Життя

Вища освіта в часи війни: як вступити до університету та де навчатися студентам-переселенцям

Попри війну, розв'язану Росією, освітній процес в Україні триває. Наближаються сесія та цьогорічна вступна кампанія. The Page Style розповідає про те, що нині відбувається в українських ВНЗ, як випускники вступатимуть до університетів, а також про можливості освіти за кордоном під час воєнного стану.

Як зараз працюють університети?

Після вимушеної перерви заклади вищої освіти в усіх регіонах України відновили роботу. Навчання триває дистанційно або в змішаній формі, а також у режимі консультацій і самостійної роботи студентів.

За інформацією Міністерства освіти та науки (МОН), лише у двох областях є університети, які й досі перебувають на канікулах через небезпечну ситуацію в регіоні.

Понад 20 закладів вищої та фахової передвищої освіти вимушено залишили місця постійної дислокації та переїхали на підконтрольну Україні територію.

Як продовжити навчання тимчасовим переселенцям?

Позаяк велика кількість вишів на час війни перейшла на дистанційну форму навчання, студенти можуть продовжити освіту у своєму ВНЗ онлайн, незалежно від того, залишилися вони в межах країни чи виїхали за кордон.

Ті, хто не в змозі відвідувати заняття у своїй альма-матер, можуть доєднатися до навчання в інших українських вишах. Для цього потрібно заповнити онлайн-форму в одному з університетів, які запропонували академічну підтримку тимчасовим переселенцям. Перелік таких ВНЗ опублікувало Нацагентство із забезпечення якості вищої освіти.

Водночас місце навчання студента формально не зміниться, а всі його результати потім урахують у рідному виші.

Освіта за кордоном: як вступити до європейського університету під час війни?

Іноземні університети також не лишилися осторонь російсько-української війни. Подати документи для вступу чи продовження навчання за кордоном українці тепер можуть за спрощеною процедурою. Зокрема, частина вишів у Європі приймає документи на зарахування онлайн, а польські та австрійські навчальні заклади нині не вимагають завірений переклад паперів.

Крім того, деякі європейські університети сьогодні дозволяють українцям не сплачувати за навчання й готові забезпечити їх житлом і харчуванням, решта просять від 1 — 1,5 тис. євро на рік.

Перелік документів, необхідних для вступу, може змінюватися залежно від ВНЗ і країни навчання. Про конкретні вимоги варто дізнаватися в обраному університеті. Зазвичай абітурієнти та студенти мають надати атестат про отримання повної загальної середньої освіти, диплом про закінчення українського вишу (для тих, хто вступає на магістратуру чи аспірантуру) або довідку, що підтверджує статус студента, медичні довідки тощо.

Як вступити до ВНЗ у 2022 році?

Замість традиційного ЗНО випускники цьогоріч складатимуть національний мультипредметний тест (НМТ), який відбуватиметься в комп'ютерному форматі. Його запровадять в Україні вперше й лише на 2022 рік.

Іспит міститиме три блоки завдань: з української мови, математики та історії України, у кожному з них – по 20 тестових запитань. За виконання кожного блоку учасник отримає окремий результат, потім його переведуть у шкалу 100 — 200 балів.

Завдання НМТ відповідатимуть змісту програм ЗНО та будуть аналогічними до тих, що використовуються у звичному тесті. Утім, запитань із відкритою формою відповіді, наприклад написання власного висловлювання, новим екзаменом не передбачено.

Для вступу на творчі спеціальності проводитимуть творчий конкурс.

У вступній кампанії 2022 року значну роль відіграватиме також мотиваційний лист – документ, у якому абітурієнт доводить, чому саме він є найкращим кандидатом на обрану спеціальність у певному виші. На його основі формуватиметься рейтинг абітурієнтів з однаковим конкурсним балом під час вступу на бюджет, а в окремих випадках навіть відбуватиметься зарахування на контракт. Подати лист можна буде через єдину базу системи освіти ЄДЕБО.

Водночас на вступ цього року не впливатимуть середній бал атестату, медалі та призові місця в олімпіадах.

Чи можна використати сертифікати ЗНО минулих років?

Під час вступної кампанії можна скористатися результатами ЗНО за 2019, 2020 та 2021 роки. Якщо абітурієнт має кілька сертифікатів ЗНО за різні роки, то під час подання документів може використати сертифікати, які містять вищі бали з того чи іншого предмета.

Вступ на магістратуру 2022: що зміниться?

Вступники на магістратуру у 2022 році складатимуть спрощені аналоги ЄВІ та ЄФВВ – магістерський комплексний тест (МКТ) із права та міжнародного права, а також магістерський тест навчальної компетентності (МТНК) на окремі спеціальності. Для зарахування на творчі спеціальності також знадобляться результати творчого конкурсу.

Обов'язковим пунктом для всіх вступників на магістратуру стане написання мотиваційного листа.

Зображення на обкладинці: Unsplash

Читати на The Page

Життя

Все вище і вище, і вище: як один виш злякався спідниць

Життя

День української писемності та мови: 9 листопада відбудеться Радіодиктант національної єдності

Життя

Навчання під час війни: як працюють школи, де вчитися біженцям і що буде з іспитами