негативно впливають як на зростання економіки, так і на курс гривні. Сам валютний ринок зазвичай стає малооб'ємним, що призводить до значних коливань у середині торгового дня;
- рівень ліквідності у банківській системі, який зараз коливається від 40 до 60 млрд грн. Коли ліквідність у банківській системі в районі 40 млрд грн, у компаній немає гривні для купівлі доларів на міжбанку. Ліквідність переважно значно збільшується, коли казначейство проводить розрахунки з експортерами з ПДВ. У цей період пропозиція валюти на міжбанку зменшується, а попит зростає;
- повернення раніше залучених запозичень. Досить великі борги й відсотки за ними, які уряду й Нацбанку доведеться погасити цього року, тиснутимуть на міжбанківський валютний ринок. 2020 року Україна виплатить за зовнішніми боргами понад $17 млрд, $3,4 млрд з яких припадають на другий квартал;
- останнім часом нерезиденти не дуже активно беруть участь у купівлі національних ОВДП, номінованих у гривні, як це було до карантину. Тому Міністерству фінансів довелося підняти ставку запозичення і залучати гривню для латання бюджетних дірок у резидентів або нерезидентів, які отримали відшкодування за раніше придбані ОВДП і вирішили розмістити гривневий ресурс у новому випуску;
- тендери Нацбанку з довгострокового рефінансування фінустанов. Поки сума такого рефінансування є незначною і на курс особливо не впливає. Однак якщо обсяги зростуть, то це, безсумнівно, призведе до зростання курсу долара.
Інвестаналітик Сергій Фурса зазначає, що серйозних чинників, які могли б посунути курс у той або інший бік, зараз не спостерігається.
«Можна говорити, що відновлюється імпорт, а це означає, що попит на долар буде більший. Водночас може прокотитися хвиля удару по українському експорту, проте поки цього не видно. Нині також залишається відкритим питання, як просуватиметься ситуація на зовнішніх ринках, наскільки швидко економіка відновлюватиметься після карантину і як багато людей ходитимуть до магазинів. Усього цього ми передбачити не можемо. Поки що ситуація вочевидь стабілізується, немає тиску ні в один, ні в інший бік».

Сергій Фурса
інвестиційний банкір
Зараз на обмінний курс впливають кілька різнопланових чинників, зазначає аналітик компанії Concorde Capital Євгенія Ахтирко.
«З одного боку, послаблення карантинних заходів призвело до деякого збільшення активності фізосіб і бізнесу. Найімовірніше, саме цей фактор призвів до зупинення зміцнення курсу, яке ми спостерігаємо з кінця минулого тижня. З іншого боку, найближчим часом навряд чи можна очікувати істотного посилення девальваційного тиску. Імпорт продовжить скорочуватися, а очікуване отримання фінансування від Міжнародного валютного фонду (МВФ) та інших фінансових інститутів має зменшити девальваційні очікування з боку учасників ринку», — пояснює вона.
На думку ж члена ради НБУ Віталія Шапрана, зараз ми маємо низку сприятливих факторів, які вплинуть на курс. Серед основних — низькі ціни на нафту та її похідні, прийдешня угода з МВФ, яка технічно вже готова, невелика корекція цін на український аграрний експорт.
«У нас добре диверсифікований сільськогосподарський експорт, тому будь-яких серйозних коливань не очікується. Варто також зазначити, що наші європейські партнери, зокрема Польща та Чехія, зацікавлені в українських заробітчанах, активність яких поступово відновлюватиметься. Тому я не бачу жодних ризиків системного характеру для валютного ринку», — пояснив Шапран.
Який курс долара буде в червні
За словами Фурси, курс національної валюти залишиться приблизно на тому ж рівні, що і зараз. З ним згоден і Нетесаний.
«Звичайно, протягом місяця будуть валютні коливання, і ми очікуємо, що курс гривні перебуватиме в діапазоні 26,5-27,5 гривень за один американський долар. Але з огляду на сезонний фактор, за якого гривня з середини квітня — початку травня традиційно зміцнюється, існує ймовірність того, що така тенденція триватиме і цього року, попри карантинні заходи. І гривні вдасться зберегти стабільність аж до кінця літа. Щодо курсу євро, то він коливатиметься від 29 до 30 грн».

Юрій Нетесаний
Партнер «Атлант-Фінанс»
Однак, за словами Ахтирко, курс, найімовірніше, не перевищить 27 грн за долар і перебуватиме в діапазоні 26,5-27 грн за долар.