Facebook Pixel

Ігор Коломойський зазнає чергової поразки в суді

Колишній співвласник Приватбанку бізнесмен Ігор Коломойський другий раз за тиждень опинився в програші. Після поразки в апеляційному суді в Лондоні у вівторок, 15 жовтня, цього разу олігарх не зміг домогтися рішення про списання акцій банку на його користь в українському суді, де, як вважалося досі, у нього вже все вирішено.

Сьогодні вранці повинно було відбутися засідання Господарського суду Києва за позовом Ігоря Коломойського і афілійованої з ним компанії Triantal Investments. Вони вимагали списати акції Приватбанку на їх користь.

Напередодні багато хто побоювався, що суддя Людмила Шкурдова винесе вигідний олігарху вирок. А тому до початку засідання суду під його стінами став збиратися мітинг. Люди сходилися під пісню «Браття Українці» групи «Шабля». Найбільш помітними серед них були прихильники і активісти партії «Демократична сокира». Всього зібралося близько 300 осіб. Серед них адвокати і представники преси.

Учасники мітингу тримали плакати «Українці все бачать. Але нічого не вибачають», «Хабар = страх», а також картину «Здирання шкіри з продажного судді» нідерландського художника Герарда Давіда.

Прохід у двір суду перекривав кордон нацгвардійців і поліцейських: вранці надійшов дзвінок про замінування будівлі. «Працюють сапери. Нікому заходити не можна. Всі засідання відкладено», – тільки й повторював один з поліцейських. Всіх співробітників і відвідувачів суду вивели на вулицю. Його робота була заблокована на кілька годин.

Фото: PG

Фото: PG

Трохи віддалік від мітингу стояли адвокат Ігоря Коломойського Олександр Винниченко і адвокат компанії Triantal Юрій Колосовський. Останній навідріз відмовлявся спілкуватися з пресою. Було видно, що він дуже засмучений тим, що відбувається. Слово взяв Винниченко, який на імпровізованому брифінгу намагався донести позицію олігарха.

«Ми бачимо який шалений тиск чиниться на суд. Майже кожне судове засідання у нас відбувається під пресингом. Люди приходять у суд, розгортають картини, на яких судді знімають шкіру. І одночасно відбувається це «мінування» суду», – обурювався Винниченко.

Він поскаржився, що опоненти постійно намагаються затягнути розгляд справи, використовуючи будь-які процесуальні або позапроцесуальні методи. «Я цілком впевнено заявляю, що вони перешкоджають правосуддю. І все це вигідно, перш за все, експрезиденту Петру Порошенку», – заявив адвокат Коломойського.

До такого висновку Винниченко прийшов тому, що акцію висвітлювали «5 канал» та канал «Прямий» Петра Порошенка, а також ТРК «Україна» Ріната Ахметова. Втім, була там і знімальна група каналу "1+1" Ігоря Коломойського, а також багато журналістів інших ЗМІ.

На мітинг прийшли голова правління Приватбанку Петро Крумханзл і член наглядової ради Роман Сульжик. Вони з цікавістю слухали виступ Винниченка. «Це юрист із команди Андрія Богдана, вони колись працювали разом», – роз'яснив Сульжику і Крумханзлу один з адвокатів.

Напевно найбільш активним противником Коломойського на цьому мітингу був член політради партії «Демократична сокира» Антон Швець. "Беня (Ігор Коломойський – The Page) намагається відсудити, точніше, визнати недійсним договір купівлі-продажу Приватбанку, за яким він передав свої акції Кабміну. В той момент, коли це станеться, значна частина акцій банку повернеться у власність Коломойського. Навіть якщо він поверне собі частину Приватбанку, це буде величезною проблемою», – описав ситуацію Швець.

Побоювання ці не безпідставні. Коломойський раніше зміг отримати контроль над нафтовою компанією «Укртатнафта», маючи всього 1% акцій компанії.«Якщо у нього буде 20% Приватбанку, Коломойський розвалить все до бісової матері, він не дасть нам забрати у нього гроші в Лондонському суді. Він може серйозно ускладнити або розвалити розслідування ФБР у США. І як результат — знову залишиться безкарним. Нам це не подобається», – обурювався Швець.

Фото: PG

Фото: PG

Тим часом глава Приватбанку Петро Крумханзл розповідав журналістам, що від сьогоднішнього рішення залежить майбутнє банку. «Зрозуміло, що буде апеляція, але якщо Коломойський її виграє, далі він може дуже швидко отримати контроль над банком», – пояснив він.

Через дві години «мінування», представник Госпсуду несподівано для представників обох сторін повідомив, що розгляд справи зупинено.

Офіційне оголошення про це на сайті суду непомітно з'явилося о 11:50. У ньому сказано, що призначене на 10:30 засідання не відбудеться до тих пір, поки не буде розглянута апеляція Нацбанку на рішення Окружного суду Києва. У квітні цього року він визнав націоналізацію Приватбанку незаконною.

Начальник управління претензійно-позовної роботи юридичного департаменту Нацбанку Віктор Григорчук розповів журналістам, що суддя Шкурдова прийняла це рішення напередодні ввечері. Але учасники процесу про це дізналися лише у день засідання.

«Те, що сьогодні відбулося – це рішення по-справедливості. Це те, чого домагалися наші юристи, наполягаючи на тому, що не можна розглядати справу про повернення акцій окремо від іншого великої справи – про законність націоналізації в цілому», – розповів The Page Сульжик.

Один з учасників засідання з боку Приватбанку, який побажав залишитися неназваним, розповів, що сьогоднішнє рішення суду не менш важливе, ніж прийняте два дні тому в Лондоні. «Фактично, Коломойський програв ще один суд і не отримає акції Приватбанку. Чим більше минає часу, тим менше шансів у колишнього власника здобути перемогу. Думаю, що свою роль зіграв тиск МВФ і західних кредиторів», – заявив співрозмовник The Page.

Різку зміну позицій судді можна пояснити недавньою заявою президента Володимира Зеленського про те, що він буде відстоювати «бік держави», вважає голова Центру політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. «Звичайно ж, Зеленський безпосередньо не впливав на суддю. Але, як ви знаєте, наші судді дуже чутливі до політичної кон'юнктури. Мабуть, судова система зрозуміла натяк, можливо, були сигнали і з інших неофіційних каналів», – говорить він.

Це рішення особливо важливе зараз, коли глави Мінфіну і Нацбанку знаходяться у Вашингтоні на переговорах з МВФ. «Якби суд виніс рішення на користь Коломойського, гіршого удару по позиціях України не могло б бути», – зазначає політолог.

Дійсно, поки що українські суди не зробили нічого непоправного, що поставило б хрест на справі Приватбанку і, таким чином, на можливості України домовитися з МВФ, погоджується Сергій Фурса з інвесткомпанії Dragon Capital. «По суті, процес відкотили назад. Але все має вирішитися в Апеляційному суді про скасування націоналізації», – зазначає він.

Апеляційний суд вже більш ніж півроку не може почати розгляд справи.

«Чим довше розглядається і обговорюється це питання, тим більше ми втрачаємо грошей. З часом, я вважаю, треба приймати рішення про вихід держави з власників Приватбанку і закриття цього питання взагалі. Це також стосується і всіх інших держбанків», – резюмує виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера, позаштатний радник президента Олег Устенко.

Подякувати 🎉