Як росія стала одним зі світових лідерів за релігійними репресіями – звіт комісії США

Релігійні репресії в росії у 2024 році: звіт США

У своєму щорічному звіті за 2025 рік Комісія США з питань міжнародної релігійної свободи (USCIRF) вкотре присвятила росії окремий розділ, різко засудивши подальше погіршення ситуації зі свободою віросповідання протягом 2024 року.

Попри російську пропаганду щодо, начебто, утисків свободи віросповідання в Україні, її немає ані в списку «країн, що викликають особливе занепокоєння», де дружно згуртувалися росія, Китай, Іран, Північна Корея та інші, ані в «списку спеціального спостереження».

Ба більше, росія стала другою державою після Китаю за кількістю зареєстрованих порушень базового права людини на свободу релігії або переконань.

Що відомо про порушення прав людини на свободу віросповідання в росії

У доповіді USCIRF задокументовано численні випадки системних переслідувань, незаконних затримань та посилення агресії з боку держави щодо релігійних меншин як на території самої росії, так і на окупованих нею землях, насамперед в Україні.

За спостереженнями США, всередині країни росіяни посилюють антисемітизм і спотворення Голокосту, заборонили Свідків Єгови, націлились на вразливі громади і переслідують протестантські деномінації за допомогою розмитих і політично вмотивованих законів про екстремізм.

Мозаїка з головного храму зброїних сил росії – вершини синтезу радянщини, державного контролю над церквою та пропаганди. Увесь храм заповнений мозаїками російських військових і державної системи на чолі з путіним – храм війни

На окупованих територіях утиски найінтенсивніші: російські окупаційні органи забороняють діяльність релігійних громад, здійснюють обшуки у місцях богослужіння. До того ж фіксуються випадки викрадень, тортур та ув’язнення українських священнослужителів.

Один із найрезонансніших інцидентів – викрадення та вбивство священика ПЦУ Степана Подольчака у лютому 2024-го. А в серпні представника УПЦ Костянтина Максимова було засуджено до 14 років позбавлення волі за звинуваченням у шпигунстві.

Звіт також вказує на масштабне знищення релігійної інфраструктури — з початку повномасштабної війни росіяни зруйнували сотні культових споруд.

Релігійні репресії росії: найгучніші кейси

Для переслідування громадян за нібито образу релігії чи релігійних текстів влада рф активно застосовує так звані закони про богохульство. Репресії торкнулися і правозахисників: один з прикладів — засудження у лютому Олега Орлова, співголови організації «Меморіал», до 2,5 років ув’язнення за критику війни росії проти України. Адже «Меморіал» документував переслідування релігійних в’язнів у росії та в окупованому Криму.

У квітні 2024-го 87-річного православного архієпископа Віктора Пивоварова оштрафували на 150 тис. рублів (понад $1500) за те, що він назвав війну «сатанинською».

Особлива увага у звіті приділена переслідуванню мусульман, зокрема кримських татар. За інформацією правозахисного центру «Меморіал», щонайменше 352 особи були арештовані, зазнавали утисків або перебували під слідством через підозру у причетності до ісламської організації «Хізб ут-Тахрір». З них 131 особа отримала покарання від 10 до 14 років ув’язнення, а ще 119 — понад 15 років.

Кримськотатарські активісти Тимур Ялкабов і Ленур Сейдаметов отримали терміни 17 і 13 років у колонії суворого режиму за нібито організацію терористичної діяльності на території окупованого Криму

USCIRF звертає увагу на жорстоке поводження з мусульманськими в’язнями: тортури, відмову в медичній допомозі, примусове гоління бороди, конфіскацію релігійних матеріалів, заборону молитов і навіть годування стравами зі свининою.

Свідки Єгови, які давно є мішенню російської релігійної політики, також зазнали нової хвилі репресій. До кінця 2024 року, згідно з доповіддю, близько 150 Свідків Єгови були затримані, змушені до примусової праці або перебували у в’язницях.

В яких країнах для релігійного переслідування використовують штучний інтелект

Протягом року для переслідування релігійних меншин та придушення інакомислення авторитарні режими все активніше застосовували новітні технології, зокрема ШІ, великі дані та інструменти цифрового моніторингу.

Китай систематично використовує ШІ, розпізнавання обличчя, голосу та ходи для масового стеження за релігійними громадами:

  • християнами;
  • послідовниками Фалуньгун;
  • етнорелігійними меншинами, зокрема уйгурськими;
  • мусульманами та тибетськими буддистами.

Ба більше, Китай експортує ці технології, а разом із ними — й техноавторитарну модель управління, в понад 100 країн.

Індія активно використовує соцмережі та онлайн-платформи для поширення дезінформації щодо релігійних меншин, що сприяє зростанню нетерпимості, а також поширенню залякування та погроз насамперед в бік мусульман.

Росія посилила застосування ШІ для контролю за громадянами, цензури, наративного контролю в інтернеті та придушення опозиційної активності.

Іран почав використовувати ШІ для інтерпретації ісламських моральних норм у цифровому контенті.

Читати на The Page