Сейм Латвії схвалив закон, згідно з яким країна тепер не має юридичних обмежень на можливість знесення пам'ятника визволителям Риги.
Через повномасштабне вторгнення Росії в Україну депутати також призупинили дію статті 13 Протоколу до Угоди між урядами Росії та Латвії про соціальний захист військових пенсіонерів Росії і членів їх сімей, які проживають на території Республіки.
Дії двостороннього договору з росією про меморіальні споруди та пам'ятки припиняються, йдеться у заяві на сайті сейму Латвії.
«Росія цілеспрямовано зміцнює нинішню асоціацію РФ із Радянським Союзом. Як у риториці офіційних осіб, так і в інформаційному просторі повно спроб виправдати дії російської армії в Україні щодо викорінення «фашизму та геноциду», — заявив Ріхардс Колс, голова комісії Сейму із закордонних справ, який з першого просував законопроект у Сеймі.
За його словами, зміна геополітичних умов та міжнародної практики означає, що «Латвія не може і не буде зобов'язана зберігати такі споруди, як пам'ятки радянської окупації».
Водночас Латвія продовжить виконувати свої міжнародні зобов'язання щодо поховань та цвинтарів.
Таке радикальне рішення у Сеймі вважають контрзаходами міжнародної спільноти, зокрема Латвії, до відповіді на дії Росії щодо України. Необхідно мотивувати Москву припинити порушення міжнародного права та повністю компенсувати порушення, йдеться в описі законопроекту, підготовленому комісією Сейму.
Дія статті угоди припинена з 16 травня цього року доти, доки Росія не припинить порушення міжнародного права щодо України: виведе свої війська з території України та повністю відновить територіальну цілісність та суверенітет України відповідно до міжнародного права.
Пам'ятник окупації
Таким чином, Сейм прибрав легальні перешкоди для зносу меморіального комплексу воїнам Радянської армії та визволителям Риги, що знаходиться в парку Перемоги в центрі латвійської столиці.
Меморіальний комплекс із 79-метровою стелою у лівобережжі Даугави, який раніше офіційно називався «Пам'ятник воїнам Радянської Армії – визволителям Радянської Латвії та Риги від німецько-фашистських загарбників», було відкрито у 1985 році.
Суперечки про те, що робити з 9 Травня та з пам'ятником перемоги у Ризі, ведуться понад 30 років. 1997 року пам'ятник намагалися підірвати. За цей час він перетворився на поле бою для двох радикальних сторін. Для володарів російських паспортів він символізував перемогу над нацизмом. У заходах 9 травня активну участь брало посольство Росії у Латвії, як правило, проходив концерт російських зірок.
Для латиськомовної та проєвропейської частини населення меморіал вже давно є символом окупації Латвії.
2022 року 9 травня у Латвії рішенням сейму оголошено Днем пам'яті загиблих від агресії Росії в Україні. А біля пам'ятника перемоги відкрилася виставка – про звірства російської армії в Україні. На фотографіях найбільших європейських агенцій у Ризі показали зруйновані житлові будинки, тіла вбитих людей на вулицях українських міст у Бучі, Маріуполі, Харкові.
Цього дня було заборонено всі розважальні заходи та запуск піротехніки, а державний прапор Латвії на будинках вивішений у жалобному обрамленні. Поліція Латвії заздалегідь попередила, що масові збори 9 травня розцінюватимуться як підтримка російської агресії проти України.
Нагадаємо, ще 22 квітня Латвія ухвалила поправки до Закону про громадянство, згідно з якими позбавлятимуть громадянства за підтримку військової агресії РФ в Україні.
21 квітня Латвія окремою заявою визнала військові злочини Росії в Україні геноцидом. Аналогічні рішення ухвалили парламенти Литви, Естонії та Канади.