Facebook Pixel

Що з допомогою Україні та перспективи її втрати: дайджест західних ЗМІ

Лідери країн-членів ЄС змогли проголосувати за початок переговорів з Україною про вступ до блоку, але пакет фінансової допомоги залишається заблокованим угорським прем'єр-міністром Віктором Орбаном. У Сенаті США також тривають дискусії щодо американського пакету допомоги Києву, який блокує Республіканська партія.

Тим часом західні і українські посадовці та військові попереджають, що припинення міжнародної підтримки матиме жахливі наслідки як для України, так і для країн НАТО.

The Page пропонує дайджест західних ЗМІ, що завершує робочий тиждень 11–15 грудня.

Саміт лідерів ЄС: Орбан поступився, але не здався

Віктор Орбан перед ЗМІ до початку круглого столу всіх країн-членів ЄС 14 грудня. Тоді він ще твердо повторив свою позицію щодо України. Фото: miniszterelnok

Віктор Орбан перед ЗМІ до початку круглого столу всіх країн-членів ЄС 14 грудня. Тоді він ще твердо повторив свою позицію щодо України. Фото: miniszterelnok

Угорщина заблокувала схвалення пакету фінансової допомоги Україні від Європейського Союзу 15 грудня, повідомляє The New York Times.

Президент Європейської ради Шарль Мішель заявив, що з 27 країн-членів ЄС лише одна не погодилася виділити Україні €50 млрд, маючи на увазі прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Він сказав, що лідери знову зберуться на початку наступного місяця, щоб спробувати досягти одностайної згоди.

Напередодні Орбан не став накладати вето на офіційне відкриття переговорів про вступ України до ЄС і за порадою канцлера Німеччини Олафа Шольца вийшов із зали засідань під час голосування.

Хоча переговори щодо приєднання до блоку зазвичай тривають десятиліття або й довше та передбачають серйозні реформи, оголошення в четвер було символічною перемогою для Києва.

Quote«Перемога України. Перемога всієї Європи. Перемога, яка мотивує, надихає та зміцнює», — написав президент України Володимир Зеленський в Х (колишній Twitter).

Допомога ЄС критично важлива

Якщо Орбан продовжить блокувати виділення коштів, решта 26 країн-членів може створити траст-фонд для допомоги Україні, але це було б громіздке рішення, яке ще більше підкреслило б розкол у блоці. Також у середу 13 грудня Олаф Шольц повторив обіцянку Німеччини подвоїти допомогу Україні до майже €9 млрд наступного року.

Із наближенням президентських виборів у США європейці побоюються, що американська підтримка України може припинитися. Проте навіть у цьому випадку ЄС не має права відмовлятися від України, навіть якщо його допомога буде недостатньою, вважає Наталі Точчі, директорка Італійського інституту міжнародних відносин. А німецький аналітик Ульріх Шпек заявив, що країни Європи мають перебрати на себе ініціативу замість того, щоб відчувати, що «вони беруть участь в операції США».

Quote«Європа повинна взяти на себе відповідальність. США більше не збираються робити все».

$50 мільярдів для України: Сенат сперечається, Палата представників відпочиває

Головний республіканець у Сенаті США Мітч Макконнелл висловив думку, що укладення угоди про допомогу Україні «практично неможливе» до Різдва. Отже, допомога Україні відкладається до січня

Головний республіканець у Сенаті США Мітч Макконнелл висловив думку, що укладення угоди про допомогу Україні «практично неможливе» до Різдва. Отже, допомога Україні відкладається до січня

Сенат США продовжує дебати з питань безпеки кордонів і військової допомоги Україні та Ізраїлю та винесе їх на голосування наступного тижня, цитує Reuters лідера сенатської більшості Чака Шумера. Для цього Сенат відкладе свою відпустку, яка мала початися в п'ятницю, і збереться в понеділок.

Президент Джо Байден неодноразово закликав законодавців прийняти додатковий пакет допомоги, щоб виділити $50 млрд на допомогу Україні у війні з росією.

Спікер Палати представників Конгресу від Республіканської партії Майк Джонсон, а також республіканці в Сенаті, де більшість мають демократи, неодноразово заявляли, що вони голосуватимуть за цю допомогу лише в тому разі, якщо вона буде поєднана з посиленням контролю на кордоні США та Мексики.

Республіканці та демократи ще далекі від домовленості щодо кордону

Будь-яка угода, досягнута в Сенаті, також повинна отримати схвалення Палати представників. Законодавці ж Палати представників поїхали на святкові канікули, як і було заплановано, в четвер.

Quote«Ми досягаємо прогресу, і Білий дім залучений, і це добре. Усе надихає», — сказав журналістам сенатор від Республіканської партії Джон Тун.

Натомість, інший республіканець Том Коттон сказав, що, незважаючи на зрушення, учасники переговорів залишилися «дуже далеко один від одного». Зокрема, республіканці прагнуть обмежити повноваження Байдена надавати умовно-дострокове звільнення, які Байден використав, щоб дозволити сотням тисяч мігрантів легально потрапити до США.

Путін піде далі: Столтенберг попередив про ризик можливої поразки України

За повідомленням Politico, Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг попередив, що президент росії Володимир Путін розпочне війну деінде, якщо Росія переможе Україну.

Quote«Якщо Путін переможе в Україні, є реальний ризик, що його агресія на цьому не закінчиться, — сказав Столтенберг журналістам під час зустрічі з прем’єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо 14 грудня. — Наша підтримка — це не благодійність. Це інвестиція в нашу безпеку».

Фіцо, який переміг на виборах у вересні, скептично ставиться до допомоги Україні та припинив військові поставки до Києва. На противагу йому Столтенберг наполягає, що досягти справедливого і тривалого миру можна, лише якщо НАТО не дозволить росії перемогти на полі бою.

Його коментарі прозвучали того ж дня, коли російський лідер дав зрозуміти, що не має наміру відступати у війні проти України.

Самі не втримаємось: Захід оцінив перспективи України без допомоги НАТО

ISW продемострувало, де будуть військові бази рф, якщо здійсниться найгірший сценарій війни в Україні. Загроза НАТО стане повністю реальною

ISW продемострувало, де будуть військові бази рф, якщо здійсниться найгірший сценарій війни в Україні. Загроза НАТО стане повністю реальною

Поки в Конгресі США тривають дискусії щодо виділення грошей для України, Америка та її союзники оцінюють перспективи оборони України у випадку припинення міжнародної допомоги, заявили CNN численні американські та європейські чиновники.

Quote«З нами немає гарантії успіху, але без нас вони точно зазнають поразки», — сказав високопоставлений військовий чиновник США.

Передусім без постійної підтримки США Україна не зможе звільняти окуповані території і утримувати їх, сказав один європейський дипломат. Крім того, за словами парламентаря від Демократичної партії Майка Квіглі, який є співголовою Групи підтримки України в Конгресі, у разі припинення американської допомоги країни Європи також можуть відмовитися від своїх зобов’язань.

Зараз західні спецслужби підраховують, скільки Україна могла б протриматися без допомоги США та НАТО. Один високопоставлений військовий чиновник США оцінив, що за найгіршого сценарію Україна зазнає значної невдачі або навіть поразки до літа.

Без допомоги США, за оцінками західних посадовців, Україна спочатку втратила б ракети великої дальності, які дозволили їй відкинути Чорноморський флот рф на сотні кілометрів і відкрити морський транспортний коридор. Наступними закінчилися б ракети протиповітряної оборони, а потім артилерійські боєприпаси та ракети малої дальності, як-от протитанкові ракети Javelin і зенітні ракети Stinger.

Перспективи поразки України викликають глибокі побоювання серед деяких найближчих європейських союзників Америки.

Quote«Я не думаю, що люди повністю усвідомлюють, що насправді означатиме падіння України, — сказав європейський дипломат. — Ми б побачили жахливі речі: етнічні чистки і тотальне знищення України. Згадайте, що вони зробили в Бучі. Отже, це вже успіх, якщо ми зможемо запобігти цьому. І тому ми повинні продовжувати».

Українські артилеристи скаржаться на брак снарядів

Українським артилеристам доводиться економно використовувати боєприпаси, бо артилерійських снарядів не вистачає, повідомили вони в коментарі BBC.

Наприклад, артилеристи під Бахмутом дуже задоволені наданими США гаубицями M109 «Паладин». Проте без 155-мм боєприпасів ця зброя перетвориться на металобрухт, каже артилерист Сашко. Українська влада нещодавно заявила, що отримала менше третини з одного мільйона артилерійських снарядів, які обіцяв надати ЄС.

Український аеророзвідник, який коригує артилерійський вогонь на південному фронті, розповів BBC, що кількість артилерійських обстрілів з українського боку на півдні різко скоротилася за останні кілька місяців.

Quote«На піку контрнаступу і навіть лише кілька місяців тому співвідношення між вогнем російської та нашої артилерії було в основному 1:1 або більше на нашу користь. Зараз ми вистрілюємо по одному снаряду на кожні чотири-п’ять російських».

Запаси старої радянської артилерії тануть навіть швидше, ніж поставки західних артилерійських снарядів.

Quote«У нас справді бракує боєприпасів, — визнає Горн, командир батареї 22 ОМБр. — Якби у нас було більше снарядів, ми б уже далеко за Кліщіївку [село біля Бахмута] зайшли. Скільки б не було, намагаємося стріляти влучно».

Його артилеристи використовують стару радянську 122-мм гаубицю 2С1 «Гвоздика», яка не відрізняється високою точністю. Свою ефективність вони підвищують за допомогою безпілотників. Але їм доводиться годинами чекати на команду відкрити вогонь.

Артилеристи стверджують, що зволікання з допомогою призводить до збільшення втрат в українських військах.

Quote«Наші західні партнери повинні розуміти, що якщо ми не зможемо зупинити росіян, то вони підуть далі. Тоді [Європа та Америка] замість того, щоб допомагати нам, будуть захищати власні землі, а їхні власні люди будуть гинути», — каже боєць із позивним Кент.
Подякувати 🎉