Про складну ситуацію на ринку праці сьогодні чув, мабуть, кожен українець. HR-фахівці великих та маленьких компаній як ніколи виявляють хист до пошуку кандидатів для ефективного функціонування бізнесу, з одного боку, і до шляхів утримання цінних співробітників — з іншого. Медична лабораторія ДІЛА не є виключенням. Наразі в компанії працює понад 1700 співробітників по всій Україні. Департамент HR опікується всіма ними завдяки налагодженій системі, індивідуальному підходу та найновішим інструментам в управлінні персоналом.
Всебічна підтримка на початку кар'єри в ДІЛА
В медичній лабораторії ДІЛА кожним підрозділом опікується HR BP (HR Business Partner). На відміну від HR-спеціаліста, HR BP справжній бізнес-партнер, який глибоко розуміє потребу підрозділу, зосереджується на стратегічному управлінні персоналом, працюючи тісно з керівництвом для підтримки бізнес-цілей.
Тож з першого дня в ДІЛА кожен співробітник перебуває під чуйною опікою відповідних спеціалістів. У перший день в компанії новий співробітник отримує план на випробувальний термін, у якому чітко визначені завдання посади на найближчі три місяці для фахівців. Коли після успішного завершення цього періоду новачок стає частиною команди, його керівник та HR-менеджер складають індивідуальну програму розвитку. Завдяки цій програмі співробітник від самого початку має власний компас: які знання, навички та досвід йому потрібно здобути, щоб перейти на посади наступного рівня.
Кар'єрний план допомагає працівнику чітко бачити можливі шляхи свого професійного розвитку, ставити цілі та планувати кроки для їх досягнення. Він сприяє мотивації та підвищує залученість, оскільки працівник бачить, як його робота впливає на його кар'єрне зростання. Утім, ми в ДІЛА вважаємо, що краще створювати індивідуальні шляхи кар'єрного зростання, адже кожен працівник має свої сильні сторони, навички та професійні цілі. Індивідуальний підхід дозволяє враховувати ці особливості та розвивати їх. І як результат допомагає краще використовувати потенціал працівника, що підвищує загальну ефективність роботи команди та компанії
Анна Бредіхіна
заступниця директора з управління персоналом в ДІЛА
Компанія підтримує корпоративну культуру взаємодопомоги і співпраці, відповідальності і орієнтованості на результат. Також цінують прагнення співробітників розвиватися, адже розвиток — одна з основних цінностей ДІЛА.
Я долучилась до компанії в 2005 році на посаду медичної сестри. В перший рік роботи мені вручили відзнаку «Кращої медичної сестри». Ця відзнака дала мені зрозуміти, що всі складнощі, які я пройшла на початковому етапі, вартували того. З’явилось натхнення розвиватися далі. У наступні роки я зросла до головної медичної сестри, потім до керівниці території і керівниці сектору. Зараз очолюю сектор розвитку і підтримки виїзних форматів. ДІЛА завжди мала виїзні формати лабораторних досліджень, проте COVID і повномасштабне вторгнення спонукали до нового поштовху. Ми працюємо як лабораторія на колесах, тобто їдемо до клієнта в будь-яку точку нашої присутності. Мій напрям цікавий тим, що ми взаємодіємо з колегами по всій Україні, вдосконалюємо і запроваджуємо нові процеси виїзного формату
Марина Пята
керівниця сектору розвитку та підтримки виїзних форматів
Корпоративне навчання ДІЛА
Для підтримки розвитку працівників будь-якого рівня та посади в компанії створили систему корпоративного навчання — офлайн і онлайн, щоб забезпечити доступ працівникам по всій мережі. Для працівників різного рівня розробили чотири напрямки, відповідно до їх досвіду.
- ДІЛА Start розрахована на новачків. З перших кроків у компанії нові працівники мають постійну підтримку з боку досвідчених колег, стажування в обраному секторі та програму навчання. Протягом перших трьох місяців за новим співробітником закріплюється наставник, який допомагає поринути у робочі процеси, познайомитися з колегами тощо.
- ДІЛА Profi — це програми для розвитку професійних здібностей. Для більшості посад є три категорії, у рамках яких може рухатися співробітник професійно: молодший фахівець, фахівець, провідний фахівець. Після навчання на курсах працівники складають тести, від результатів яких залежить, чи зможуть вони перейти у наступну категорію.
- ДІЛА Сareer передбачає систему тренінгів та семінарів для розвитку менеджерських навичок. Сюди також входять такі програми, як Школа Старшої медичної сестри, Програми розвитку та підтримки для керівників «Крок до зірок».
- ДІЛА Intern включає програми для інтернів та студентів, які обирають спеціалізацією лабораторну діагностику.
На початку моєї кар’єри компанія надала можливість їздити у відрядження на галузеві форуми та конференції, відвідувати лабораторії за кордоном. ДІЛА також забезпечувала зовнішнім навчанням, зокрема, тренінги з публічних презентацій. Це був дуже корисний досвід, адже після нього мені за короткий час вдалось долучити компанію до проєкту, в якому брали участь понад 80 дослідницьких центрів по Україні
Лідія Гоменюк
керівниця групи клінічних випробувань та кастомізованих лабораторних рішень
На початку кар’єрного шляху в ДІЛА завдяки корпоративному навчанню, тренінгам і підтримці наставників — змогла стати більш впевненою та досвідченою. Отримала багато знань та вже за короткий час допомагала іншим стажерами опановувати роботу
Альона Осауленко
керівниця території в Києві
Досконалому немає меж: зростання у рамках компанії
Система тренінгів та навчальних курсів всередині компанії дозволяє ДІЛА закривати внутрішніми кандидатами 57% керівних посад.
Ми оголошуємо внутрішні конкурси на відкриті посади. Співробітник може перейти у суміжний підрозділ або на іншу посаду, якщо успішно пройде внутрішній конкурс та відпрацює випробувальний термін. Велика увага приділяється й навчанню керівників, які мають опанувати нові компетенції, а також розвинути в собі гнучкість, швидкість прийняття рішень, критичне мислення
Анна Бредіхіна
заступниця директора з управління персоналом в ДІЛА
Світлана Євтушенко приєдналася до компанії ДІЛА у січні 2015 року. Перший час вона працювала фахівцем з оформлення результатів — посада, що є частиною лінійного персоналу лабораторії. За деякий час Світлана зрозуміла, що хоче зростати, та почала робити маленькі кроки в межах свого сектору.
Коли оголосили внутрішній конкурс на керівника сектору, де я працювала, з цікавістю та натхненням прийняла цей виклик та успішно пройшла відбір. В подальшому я очолила ще два сектори: «Видача результатів» та «Контроль даних». Один з найважливіших аспектів в роботі керівника — це робота з персоналом. Професійно зростати мені допомогли колеги, участь у тренінгах та постійне навчання
Світлана Євтушенко
керівниця сектору оформлення та видачі результатів
Стажування та інтернатура в ДІЛА
В компанії не мають упереджень щодо молоді, тому приймають на роботу випускників медичних коледжів та студентів вишів. З низкою медичних закладів початкової вищої освіти ДІЛА має договори на стажування випускників з подальшим працевлаштуванням. А протягом останніх чотирьох років ДІЛА співпрацює з Національним медичним університетом імені Богомольця. Студенти університету проходять навчання у лабораторії ДІЛА і можуть знайти тут перше місце роботи після випуску.
«Ми робимо вклад у розвиток молоді, виховуємо майбутніх лікарів та лаборантів. За співпрацею з НМУ ім. Богомольця протягом останніх 2-х років пройшли навчання в лабораторії 376 студентів. І ми продовжуємо навчати далі. Є особливе задоволення у спілкуванні з майбутніми лікарями! Адже саме від них залежить, якою буде сфера охорони здоров’я вже у недалекому майбутньому. Саме тому ми завжди з радістю відкриваємо двері лабораторії ДІЛА для майбутніх спеціалістів, ділимось досвідом і знайомимо їх з усіма етапами нашого виробництва», — розповідають в компанії.
Прикладом успішної кар’єри молодого фахівця у ДІЛА є професійний шлях Дмитра Шевчука, який приєднався до команди в 2019 році, відразу після випуску з медичного коледжу.
Як тільки отримав диплом на руки, наступного дня поїхав до Києва. Ще будучи в селі, домовився про три зустрічі. Але після першої співбесіди — у ДІЛА — зрозумів, що вже знайшов роботу. Мене влаштувало усе: престижна компанія з іменем та можливостями, яка забезпечувала усім необхідним для роботи, хороші умови, ринкова зарплата
Дмитро Шевчук
керівник території в Києві
Керівник території в ДІЛА відповідає за відділення, які у нього у підпорядкуванні: контролює якість, аналізує показники задоволеності сервісом, задає напрямок, вирішує поточні завдання, управляє командою, навчає та мотивує співробітників.
Вже за три роки після працевлаштування до компанії Дмитро висунув свою кандидатуру на посаду старшого медичного брата у новому відділенні. Молодий чоловік прагнув змін, але мав сумнів чи вистачить досвіду, вмінь, проте відчував, що потрібно спробувати. У результаті все вийшло, це було його перше підвищення. А ще за два роки він подався на посаду керівника території в Києві та отримав її.
За цей час я опанував навички комунікації в кризових комунікаціях, вміння розпізнавати поведінкові моделі, мати здатність справлятися зі стресом, негараздами та змінами в позитивний і конструктивний спосіб. Зрозумів, що зміни будуть постійні, тому нам лише потрібно адаптуватися до тих умов, що є зараз
Дмитро Шевчук
керівник території в Києві
ДІЛА розвінчує стереотипи щодо працівників старшого віку
Приблизно кожний сьомий співробітник ДІЛА молодший за 25 років. При цьому і досвідчених колег в медичній лабораторії вдосталь, адже 29% працівників — старші 45 років. В ДІЛА наголошують, що відкриті для працевлаштування людей старшого віку. Зокрема у червні 2024 року компанія приєдналась до проєкту з працевлаштування людей віком 50+ «Трудолюб». Для кандидатів відкриті стажування за спеціальностями від кур’єра до керівника.
В Україні нараховується близько 1,7 млн. безробітних (з них близько півмільйона – офіційно зареєстровані). Біля третини безробітних складають люди віком від 40 до 59 років. Представники саме цих вікових категорій мають найбільший життєвий та фаховий досвід, але через низку причин часто опиняються «за бортом» ринку праці. Адже існує стереотипне уявлення, що кандидати старші віком менш цікаві роботодавцям. Саме тому ми долучились до проєкту «Трудолюб», який покликаний на розвінчання стереотипів в українському суспільстві про те, що люди старшого віку менш адаптивні до нових робочих місць і навчанню. З-поміж 500 кандидатів, ми обрали 50 потенційних стажерів. Далі — особисте спілкування з кандидатами. Віримо, разом змінимо уявлення про роботу та вік, відкриваючи нові горизонти для всіх
Анна Бредіхіна
заступниця директора з управління персоналом в ДІЛА
Важливою метою цього проєкту в ДІЛА вважають також створення діалогу між поколіннями, де молоді та старші співробітники зможуть обмінюватися ідеями та досвідом, збагачуючи один одного.
Ментальне здоров'я – турбота про співробітників на 360 градусів
В компанії розуміють, що для мотивації та ефективної роботи працівників також має значення атмосфера в колективі та емоційний стан членів команди. У 2023 році в ДІЛА запровадили проєкт «Ментальне здоров'я», у рамках якого психологи та тренери компанії проводять воркшопи і тренінги з резильєнтності та стресостійкості. Створені програми про стресостійкість, профілактику вигорання та емоційний інтелект. Програми постійно оновлюються. Нещодавно був запроваджений новий тренінг «Розвиток резильєнтності: Ключі до впорядкування стресу та перешкод». Заходи складаються з теорії, практики та особистого досвіду кожного учасника. Їх особливість: тренери допомагають знайти ресурси всередині себе та навчають використовувати свою внутрішню силу для відновлення. До проєкту вже долучилося понад 450 співробітників, серед них понад 50 керівників.
Ми регулярно проводимо воркшопи з ментального здоров'я для керівників. У нас розроблено план на рік і кожний квартал ми обираємо нову тему для спілкування. В першому кварталі ми фокусувались на обговорені моделі Basic Ph, яка допомагає покращити свій стан, а також розібрали кейси керівників у роботі з підлеглими. У другому кварталі разом з керівниками ми вивчали поняття резильєнтність та надавали практичні інструменти для полегшення життя в стресі та розвитку вміння відновлюватись
Олександра Пилипенко
корпоративний психолог ДІЛА