Найгарячіший період відпусток уже минув. Але розпочався оксамитовий сезон — час, який обирають для відпочинку справжні гурмани. От які маршрути я порадив би для гастротуризму.
Гастротуризм у Туреччині
Під час карантину, коли Туреччина була одним із небагатьох відкритих напрямків, багато туристів відкрили для себе Стамбул. Це місто дійсно вражає колоритом. Й осінь, на мою думку, є ідеальною порою, щоб відвідати його знову або зустрітися з ним уперше.
За гастрономічними враженнями в Стамбулі раджу йти на Галатський міст. Уздовж мосту рибалки ловлять рибу, яку можна скуштувати в кафешках неподалік. Спробуйте страву, що називається балик екмек — це смажена на грилі скумбрія. Зазвичай її подають з овочами. Але саме на Галатському мосту вам її презентують у хлібі — такий собі хот-дог по-турецьки зі смаженою скумбрією.
Якщо хочеться вишуканої кухні й фантастичної панорами на собор Айя-Софія, — вам до ресторану Neolokal.
Neolokal. Arapcamii Mahı, Bankalar Cd. No:11, 34420, 34421 Beyoğlu/İstanbul, +90 551 447 45 45
Гастротуризм у Греції
Греція також прекрасна в оксамитовий сезон. Must-eat у країні олімпійських богів — грецький салат. Гадаєте, що порада занадто банальна? Тоді ви ще не в курсі того, що той салат, який у нас зветься грецьким, й автентичний — дві різні страви. Греки не додають оливки, а овочі ріжуть великими шматками. Плюс щедрий шматок сиру фета, який теж, до речі, різниться на смак від того, що можна купити в наших маркетах. До салату беріть рибу й морепродукти — вони в Греції неймовірні.
Я люблю милуватися Грецією з моря. На човні — харчування за принципом «що зловили — те й з’їли». І це краще за будь-які ресторани. Зараз чимало сервісів, які пропонують організувати саме такий відпочинок. Якщо море — ваша стихія, спробуйте.
А якщо любите міські прогулянки й відпочинок в Афінах, раджу повечеряти в Gods’ Restaurant. Затишне місце зі смачною місцевою кухнею, розташоване поруч із легендарним Акрополем.
Gods’ Restaurant / Οινομαγειρείο των Θεών Makrigianni 23-27, Athina 117 42, +30 21 0923 3721
Гастротуризм у Чорногорії
Чорногорія теж задовольнить смаки любителів риби й морепродуктів. Але я люблю в кожній країні все-таки куштувати саме місцеві страви. Кухня Чорногорії схожа на кухню Балкан. Кулінарні традиції країн-сусідів — Сербії та Хорватії — переплітаються. Щоб відчути місцеві смаки, раджу скуштувати страву під назвою плескавиця. Це велика котлета з м'яса, змішаного із салом. Її подають із гарніром або салатом, який нагадує тюркський: помідор і дуже багато синьої цибулі.
Ресторан, який раджу відвідати в Которі, — Restaurant Galion. Зі столиків біля води відкривається дуже романтичний краєвид морської бухти й гір.
Restaurant Galion Šuranj bb, Kotor 85330, +382 32 325 054
Гастротуризм у Латвії
Латвія — не надто популярний туристичний напрямок серед наших туристів. Але як людина, котра вже рік мешкає в Ризі, запевняю: країни Прибалтики даремно обділяють увагою. Що подивитися й де погуляти, не розповідатиму — тут, як то кажуть, у кожного туриста свій маршрут. А про місцеві делікатеси розповім. Їх насправді не так багато. Але скуштувати ці страви можна лише тут. Тож не пропустіть нагоду.
Знову радитиму рибні продукти, адже Рига — морське місто. Латвійці завжди пригощають гостей, звісно, знаменитими шпротами. А ще копченою міногою та сушеною лососевою ікрою. Є цікавий десерт, який називається рідкий хліб. Його готують із черствого чорного хліба, розмоченого у воді з медом, і подають зі сметаною та сухофруктами. Куштувати локальні страви рекомендую в ресторані 3 pavāru restorāns.
3 pavāru restorāns «Tam labam būs augt» Jēkaba kazarmas, Torņa iela 4, Centra rajons, Rīga, LV-1050, +371 20 370 537
Якщо вдасться задовольнити свою цікавість до кухні Латвії й захочеться європейської їжі, заходьте до ресторану D'arte, де я — шеф. Тут ми робимо свою пасту й печемо піцу на заквасці. Мої улюблені позиції в меню — піца з качкою та чорносливом і паста з куркою та шпинатом.
Restaurant d'arte — Galleria Riga — 7th floor Dzirnavu iela 67, Centra rajons, Rīga, LV-1011, +371 28 811 200
Гастротуризм у Єгипті
Єгипетська кухня — одна з найстаріших у світі. Тут сплелися традиції Близького Сходу, автентичні страви Єгипту з тисячолітньою історією та смаки Середземномор‘я. Єгиптяни використовують багато бобових, м‘ясо готують на грилі, а з овочів особливо треба виділити баклажани, бо їх тушкують, смажать і грилюють зі спеціями та часником. У меню закладів є багато страв зі свіжих овочів, салатів із заправкою з оцту або гранату.
У Єгипті використовують багато прянощів. Найпопулярніші — гвоздика, червоний і чорний перець, коріандр, зіра (кумин), кориця та мускатний горіх. З найекзотичніших — «мастика» (це спеціальна смола, яка додає м’ясу смак дичини), а також «махлебі» (перемелені кісточки дикої вишні).
Морепродукти з двох морів — Середземного та Червоного — додають єгипетській кухні вишуканості, адже страви здебільшого доволі прості.
Обов'язково раджу скуштувати голуба, фаршированого рисом. Класний ресторан місцевої кухні в Каїрі — Felfela.
Felfela, +20 2 23955557