Бізнес-барометр. Хто б'є по рейтингу Володимира Зеленського 1 — 7 березня

Інфографіка: The Page

На початку кожного тижня The Page традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.

Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:

  • початок видачі іпотечних кредитів під 7% в Україні;
  • ухвалення Верховною Радою податкових і митних пільг для інвестнянь;
  • підвищення Національним банком облікової ставки із 6% до 6,5%;
  • корупційна схема видачі дозволів на зброю в Національній поліції.

Хто і як впливав на рейтинг президента з 1 до 7 березня


Позитивно
Сергій Марченко
міністр фінансів України

Минулого тижня в Україні перші позичальники підписали договори на отримання іпотечних кредитів за програмою «Доступна іпотека 7%». Першими іпотеку отримали дві сім'ї — Лапченко та Максимюк, яким видали кредити «ОТП Банк» та Укргазбанк. На той час у програмі брали участь 7 банків. Але, за словами міністра фінансів Сергія Марченка, до програми приєднаються ще 12 фінустанов.

Коментар The Page

Це позитивно вплине на рейтинг Зеленського, адже в українців буде можливість придбати власне житло, не переплачуючи великі відсотки. Тільки 2021 року програмою зможуть скористатися 5 тис. сімей — на це було виділено 5 млрд грн.

Позитивно
Дмитро Разумков
ексголова Верховної Ради України

Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроєкти № 3761 і № 3762, внесені Зеленським, про податкові та митні пільги, які потрібні для імплементації законопроєкту щодо державної підтримки інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями, або так званого законопроєкту про інвестнянь.

Перший вносить поправки до Податкового кодексу, зокрема, звільнення з 1 січня 2021 року до 1 січня 2035 року від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України товарів у митному режимі імпорту, а також підприємств-інвесторів зі значними інвестиціями від оподаткування податком на прибуток тощо.

Другий же вносить зміни до Митного кодексу, зокрема передбачає, що обладнання, яке ввозять на територію України під час реалізації інвестиційного проєкту зі значними інвестиціями, до 1 січня 2035 року звільняється від оподаткування ввізним митом тощо.

Коментар The Page

Ухвалення цих законів було необхідним для імплементації законопроєкту про інвестнянь, який передбачає державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями (від 20 млн євро). Отже, це позитивно вплине на рейтинг Зеленського, адже законопроєкт було розроблено для того, щоб залучити в економіку країни стратегічних інвесторів, підвищити інвестиційну привабливість України й нарощувати конкурентоспроможність економіки держави завдяки держпідтримці великих інвестпроєктів.

Негативно
Кирило Шевченко
голова Національного банку України

Національний банк (НБУ) підвищив облікову ставку із 6% до 6,5%. Облікову ставку регулятор підвищив уперше з вересня 2018 року. У Нацбанку зазначили, що готові до рішучішого підвищення облікової ставки, щоб обмежити інфляцію та привести інфляційний показник до мети.

Водночас, за словами першої заступниці глави Нацбанку Катерини Рожкової, регулятор залишив м'яку монетарну політику.

Коментар The Page

Це негативно вплине на рейтинг президента Володимира Зеленського, адже підвищення облікової ставки призведе до подорожчання кредитів, що погано позначиться на українцях і бізнесі. Нагадаємо, що облікова ставка є базовим індикатором для оцінки вартості грошових коштів і найнижчою серед відсоткових ставок НБУ.

Негативно
Ігор Клименко
Глава Національної поліції України

У Нацполіції виявили корупційну схему видачі дозволів на придбання, зберігання та носіння дозволених видів зброї. Викрили дев'ять співробітників поліції, які організували та брали участь у цій схемі, серед них — чиновники центрального апарату Національної поліції та працівники в регіонах.

Дозволи видавалися з порушеннями, іноді навіть без участі громадян, на яких оформляли зброю. Понад 2 тис. дозволів на зброю було видано з грубими порушеннями процедури та законодавства, з використанням підроблених документів.

З цим бореться глава Нацполіції Ігор Клименко. Було звільнено чотирьох співробітників Департаменту превентивної діяльності в центральному апараті поліції, серед них — перший заступник начальника профільного департаменту та начальник дозвільної системи поліції. Було також розформовано підрозділ із контролю за обігом зброї. Усіх керівників територіальних підрозділів поліції зобов'язали опечатати архіви служби та сформували новий підрозділ з іншими співробітниками (про це йшлося у відповідному наказі Клименка від 1 березня). Пізніше стало відомо про те, що в Україні на десять днів тимчасово зупинили оформлення, видачу дозволів і перереєстрацію дозволених видів зброї.

Коментар The Page

Корупція в країні, особливо в органах державної влади, звісно, негативно вплине на рейтинг глави держави. Ситуація ускладнюється тим, що серед «замовників» були працівники правоохоронних органів, депутати різних рівнів і представники органів держвлади.

Читати на The Page