Facebook Pixel

Саморобні дрони-вбивці: як пілоти грають у небезпечну відеогру, знищуючи бронетехніку ворога

Як українські військові використовують саморобні дрони з вибухівкою. Фото: NYT

Як українські військові використовують саморобні дрони з вибухівкою. Фото: NYT

Ударні безпілотники ручної роботи стали однією з найбільш смертоносних і найпоширеніших інновацій за понад 14 місяців війни в Україні.

Зібрані з аматорських безпілотників, споживчої електроніки та обладнання для комп’ютерних ігор, саморобні дешеві ударні дрони є життєво важливими для України, пише у своїй статті для The New York Times керівник філіалу видання у Києві Ендрю Крамер.

Чому дрони такі важливі на полі бою

Уздовж лінії фронту безпілотники розширюють зону досяжності солдатів, які можуть управляти ними з високою точністю, щоб скидати ручні гранати у ворожі окопи чи бункери або летіти в цілі, щоб підірвати їх у разі зіткнення.

Дрони-камікадзе легко конструюються, і поширилися на полі бою в Україні ще восени 2022 року, задовго до того, як росія заявила в середу, що два вибухи над Кремлем були ударом безпілотника.

Протягом багатьох років Сполучені Штати розміщували в Іраку та Афганістані безпілотники Predator і Reaper, які коштували десятки мільйонів доларів за штуку і могли запускати ракети, а потім повертатися на свої бази.

Україна, навпаки, пристосувала широкий спектр малих БПЛА, широко доступних як комерційні товари, від квадрокоптерів до безпілотників з нерухомим крилом, для виявлення артилерійських цілей і скидання гранат.

Росія виробляє самознищувальний безпілотник Lancet спеціально для військових цілей, а також широко використовує ударні безпілотники Shahed, куплені в Ірану. США надали українським військовим спеціальний боєприпас Switchblade.

Чому саморобні дрони не менш корисні за промислові

Промислово виготовлені військові дрони мають більший радіус дії, а деякі мають важче корисне навантаження, ніж саморобна зброя, яка використовується в Україні.

Але Switchblade, як і Shahed, часто орієнтується на заздалегідь запрограмовані цілі, що, за словами українських військових, менш ефективно, ніж власноруч виготовлені альтернативи, керовані операторами дистанційно.

Солдати та цивільні волонтери виготовляють їх у гаражних майстернях, експериментуючи та винаходячи 3D-друковані матеріали, вибухівку та спеціально створене програмне забезпечення для уникнення засобів російської електронної боротьби.

Кілька безпілотників, виготовлених в Україні, скидають бомби, достатньо великі, щоб знищувати бронетехніку, і їх можна використовувати повторно. Вартість такого дрона – близько $20 тис.

Менші дрони-камікадзе коштують кілька сотень доларів. Вони побудовані навколо типу безпілотника, який використовується для хобі-перегонів, зазвичай це модель китайської компанії DJI, з вибухівкою, прикріпленою за допомогою стяжок або стрічки.

Quote«Я бачу величезний потенціал для цієї зброї в окопних боях, – каже командир української бригади, дислокованої поблизу Сіверська, майор Кирило Верес. – Будь-яку техніку можна вразити в тому місці, де ворог вважає себе убезпеченим на мільйон відсотків».

Смертельна ефективність у небезпечній відеогрі

Дешевий дрон, який знищує набагато дорожчий бронетранспортер, є яскравим прикладом асиметричної війни, яка використовується для подолання технологічної чи чисельної переваги противника.

Quote«Українська армія має використовувати незвичайні, асиметричні засоби ведення війни», – упевнений полковник армії у відставці Сергій Грабський.

Він провів паралель із придорожніми саморобними бомбами, які повстанці в Іраку та Афганістані використали з руйнівним ефектом проти американських військових. Україна, за словами Грабського, використовує «саморобні безпілотники-камікадзе».

Хоча досвід польоту в окулярах віртуальної реальності схожий на напружену відеогру, місії далеко не є безпечними для пілотів.

Короткий радіус дії безпілотників під час перевезення вибухових вантажів — зазвичай близько 6,5 км — означає, що пілоти повинні літати з окопів на лінії фронту або поблизу неї, де вони вразливі для артилерії та снайперів.

Тим не менш, дрони смертельно ефективні. Українські військові опублікували десятки відео, знятих безпілотниками під час нальоту на цілі з приголомшливою точністю. Пілоти переслідують і б'ють рухомі танки або пролітають через відкриті двері бронетехніки, щоб вибухнути всередині.

І регулярно закидають безпілотники в бліндажі, хоча це й не завжди вдається: можна легко втратити дрон-камікадзе, і тоді доведеться починати спочатку.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉