Колаж PG
Західні ЗМІ продовжують висвітлювали війну в Україні: 9-11 квітня медіа писали про таємний візит Бориса Джонсона до Києва та нову допомогу Україні з озброєнням, запевнення рф, що вони знищили системи С-300, а також про зустріч австрійського премʼєра Карла Нехаммера з кривавим диктатором Володимиром Путіним.
Тим часом відомі видання присвятили багато часу підготовці України до нової хвилі війни з росією, а також писали про ускладнення з евакуацією цивільних зі Сходу України.
The Page пропонує свіжий огляд того, про що пишуть європейські та американські медіа, висвітлюючи 45-47-й день активного російського вторгнення.
Джонсон у Києві: сюрприз від Британії
Фото: twitter.com/BorisJohnson
The Times на вихідних 9-10 квітня висвітлювало неанонсований візит премʼєра Великобританії Бориса Джонсона до Києва. Видання нагадало, що британський лідер відвідав Україну після того, як пообіцяв їй допомогу на $130 млн, включаючи протитанкові та зенітні ракети.
В іншому матеріалі The Times йдеться про те, що Джонсон особисто пообіцяв Володимиру Зеленському нове летальне озброєння, зокрема бронетехніку та протикорабельні ракети.
Прем'єр покинув Великобританію 8 квітня ввечері та прибув на польський кордон 9 квітня вранці. Потім він потягом дістався до Києва, де він зустрівся з президентом України у Маріїнському палаці. Також Джонсон та Зеленський прогулялися центром Києва.
Премʼєр Британії заявив, що українці проявили «мужність лева» і сказав Зеленському, що він «видав рик цього лева».
Джонсон запевнив, що Великобританія працюватиме із західними союзниками, щоб надати Україні «обладнання, технології, ноу-хау, розвідку», та гарантувати, що вона ніколи більше не зазнає вторгнення.
Джонсон підтвердив подальшу економічну підтримку Києва у вигляді гарантій Світового банку у розмірі $502 млн.
Таємниця візиту зірвалася твіттом
Фото: twitter.com/UkrEmbLondon
Видання пише, що Джонсон вперше приїхав до України від початку вторгнення 24 лютого.
Візит відбувся наступного дня після того, як президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зустрілася у Києві з Зеленським та відвідала місто Буча, де росіяни вчинили свої дикі звірства.
Підготовка до поїздки Джонсона тривала кілька тижнів. Він попросив чиновників розглянути таку можливість після того, як прем'єрміністри Польщі, Чехії та Словенії відвідали Київ ще у середині березня.
Плани залишалися суворо охоронюваною таємницею, але спроби зберегти їх доти, поки британський лідер не залишив країну, були зірвані.
Це сталося тоді, коли посольство України в Лондоні опублікувало 9 квітня фотографію зі словом «сюрприз» та підморгуючим смайлом, підтверджуючи візит Джонсона.
Знімок з'явився без дозволу британських чиновників, але Джонсон залишився в Україні після того ще на кілька годин.
«Це привілей — мати можливість поїхати в Україну та особисто зустрітися з президентом Зеленським. Україна кинула виклик усім і відкинула російські війська від воріт Києва, здійснивши найбільший збройний подвиг 21 століття», — підкреслив він.
Час на евакуацію закінчується
Фото: facebook.com/Ukrzaliznytsia
The New York Times пише про те, що Україна готується до поновлення російського наступу на Сході.
Все більша кількість західних чиновників вважають воєнними злочинами різанину в Київській області, зазначає видання.
Водночас українські чиновники на Сході попередили цивільних жителів, що час для евакуації закінчується, оскільки російські війська вже рухаються у 12 км від Харкова.
Приблизно 13,4 тис. мирних жителів були евакуйовані зі сходу України з п’ятниці 8 квітня, але, за словами українських офіційних осіб, дорога до безпеки залишається небезпечною, і по всій країні повідомляють про вбитих мирних жителів, які намагалися втекти.
Чиновники в східному місті Краматорськ у понеділок оновили кількість загиблих внаслідок російського ракетного удару по переповненому вокзалу до щонайменше 57 осіб, ще 109 отримали поранення.
Канцлер Австрії полетів на зустріч із Путіним
Фото: Getty Images
В іншій статті The New York Times зазначає, що канцлер Австрії Карл Нехаммер має намір зустрітися з президентом Володимиром Путіним у Москві 11 квітня.
Він став першим європейським лідером, що проведе особисті переговори з російським диктатором після вторгнення в Україну. Незважачи на нейтральний статус, Австрія приєдналася до санкцій ЄС проти росії, і Нехаммер розкритикував дії Путіна.
«Ми є військово-нейтральними, але маємо чітку позицію щодо російської загарбницької війни проти України. Це має припинитися!», — написав він у Twitter.
Хоча кілька європейських лідерів останніми тижнями відвідали Україну, дипломатія з росією була більш обмеженою. Президент Франції Еммануель Макрон провів широкі телефонні переговори з Путіним з початку війни, а прем’єр Ізраїлю Нафталі Беннетт зустрічався з лідером кремля у Москві у березні 2022.
За словами канцлера Австрії, він розповів іншим ключовим лідерам про заплановану поїздку, включаючи канцлера Німеччини Олафа Шольца, президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана та президентку Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн. Також він обговорив свої плани з президентом України Володимиром Зеленським, з яким зустрівся в суботу в Києві.
Нова брехня: на росії нібито знищили словацькі С-300
Фото: Wikipedia
Reuters цитує Міноборони рф, що заявило про знищення зенітно-ракетних систем С-300 крилатими ракетами, поставлені Україні «невідомою країною».
Раніше ЗМІ писали про поставку таких систем Києву Словаччиною. На росії кажуть, що 10 квітня влучили по чотирьох пускових установках С-300 у ангарі на околиці Дніпра.
Водночас Словаччина, яка передала Україні таку ракетну систему, заявила, що її системи не були знищені та не постраждали.
«Наш С-300 не був знищений», — запевнила речниця словацького уряду Любіца Янікова.
Берлін не готовий до миттєвого ембарго на нафту
Фото: Pixabay
Reuters також аналізувало можливості ембарго на російську нафту для Європейського союзу.
Нафтове ембарго ЄС після того, як таке ембарго вже ввели США та Великобританія, знаходиться у розробці, заявили міністри закордонних справ Ірландії, Литви та Нідерландів 11 квітня.
Наразі Єврокомісія працює над тим, щоб нафта була частиною наступного пакету санкцій, заявив міністр закордонних справ Ірландії Саймон Ковені. Його голландські та литовські колеги також заявили, що готові шукати шляхи протидії російській нафті.
Але консенсусу поки немає, пише видання:
«Будь-яке нафтове ембарго ґрунтується як на технічних деталях масштабу та часу поетапного впровадження такого кроку, так і на підтримці 27 країн-членів ЄС».
Енергетична залежність від російської нафти сильно варіюється: такі країни, як Болгарія, майже повністю залежать від російської нафти. Угорщина заявила, що не підтримає нафтове ембарго. Вирішальною ж стане позиція найбільшої економіки ЄС — Німеччини. Берлін поки активно не підтримує негайне ембарго.
Друга фаза війни: Київ вимагає наступальну зброю
Фото: Max Levin
Видання The Washington Post також пише про підготовку до другої активної фази війни на Сході України.
У неділю 11 квітня російські війська бомбардували кілька міст на сході України, знищивши аеропорт і пошкодивши кілька цивільних об’єктів.
Військові аналітики прогнозують переміщення війни до східного кордону, який Україна поділяє з росією на Донбасі. Багатий на енергоносії регіон включає територію, яку рф окупувала ще у 2014 році.
Очікуваний наступ росії може нагадувати Другу світову війну, нещодавно сказав голова МЗС України Дмитро Кулеба в НАТО, з великими військовими маневрами за участю тисяч танків, бронетехніки, артилерії та авіації.
З наростанням звірств в Україні посилилися заклики надати країні наступальне озброєння, яке дозволило б силам наносити удари також всередині московії — по її віськових обʼєктах. Кілька іноземних союзників, у тому числі Великобританія, пообіцяли надати нові постачання зброї.
Зеленський: Третя світова ще може відбутися
Фото: president.gov.ua
Видання також підкреслює, що президент України Володимир Зеленський в ефірі CBS «60 хвилин» закликав західні країни активізуватися у постачанні зброї:
«Вони повинні постачати зброю в Україну так, ніби вони захищають себе та власний народ, – сказав він. — Якщо вони не прискоряться, нам буде дуже важко втриматися».
Зеленський закликав до ще більш жорстких санкцій проти рф та попередив, що західні країни не повинні бути заколисованими, думаючи, що вони запобігли Третій світовій війні:
«Сьогодні ніхто в цьому світі не може передбачити, що буде робити росія. Якщо вони вторгнуться далі на нашу територію, вони обов’язково наближатимуться до Європи».
Замість післямови. Підтримка України Заходом зростає, і очевидно, що Україні почали надавати більш серйозне озброєння. Водночас затримки з його постачанням можуть серйозно вплинути на кількість втрат України у битві за Донбас: ми все ще маємо заблокований Маріуполь, ворог планує напади на інші міста Донецької та Луганської областей, зриває евакуацію, бомбардує міста та просувається все ближче до Харкова.
Візити європейських політиків до Києва та обговорення Єврокомісією ембарго на російську нафту є хорошим знаком, але треба розуміти, що економіка росії не впаде миттєво (як не буде і миттєвого ембарго, враховуючи вагання Берліну та залежність Болгарії й Угорщини), а їхнє озброєння не може розчинитися в повітрі, як і ракети.
На нас чекає ще одна битва за незалежність та територіальну цілісність України. Київ виборює своє право на існування вже 47 добу.