Facebook Pixel

Наріман Джелял: Крим є символом для путіна, але Україна його поверне

Після перемоги Трампа на виборах президента США у багатьох українців значно посилився песимізм у питанні повернення Криму, Донецької і Луганської областей, які були окуповані з 2014 року. «Невже ми ніколи не повернемось?» — питають в соцмережах.

Як не втратити надію, журналістка The Page запитала у Нарімана Джеляла, першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу, колишнього політв’язня. Тема повернення звучала на конференції «Crimea Global. Understanding Ukraine through the South» 21 листопада.

Повернути Крим буде важче, але це не привід опускати руки

The Page Пане Нарімане, що б ви порадили тим, хто після перемоги Трампа втрачає надію на повернення окупованих міст?

– Я і дуже багато моїх колег не маємо песимізму з цього питання. Ми розуміємо, що повернення Криму не відбуватиметься просто. Порівняно з будь-якою іншою окупованою територією України Крим для путіна особисто і взагалі російської влади має особливе значення, і ми розуміємо чому. Звичайно, він буде триматися за Крим дуже міцно. Але це абсолютно не дає приводу втратити надію і опустити руки. Навпаки, вимагає від нас ще більш зосереджених дій.

Триматися оптимістично мені дозволяє те, що заяви, які лунають сьогодні, лунали і раніше. Найближче до швидкого повернення Криму ми наблизилися під час нашого контрнаступу. На жаль, цей момент вже втрачений. Тому сьогоднішні заяви є лише продовженням цього втраченого шансу. Мені здається, якби Трамп був обраний у той час, ми б чули інші заяви.

Водночас треба зрозуміти, що від самої адміністрації Трампа ми досі ніяких заяв офіційно не чули – все десь навколо. І звичайно, і в Америці, і в Європі, і, на жаль, в самій Україні, ми будемо чути щось подібне. І неодноразово чути. Тому що хтось втомився. Тому що дійсно гинуть люди – і цивільні, і військові, і це великі втрати.

Проте треба зрозуміти, що звільнення будь-якої території України – а не тільки Криму, як хтось намагається акцентувати, – вимагає жертв.

Я не втрачаю надію, абсолютно. У мене немає панічних настроїв і після інтерв’ю президента України Fox News – хоча деякі люди його вже трактують по-різному. Зеленський сказав, що юридично Україна ніколи не визнає Крим російською територією. Це головне. Все, що буде відбуватися по факту, залежить від нас і від наших партнерів. І звичайно, від того, що буде робити і робить росія, на жаль, вже майже 11 років.

Ні, у мене немає підстав опускати руки. Буде трохи важче – і ми це розуміємо.

Наріман Джелял на конференції Crimea Global 21 листопада 2024 року

Наріман Джелял на конференції Crimea Global 21 листопада 2024 року

Чому США не відмовляться від підтримки України щодо Криму

The Page Що особисто вам допомагає зберігати надію і сили продовжувати боротьбу? Що підтримувало вас у російській в’язниці?

– Напевно, це мої переконання – я вихований в традиціях кримськотатарського національного руху. Ми проходили різні випробування.

…На парламентському саміті «Кримської платформи» у Ризі в жовтні віцеспікерка сейму Латвії сказала мені, що на питання, чи можливо повернення Криму, вона завжди нагадує своїм співвітчизникам: Латвія 50 років була під радянською окупацією, але врешті-решт звільнилася. Звільнилася, в тому числі, спираючись на декларацію Веллеса про окупацію країн Балтії Радянським Союзом.

[За місяць після окупації Естонії, Латвії і Литви, у червні 1940-го Самнер Веллес, в.о. держсекретаря США, офіційно засудив її і визнав анексією держав Балтії. У Декларації Веллеса засновано доктрину Стімсона 1932 року про невизнання міжнародних територіальних змін, що були здійснені силовим шляхом. Також вона відображає позицію Рузвельта з приводу насильницької територіальної експансії.The Page]

У Кримській декларації (яку підписала і представниця США) згадується та декларація по Балтії. І для мене немає жодних підстав вважати, що Америка як держава відмовиться від підтримки України, зокрема і в питанні повернення Криму.

Коливання можливі, але в цілому це [відмова від позиції щодо Криму] абсолютно не на користь США.

Ми розуміємо, що росія веде війну в Україні, але проти Сполучених Штатів і їх партнерів, тобто це глобальна війна. І Штати не можуть дозволити собі її програти. Це по-перше.

А по-друге, мене заспокоюють історичні знання: такі держави, як росія, зрештою програють.

Наріман Джелял на акції «Порожні стільці» до Дня увʼязненого письменника 15 листопада. Джелял був засуджений в Криму за хибним звинуваченням на 17 років і провів у російській в'язниці 2 роки і 10 місяців, до обміну влітку 2024.

Наріман Джелял на акції «Порожні стільці» до Дня увʼязненого письменника 15 листопада. Джелял був засуджений в Криму за хибним звинуваченням на 17 років і провів у російській в'язниці 2 роки і 10 місяців, до обміну влітку 2024.


Подякувати 🎉