Рейтинг Володимира Зеленського з 26 квітня до 2 травня. Інфографіка: The Page
На початку кожного тижня The Page традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:
- звільнення Андрія Коболєва з «Нафтогазу»;
- ухвалення ключового для земельної реформи закону № 2194;
- початок виплати ФОПам карантинних 8 тис. грн.
Кабінет міністрів звільнив главу «Нафтогазу» Андрія Коболєва. Офіційна причина — незадовільна робота компанії у 2020 році (група компаній отримала 19 млрд грн збитків замість запланованих 11,5 млрд грн прибутку).
Сам Коболєв заявив, що заяву про звільнення не писав і дізнався про це з новин. Він назвав таке рішення «хрестом на реформі корпоративного управління» і планує його оскаржити. На посаді голови «Нафтогазу» його замінить колишній тимчасовий виконувач обов'язків міністра енергетики Юрій Вітренко.
Попри незадовільні показники роботи «Нафтогазу» таке різке рішення негативно позначиться на рейтингу глави держави, оскільки не відповідає принципам корпоративного управління й порушує правила.
Це рішення вже засудили в США та країнах G7, заявивши, що повага до корпоративного управління в енергетичному секторі — головний чинник підтримки України, і натякнувши на політичне втручання в управління держпідприємствами.
Ситуація ускладнюється тим, що 30 квітня всі члени наглядової ради «Нафтогазу» (які й мали б ухвалювати рішення щодо звільнення глави компанії) подали письмові заяви про дострокове припинення своїх повноважень із 14 травня, висловили незгоду з висновками Кабміну щодо роботи групи компаній, заявивши, що не можуть «підтримувати радянські методи, якими наглядову раду позбавляють компетенції на короткий проміжок часу лише для того, щоб змінити голову правління».
Після розгляду понад 3 тис. правок Верховна Рада в другому читанні ухвалила законопроєкт № 2194, який необхідний для проведення земельної реформи в Україні.
Зокрема, він передбачає можливість передачі державних земель за межами населених пунктів у комунальну власність сільських і міських рад або територіальних громад, яким також передаються повноваження щодо зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності (крім тих, яких потребує держава); скасування «паперової» технології складання документації із землеустрою та технічної документації щодо оцінювання земель; введення страхування професійної відповідальності виконавців робіт із землеустрою та інші нововведення, про які можна прочитати за посиланням.
Це позитивно відіб'ється на рейтингу глави держави, адже закон є важливим для впровадження ринку землі в Україні з 1 липня, що дасть змогу аграрному сектору працювати ефективніше й виробляти більше продукції середнім фермерам, а не агрохолдингам. Щодо конкретно законопроєкту № 2194, то його схвалюють приватні особи, представники бізнесу та органи місцевого самоврядування, які зможуть акумулювати кошти від розпоряджання землями у своїх кордонах і використовувати їх на розвиток громад.
Уряд почав виплачувати карантинні 8 тис. грн. Станом на 28 квітня заявки подали понад 300 тис. ФОПів (фізичних осіб-підприємців), які працюють у регіонах, що потрапили до «червоної» зони карантину. Уряд уже виплатив їм 200 млн грн допомоги.
Передусім допомогу почали виплачувати тим, хто першим подав заявку. Після того як строк подання заявок закінчиться, Міністерство цифрової трансформації впродовж десяти днів сформує список зареєстрованих працівників і ФОПів і передасть його місцевій владі, після чого влада на місцях ухвалюватиме рішення щодо виплати додаткової допомоги.
У зв'язку з третьою хвилею коронавірусу в Україні, яка тільки нещодавно пішла на спад, у «червоній» зоні карантину опинилося багато регіонів країни, через що постраждав бізнес і наймані працівники. Оскільки представники малого й середнього бізнесу здебільшого «не пережили» б жорсткого локдауну, допомога держави позитивно вплине на рейтинг президента Володимира Зеленського.