Першу премію отримав проєкт Дмитра Аранчія. Фото: Національна спілка архітекторів України
У Києві нарешті завершився Всеукраїнський архітектурний бліц-конкурс на будівлю «Дитячого світу», довкола якої в березні цього року вибухнув скандал.
Забудовника звинувачували в тому, що цінну архітектурну будівлю минулої епохи хочуть замінити на черговий безликий фасад у кислотних кольорах.
Коли з'ясувалося, що власник вирішив радикально змінити фасад будівлі в стилі радянського модернізму, замінивши металеві елементи на яскраві різнокольорові панелі, проти реконструкції виступили як архітектори й громадські діячі, так і звичайні кияни. Претензії до компанії Edelburg Development стосувалися того, що проєктом не було передбачено збереження автентичного фасаду в стилі модернізм, який і сьогодні виглядає сучасніше, ніж більшість київських ТРЦ.
Розв’язок ситуації було знайдено, коли забудовник звернувся до Національної спілки архітекторів, після чого спільними зусиллями було організовано професійний конкурс.
«Дитячий світ» став позитивним кейсом компромісного рішення між забудовником, громадськістю та архітектурною спільнотою. Фото: Національна спілка архітекторів України
За підсумками конкурсу першу премію отримав авторський проєкт Дмитра Аранчія, після чого замовник і проєктант будівлі перейдуть до опрацювання можливостей вирішення реконструкції фасаду.
За цей проєкт було проголосовано одностайно. Члени журі відзначили тактовний підхід авторів до наявної будівлі «Дитячого Світу», економічну доцільність запропонованих рішень та елегантність використаних архітектурних засобів, а також вдало знайдений масштаб фасадів нової будівлі, зазначають у НСАУ.
«Головна ідея проєкту полягає у використанні патерну наявної будівлі, що було прописано в умовах конкурсу, і виходу на можливість розширення торгових площ. Адже радянський за своїм типом магазин не пристосований до вимог сучасного торгового центру. Авторська ідея відштовхується від наявного об’єму, а зокрема, найбільш впізнаваного його елемента – об’ємного модуля з анодованого алюмінію. Пропозиція полягає в поєднанні сучасної та історичної будівель за рахунок переходу модуля наявного фасаду на нову будівлю, переходу шляхом так званого градієнта (розтяжки)», — розповів The Page відповідальний секретар конкурсу Олександр Барановський.
Архітектор наголошує: дуже важливо, що було досягнуто компромісу, і в його основу лягло збереження модерністського фасаду «Дитячого світу».
«Не менш важливо, що об’ємно-просторове рішення та художнє оформлення фасадів нової будівлі базується на ефективному компромісі між забудовником і громадою. Це один із позитивних кейсів вирішення проблем забудови в столиці щодо об’єктів архітектурної спадщини, коли громадськість було почуто, а ситуацію не було доведено до точки кипіння», — наголосив він.
Скандал розгорівся через цей картато-червоний проєкт «Дитячого світу». фото: соцмережі
Конкурс на кращу архітектурно-просторову композицію реконструкції цілісного майнового комплексу на вул. А. Малишка, 3 у Дніпровському районі відбувався під головуванням президента НСАУ Олександра Чижевського. До складу журі також увійшли представники НСАУ, власника будівлі та керівники компаній девелопера.
Довідково. Універмаг «Дитячий світ» був зведений за проєктом архітекторів Володимира Залуцького та Юрія Бородкіна, відкрився у вересні 1987 року.
Будівля не внесена до списку пам'яток архітектури періоду радянського модернізму, але на цьому об'єкті вперше в практиці київських будівельників були впроваджені алюмінієві сонцезахисні конструкції на фасадах, які виконують ще й декоративні функції. Спорудження універмагу здійснював трест «Київміськбуд-7», алюмінієві конструкції виготовляв Броварський завод алюмінієвих будівельних конструкцій.